V letadle zříceném u Teheránu nebyli Češi. O katastrofě kolují spekulace

Podle informací českého ministerstva zahraničí nebyli v letadle, které se dnes zřítilo u íránské metropole Teheránu, žádní Češi. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová ale upozornila, že Írán nerozlišuje u obětí dvojí občanství a pokud měl někdo české i íránské občanství, Teherán ho považuje za Íránce. Ukrajinský letoun spadl krátce po startu z letiště, při nehodě zahynulo nejméně 170 lidí.

Podle informací ministerstva zahraničí byly mezi oběťmi desítky občanů jiných zemí než Íránu a Ukrajiny. "Byli mezi nimi Kanaďané, Švédové, ale žádní Češi," řekla Štíchová ČTK. Ministerstvo je podle ní v kontaktu s ambasádami v Íránu i na Ukrajině a s tamními úřady.

Ukrajinský ministr zahraničí mezitím uvedl, že při havárii zahynuli občané sedmi států, mezi kterými Česko, ani Slovensko nefiguruje. Podle Vadyma Prystajka zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové.

Íránská státní televize po havárii informovala, že všichni lidé na palubě jsou mrtví. Agentura Reuters píše o 176 obětech, z nichž 167 je cestujících a devět členů posádky. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada a že většina obětí byli Íránci. Smrt všech lidí v letounu potvrdila podle předběžných informací i Ukrajina.

Média spekulovala o možné souvislosti neštěstí s eskalací napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Američané při pátečním raketovém útoku poblíž letiště v iráckém Bagdádu zabili íránského generála Kásema Solejmáního, který velel elitním oddílům Kuds a mnoho Íránců ho považovalo za národního hrdinu. Írán v reakci v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě základny v Iráku, na kterých jsou vojáci západní koalice vedené USA.

Související

Více souvisejících

zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) češi ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy