Útočník v Bagdádu zastřelil šest lidí. Dav ho zlynčoval a pověsil na semafor

Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v reakci na to odzbrojilo a zbilo. Následně jeho bezvládné tělo pověsili na centrálním bagdádském náměstí, uvedla s odvoláním na místní bezpečnostní a lékařské zdroje agentura AP. Zástupci protestního hnutí, kteří mají svou základnu na náměstí Tahrír, se od incidentu distancovali. Lidé, kteří za zabitím útočníka stáli, nejsou podle těchto zástupců součástí jejich pokojného hnutí.

Iráčtí představitelé uvedli, že střelec, který byl hledán kvůli drogovým trestným činům, unikal bezpečnostním složkám a přitom začal střílet. Nejdříve usmrtil dva majitele obchodů a pak čtyři demonstranty. Rozzuření protestující muže přemohli a odzbrojili. Na sociálních sítích se pak objevily záběry, na kterých je vidět, jak útočníka kopou a bijí. Následně jeho mrtvé těl pověsili na semafor.

Protesters kill an armed man, hang his body to traffic-light pole at al-Wathba street in #Baghdad, after the gunman reportedly fired at the protesters and killed 4. #Iraq pic.twitter.com/WbHtODebI5

— Baxtiyar Goran (@BaxtiyarGoran) December 12, 2019

Okolnosti, za kterých střelec zemřel, zůstávají nejasné. Podle některých zdrojů muže nezabili demonstranti, ale zastřelili ho příslušníci bezpečnostních složek. Podle jedné z iráckých analytiček nabraly protesty v zemi "děsivý obrat". "Mimosoudní tresty provádějí milice, ale nikoli ti, kteří by měli být alternativou k upadající vládě," uvedla analytička Rašá Akídíová.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr oznámil, že jestliže ti, kdo útočníka zabili, nebudou do 48 hodin identifikováni, nařídí svým milicím, aby opustily bagdádské náměstí. Zástupci Sadrových milic byli dosud na náměstí kvůli tomu, aby chránili demonstranty.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS). O život dosud při nynějších demonstracích přišlo více než 400 lidí.

Mise OSN pro Irák (UNAMI) ve své středeční zprávě informovala o neznámých skupinách, které v Iráku pokračují v únosech, náhodném zadržování i cíleném zabíjení iráckých protivládních demonstrantů. Zpráva vyzývá iráckou vládu, aby tyto skupiny, jež páchají násilí na demonstrantech, identifikovala a potrestala. Dokument UNAMI se opírá o 183 rozhovorů z období mezi 5. listopadem a 5. prosincem letošního roku.

Aktuální situací v Iráku se dnes zabýval i zahraniční výbor české poslanecké sněmovny. Ve svém usnesení uvedl, že "odsuzuje zabíjení a únosy neozbrojených demonstrantů a ohrožení svobody projevu". Vyjádřil také "vážnou obavu o budoucí osud demonstrantů a politický vývoj" v zemi a vyzval ministerstvo zahraničí, aby dění v Iráku sledovalo a pravidelně výboru předkládalo informace o aktuálním vývoji. "Zajištění stability a bezpečnosti v regionu Blízkého východu a severní Afriky je v zájmu České republiky," uzavřel výbor.

Související

Více souvisejících

Irák útok

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy