V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na dodržování

V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích, obchodních centrech i na ulicích se striktně dbá na dodržování tohoto opatření. Na lehátku na pláži nebo u bazénu lidé mít roušky nemusí, stejně jako při konzumaci jídla a nápojů. Měli by ale vždy dodržovat dvoumetrové odstupy od ostatních. Samozřejmostí je dezinfekce a důkladné mytí rukou.

Pro zakrytí dýchacích cest stačí v Dubaji chirurgická rouška, respirátor není nutný. Roušku musí nosit všichni lidé, výjimku mají děti do šesti let. Úřady Spojených arabských emirátů ale na svém oficiálním webu doporučují ochranu nosu a úst už pro děti od dvou let. Roušku je nutné mít také správě nasazenou, pokud ji člověk má pod nosem, odpovědní pracovníci ho upozorní, že je třeba si ji nasadit správně.

Například v dubajském hotelu Rixos the Palm mají informaci o povinnosti nošení roušek na informačních letácích téměř na každém kroku. V případě, že někdo sedí v lobby nebo vyjde z restaurace a roušku nemá, personál ho okamžitě vyzve, aby si ji nasadil. Roušky má tento hotel pro své hosty připravené na několika místech zdarma.

Nedodržení nařízení je podle Tatjany Lahmarové, zástupkyně ředitele jedné z největších cestovních kanceláří v SAE Royal Gulf, trestáno pokutou 2000 dirhamů (zhruba 11.900 Kč). České ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách uvádí za porušení sankci 3000 dirhamů (asi 17.700 Kč).

Ve Spojených arabských emirátech je podle informací tamního ministerstva zdravotnictví momentálně kompletně naočkováno asi 83 procent populace. Podle Lahmarové dostala většina obyvatel už také třetí dávku vakcíny a začíná se očkovat čtvrtou. Očkování se podle ní uznává půl roku, poté je nutné přeočkování, bez něj je člověk považován za neočkovaného. V emirátech by měl každý mít nainstalovanou aplikaci Al Hosn. Kdo očkování dokončil, najde v ní pod svými přihlašovacími údaji zelené označení, dodala Lahmarová.

Související

Dubaj

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské restaurace

Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat proti covidu-19. Podniky to oznámily na sociálních sítích. Zhruba desetimilionové Spojené arabské emiráty jsou co do rychlosti očkování na světě druhé hned za Izraelem, v posledních dnech tam ale vakcinace kvůli zpožďování dodávek zpomaluje.

Více souvisejících

Dubaj spojené arabské emiráty Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 55 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tusk: Tisíce migrantů z Afriky do Evropy pašuje Rusko

Polský premiér Donald Tusk v úterý obvinil Rusko z pokusů o propašování tisíců migrantů z Afriky do Evropy. Polsko už o víkendu avizovalo, že se chystá posílit své východní hranice, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy