Turecko zajala deset příbuzných zabitého vůdce IS Bagdádího

Členové tureckých speciálních sil zajali zhruba deset příbuzných mrtvého vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Prohlásil rovněž, že lidé z Bagdádího nejbližšího okruhu se snaží dostat do Turecka. Bagdádí zahynul 27. října při operaci amerického speciálního komanda v severní Sýrii, když na útěku sám odpálil nálož a vyhodil se do vzduchu.

Erdogan podle ruské tiskové agentury RIA Novosti řekl, že už bylo zadrženo bezmála deset Bagdádího příbuzných. Agentura AP citovala prezidentova slova, že počet Bagdádího zadržených příbuzných "se blíží dvoucifernému číslu".

AP připomenula, že Erdogan už ve středu informoval o zadržení Bagdádího manželky, sestry a švagra a že se snaží upozornit na to, že Turecko teroristy pronásleduje. Ankara čelí kritice za to, že svou ofenzívou proti syrským Kurdům, kteří střeží tábory se zajatými členy IS a jejich příbuznými, umožnilo útěk mnohých radikálů a tím obnovu aktivit IS.

Erdogan dnes obvinil syrské Kurdy, že nedodržují dohodnuté příměří a že v boji zabili 11 členů syrských oddílů podporovaných Ankarou. Podle prezidenta Kurdové na turecké spojence stále útočí a tyto oddíly "se pochopitelně brání". "Když na nás nebo na ně (syrské spojenecké oddíly) útočí, máme zůstat v klidu, nebo odpovědět? Samozřejmě odpovědět a více než to," řekl prezident.

Neupřesnil, kde se boje odehrály, ale Syrská organizace lidských práv (SOHR) oznámila, že od středečního večera se bojuje u Ajn Ísa, což je místo vzdálené asi 30 kilometrů od turecké hranice.

Turecko zahájilo v Sýrii boj proti syrským Kurdům 9. října, aby je vytlačilo z pozic u syrsko-turecké hranice. Ankara tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z Turecka. Později Turci vyjednali dvě dohody, jednu s USA a další s Ruskem. Předpokládají stažení kurdských oddílů do vzdálenosti aspoň 30 kilometrů od hranice. Erdogan stále opakuje, že Kurdové tuto podmínku zatím nesplnili, zatímco Rusko a USA tvrdí opak.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Turecko

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 4 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy