Turecko zajala deset příbuzných zabitého vůdce IS Bagdádího

Členové tureckých speciálních sil zajali zhruba deset příbuzných mrtvého vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Prohlásil rovněž, že lidé z Bagdádího nejbližšího okruhu se snaží dostat do Turecka. Bagdádí zahynul 27. října při operaci amerického speciálního komanda v severní Sýrii, když na útěku sám odpálil nálož a vyhodil se do vzduchu.

Erdogan podle ruské tiskové agentury RIA Novosti řekl, že už bylo zadrženo bezmála deset Bagdádího příbuzných. Agentura AP citovala prezidentova slova, že počet Bagdádího zadržených příbuzných "se blíží dvoucifernému číslu".

AP připomenula, že Erdogan už ve středu informoval o zadržení Bagdádího manželky, sestry a švagra a že se snaží upozornit na to, že Turecko teroristy pronásleduje. Ankara čelí kritice za to, že svou ofenzívou proti syrským Kurdům, kteří střeží tábory se zajatými členy IS a jejich příbuznými, umožnilo útěk mnohých radikálů a tím obnovu aktivit IS.

Erdogan dnes obvinil syrské Kurdy, že nedodržují dohodnuté příměří a že v boji zabili 11 členů syrských oddílů podporovaných Ankarou. Podle prezidenta Kurdové na turecké spojence stále útočí a tyto oddíly "se pochopitelně brání". "Když na nás nebo na ně (syrské spojenecké oddíly) útočí, máme zůstat v klidu, nebo odpovědět? Samozřejmě odpovědět a více než to," řekl prezident.

Neupřesnil, kde se boje odehrály, ale Syrská organizace lidských práv (SOHR) oznámila, že od středečního večera se bojuje u Ajn Ísa, což je místo vzdálené asi 30 kilometrů od turecké hranice.

Turecko zahájilo v Sýrii boj proti syrským Kurdům 9. října, aby je vytlačilo z pozic u syrsko-turecké hranice. Ankara tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z Turecka. Později Turci vyjednali dvě dohody, jednu s USA a další s Ruskem. Předpokládají stažení kurdských oddílů do vzdálenosti aspoň 30 kilometrů od hranice. Erdogan stále opakuje, že Kurdové tuto podmínku zatím nesplnili, zatímco Rusko a USA tvrdí opak.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Turecko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy