Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom podle poradce izraelské vlády v boji s koronavirem, profesora medicíny Rana Balicera sehrála plná digitalizace zdravotního systému, která umožnila včasnou identifikaci rizikových skupin a rychlou registraci. Novinářům to Balicer řekl tento týden na virtuálním brífinku.
Izrael je v pozdní fázi třetí vlny pandemie, kterou se podařilo zpomalit kombinací uzávěry a očkování. Nakažlivější britská mutace podle Balicera nyní představuje zhruba 90 procent nových případů.
Očkovování začalo v prosinci a obě dávky vakcíny proti covidu-19 dostalo skoro 90 procent Izraelců starších 50 let. Nejméně jednu dávku již dostala více než polovina z devítimilionové izraelské populace. V naprosté většině případů se očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech.
Plně očkovaní Izraelci nebo ti, kteří se z covidu-19 zotavili, mají nárok na "zelený" pas, který jim zpřístupní divadla či sportoviště. Od příštího týdne by se jeho držitelům měly otevřít také restaurace.
Jedním z klíčových faktorů je podle Balicera plná digitalizace zdravotnictví. Ta podle něj loni na začátku epidemie umožnila identifikovat rizikové skupiny a urychlit registraci k vakcinaci. "Na začátku epidemie jsme vytvořili prediktivní model vážného průběhu nemoci, cíleně jsme identifikovali rizikovou část populace a od první vlny s ní komunikovali... Tím se nám podařilo snížit počty infikovaných v nejohroženějších částech populace," uvedl Balicer.
Digitalizace také pomohla při očkovací strategii. Posloužila k identifikaci cílové skupiny, která byla přizvána k očkování pomocí registrační aplikace. Se seniory se naopak spojila call centra. Pozvání k druhému očkování lidé dostali automaticky po první vakcíně.
První začal Izrael očkovat zdravotníky a lidi nad 60 let, pak další věkové a rizikové skupiny. Nyní očkuje všechny od 16 let.
Důvodů, proč se Izraeli daří rychle očkovat, je kromě digitalizace a dostupnosti vakcín víc. Přirozenými výhodami jsou relativně malá populace a krátké vzdálenosti. Podle Balicera hraje roli i efektivní distribuční síť, cílená komunikace či flexibilita.
Vakcíny se z letiště převáží do centralizovaných distribučních center spravovaných ministerstvem zdravotnictví, odkud putují do stovek vakcinačních center. Většinu z nich spravují čtyři zdravotní pojišťovny, které spolupracují s místními klinikami. Pokud vakcíny, které se musí uchovávat při velmi nízké teplotě, na konci dne v očkovacím centru zbyly, bylo cílem naočkovat kohokoliv.
"Snažili jsme se také veřejnosti říkat věci tak, jak jsou. Když jsme něco věděli, řekli jsme to, když jsme nevěděli, tak jsme to přiznali," řekl Balicer.
Úřady se také například snažily snížit nedůvěru v očkování v arabských a ultraortodoxních komunitách a spojily se s jejich náboženskými lídry, starosty a lékaři. Balicer se sám setkal s rabíny a ultraortodoxními lékaři, kteří se jej dvě hodiny ptali na bezpečnost a účinnost vakcíny. Výsledkem bylo, že vedoucí rabín svou komunitu vyzval, aby se nechala očkovat. Ochota k očkování se u ultraortodoxních židů pak podle Balicera zvýšila také v Británii.
Související
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
Izrael , očkování , digitalizace
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě