USA provedly kyberútok na Írán, kvůli Saúdské Arábii

Spojené státy provedly kybernetický útok proti Íránu, uvedla dnes s odkazem na dva nejmenované americké činitele agentura Reuters. Američané to učinili v souvislosti se zářijovým útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, z něhož Rijád i Washington viní právě Teherán. Ten ale své zapojení do incidentu popírá, k útoku se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Operace podle amerických činitelů mířila na schopnost Teheránu šířit propagandu. Kybernetický útok zasáhl fyzická počítačová zařízení Íránu, uvedl bez bližších detailů jeden ze zdrojů.

Počítačový útok podle Reuters poukazuje na to, že se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snaží vyvažovat jednání Íránu v regionu, které považuje za agresivní, aniž by konflikt nadále vyhrocovala konvenčními prostředky.

Dopady kybernetických útoků často nejsou příliš viditelné a posoudit je trvá obvykle měsíce. Jde ale o méně provokativní možnost zásahu, která nepřekračuje mez otevřeného konfliktu. "Můžete způsobit újmu, aniž byste zabíjeli lidi, nebo něco vyhazovali do povětří. Je to jeden z dalších nástrojů, které jsme předtím neměli k dispozici a naše ochota ho využívat je důležitá," řekl expert na počítačovou bezpečnost z Washingtonského centra pro strategická a mezinárodní studia James Lewis.

Útok se zdá být omezenějšího rozsahu než podobné letošní operace proti Íránu, jež následovaly po sestřelení amerického bezpilotního letounu v Hormuzském průlivu v červnu nebo po údajném útoku íránských revolučních gard na tankery v Perském zálivu v květnu.

Írán už proti Spojeným státům počítačové útoky také použil. Skupina hackerů napojená na Teherán se tento měsíc podle médií snažila nabourat do e-mailových účtů lidí napojených na Trumpovu kampaň za znovuzvolení prezidentem. Írán je zřejmě také jedním z hlavních šiřitelů nepravdivých informací na internetu. Reuters minulý rok nalezl přes 70 webů, které šířily propagandu Teheránu v 15 zemích. Celkový rozsah podobných operací experti teprve zjišťují.

Zářijové útoky způsobily v Saúdské Arábii zhruba poloviční pokles těžby ropy. Saúdská Arábie je přitom největším světovým vývozcem suroviny. Zásah nadále vyhrotil napjaté íránsko-americké vztahy a přechodně způsobil silný růst cen ropy.

Teherán tvrdí, že byl minulý týden jeden z jeho tankerů v Rudém moři zasažen raketami a v pondělí varoval před možnými důsledky. Íránský prezident Hasan Rúhání tehdy také zopakoval, že se Spojenými státy nebude dvoustranně jednat, dokud se Washington nevrátí k dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015 a neuvolní ekonomické sankce proti Teheránu.

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři USA (Spojené státy americké) Írán Saúdská Arábie Donald Trump

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy