V Libanonu vypukly bouřlivé demonstrace, část ministrů rezignovala

Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři ministry z vlády premiéra Saada Harírího. Ten dal v pátek vládě čas do pondělí urychleně se dohodnout na reformách, které mají situaci zklidnit. Informují o tom tiskové agentury. Podle zdrojů se ale už podařilo Harírímu dohodnout s vládními partnery na balíčku reforem, které zmírňují ekonomickou krizi. Vláda by jej měla schválit v pondělí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Libanon
doporučujeme

Protesty začaly ve čtvrtek kvůli ohlášeným úsporným opatřením, jež jsou podle Libanonců neúnosným zatěžováním občanů ze strany zkorumpovaných politiků.

Součástí balíčku reforem je snížení platů současných a bývalých státních úředníků, jako prezidenta, ministrů a poslanců, o 50 procent, a příspěvek 3,3 miliardy USD (75,7 miliardy Kč) od bank, který má pomoci k téměř nulovému deficitu státního rozpočtu na rok 2020. Rozpočet pak nebude zahrnovat dodatečné daně a poplatky.

Reformy zahrnují také plány na privatizaci telekomunikačního sektoru a modernizaci poškozeného elektrárenského sektoru, což je klíčový požadavek zahraničních dárců a investorů k uvolnění finanční pomoci za 11 miliard USD. V rámci reforem má být zřízen v krátké době nový transparentní regulační orgán, který bude na reformní plány dohlížet.

Šéf strany Libanonské síly Sámir Džadža v sobotu večer oznámil, že se domnívá, že vláda nebude schopna situaci zvládnout. "Proto jsme se rozhodli pro demisi našich ministrů," dodal.

Účastníci protestů žádají rezignaci celé vlády, avšak vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh v sobotu prohlásil, že výměna vlády je ztráta času, jíž se promarní příležitost řešit finanční krizi. Varoval ale před zvyšováním daní, protože to podle něj vyvolá ještě prudší nepokoje. Hizballáh je vlivná šíitská vládní strana.

Policie v pátek večer v Bejrútu proti demonstrantům nasadila slzný plyn a pozatýkala desítky lidí. V sobotu ale protesty pokračovaly, a to nejen v hlavním městě, s provoláváním hesel "Revoluce!" a "Lidé si přejí odstoupení vlády!"

Z ohlášených úsporných opatření vyvolal nejprudší odpor záměr zvýšit poplatky za využívání aplikace WhatsApp. Protesty pokračovaly, i když vláda tento plán odvolala.

Demonstrující Libanonci vládu označují za zloděje. Více než čtvrtina obyvatelstva země, která má na svém území přes milion syrských uprchlíků, žije pod hranicí chudoby.

Politická garnitura se v Libanonu téměř nezměnila od občanské války, která skončila v roce 1990. Od loňska se Harírího kabinet snaží dohodnout na reformách, k nimž se zavázal dárcům a věřitelům, kteří Libanonu poskytli přes 11 miliard dolarů (252 miliard Kč). Tato malá středomořská země má třetí nejvyšší úroveň zadlužení ve světě, dluh nyní přesahuje 86 miliard dolarů (dva biliony Kč), což je 150 procent hrubého domácího produktu, uvedla agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabská demokracie? Politolog promluvil o autoritářství a radikálním islámu

14.11.2019 00:01 NÁZOR – Silný obraz prodemokratických protestů od Bejrútu, přes Bagdád po Alžír nám opět připomíná,…

Izrael ve válce s Islámským džihádem: Při náletech 24 mrtvých Palestinců

13.11.2019 20:03 Aktualizováno Při útocích, které Izrael vede od úterka proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, zemřelo do…

Džihádista Atta byl "tikající bomba", Netanjahu ho chtěl zabít už v září

13.11.2019 11:46 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chtěl, aby armáda zabila vysoce postaveného představitele…

Protesty paralyzují život v Hongkongu. Studenty pobouřila změna policejní…

13.11.2019 11:19 Protivládní demonstranti už třetím dnem paralyzují život v Hongkongu, na několika místech ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama