V Íránu roste počet nakažených a mrtvých, Indie zmírňuje opatření proti covid-19

V Íránu za den přibylo 91 úmrtí na nemoc covid-19, což je vyšší denní nárůst než v neděli. Celkově má země 5209 mrtvých a přes 83.000 nakažených. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.

Írán minulý týden několik dní vykazoval pokles v denním nárůstů zemřelých, ale v neděli se trend změnil a mrtvých bylo víc než v sobotu. Totéž platí i dnes, kdy země hlásí 91 nových případ, oproti nedělním 87.

Denně v zemi přibývá více než 1000 nových případů nákazy, podle dnešní statistiky je tam koronavirem nakaženo 83.505 lidí.

Přes tyto údaje vláda začala obnovovat provoz některých podniků a služeb. Nejprve se opatření začala uvolňovat v provincích, o víkendu pak i v Teheránu. Dnes Írán znovu zprovoznil dálniční trasy mezi městy a byla otevřena nákupní střediska i tržiště. Vláda pouze omezila jejich pracovní dobu do 18:00 hodin. Stále platí uzávěra restaurací, škol i tělocvičen.

O bezpečnosti uvolňování mnoha opatření někteří Íránci pochybují. Například taxikáři se od cestujících oddělují plastovými přepážkami, protože mnoho jejich kolegů se nakazilo i zemřelo. "Přesto nemáme na výběr a musíme pracovat. Nemůžeme si za té drahoty dovolit spát doma. Bydlím v pronajatém bytě a potřebuji pravidelně peníze na nájem," citovala agentura AP taxikáře Nemata Hasanzádeha.

Počet lidí nakažených koronavirem stoupl v Indii za poslední den o 1553 na 17.000. Jedná se o zatím největší denní nárůst. Nejméně 543 pacientů už nemoci covid-19 podlehlo. Indická vláda se ale i přes nepříznivý vývoj rozhodla zmírnit jedna z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, kvůli nimž se miliony Indů ocitly bez práce a nedokážou uživit své rodiny. Kromě jiného je ode dneška na venkově opět povolena zemědělská činnost, která podle BBC zaměstnává polovinu obyvatel země.

V Indii platí od 25. března zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Premiér Naréndra Módí minulý týden opatření prodloužil až do 3. května. Epidemiologové ale podle agentury AP varovali, že epidemie v Indii vyvrcholí až v červnu.

Dnes mohou být v Indii obnoveny práce, kde zaměstnavatelé dokážou zajistit odstupy dělníků. Migrační dělníci mají znovu povoleno cestovat z jednoho státu do druhého za prací v továrnách, na farmách a podobně. "Pokud se některá skupina migrantů chce vrátit do práce, bude podrobena zdravotnímu vyšetření. Ti, kteří budou bez příznaků, budou pak přepraveni na dané místo," uvedlo ministerstvo vnitra.

Obnovení zemědělských prací nejen vrátí práci milionům lidí, ale zabrání také nedostatku potravin. Kamiony, vlaky a letadla přepravující zboží mají ode dneška opět povoleno jezdit bez omezení, aby se zemědělské produkty dostaly z venkova do měst.

Stavební práce, které jsou hlavním zdrojem příjmů námezdních dělníků, mohou být rovněž obnoveny, ale za přísných preventivních opatření. Pracovat mohou začít také například elektrikáři, instalatéři, tesaři a další řemeslníci.

V oblastech s velkým výskytem případů, mezi něž patří i největší indická města, opatření zatím uvolňována nebudou. Zmírňování restrikcí odmítl například předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, stejně jako šéf vlády nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš či vlády jižních států Ándhrapradéš, Telangana a Karnátaka.

Související

Více souvisejících

Írán Indie Naréndra Módí (indický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy