Vražda novináře Chášukdžího: Soud probíhal téměř v utajení, vyneseno pět trestů smrti

Veřejný prokurátor Saúdské Arábie dnes oznámil, že v souvislosti s loňským usmrcením novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášukdžího v Istanbulu bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Dva hlavní podezřelí byli osvobozeni. Všichni odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat. Proces tak podle médií vyvolává pochybnosti o tom, zda byli odsouzeni opravdu ti, kdo jsou za vraždu odpovědní. Organizace Novináři bez hranic (RSF) ho považuje za výsměch spravedlnosti, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost.

Džamál Chášukdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Naposledy byl spatřen loni 2. října, když si šel na saúdskoarabský konzulát v největším tureckém městě Istanbulu vyzvednout dokumenty potřebné ke svatbě. Na konzulátu ho zabil tým saúdskoarabských agentů a jeho tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Chášukdžího pozůstatky se dosud nenašly.

Zabití novináře nicméně vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku a poškodilo pověst korunního prince. Americká výzvědná služba CIA a některé západní vlády se domnívají, že vraždu Chášukdžího nařídil sám Muhammad bin Salmán. Rijád ale jakýkoliv podíl korunního prince na zabití novináře odmítá.

Podle agentury AP byl při devíti stáních souzeno 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášukdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.

Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za "spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti," uvedl mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan. Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu.

Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen, ale čelí kvůli své údajné roli ve vraždě americkým sankcím. Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí.

Chášukdžího rodina je s rozsudkem spokojena. Syn novináře Saláh v tweetu sdělil, že se jí dostalo spravedlnosti. "Nám, dětem zesnulého, se dostalo spravedlnosti. Důvěřujeme saúdskoarabské justici na všech úrovních," napsal Saláh.

K případu se vyjadřoval ve prospěch Rijádu už několikrát a list The Washington Post v dubnu napsal, že Chášukdžího děti dostaly po vraždě luxusní domy a úřady jim měsíčně vyplácejí tisíce dolarů. Měsíc po vraždě byla zveřejněna fotografie, na níž korunní princ kondoloval Saláhovi a mladý muž na ní měl bolestný výraz. Podle stanice Al-Džazíra dostal Saláh zákaz vycestovat hned, když otec začal v USA publikovat články kritické k režimu v Rijádu.

Americký představitel, jehož citoval Reuters, řekl, že rozsudek považuje za první krok k potrestání těch, kdo nesou odpovědnost. "Doporučujeme Saúdské Arábii pokračovat ve spravedlivém a otevřeném právním řízení," sdělil tento zdroj.

Britský ministr zahraniční Dominic Raab ve svém tweetu napsal, že Chášukdžího rodina si zaslouží spravedlnost za tu "brutální vraždu". "Saúdská Arábie musí zajistit, aby byli potrestáni všichni, kdo jsou odpovědní, a aby se taková krutost nezopakovala," stojí v tweetu.

The killing of Jamal Khashoggi was a terrible crime. Mr Khashoggi’s family deserve to see justice done for his brutal murder. Saudi Arabia must ensure all of those responsible are held to account and that such an atrocity can never happen again. https://t.co/rpm0WWaMcb

— Dominic Raab (@DominicRaab) December 23, 2019

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová, která se vraždou novináře zabývala, k verdiktu poznamenala, že v Saúdské Arábii "pokračuje výsměch vyšetřování, soudnímu řízení s spravedlnosti". Amnesty International rozsudek považuje za "zakrývání pravdy i spravedlnosti".

Turecké ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že verdikt "je daleko od toho, co očekávalo Turecko a svět pro objasnění vraždy v plném rozsahu".

Šéf RSF Christophe Deloire proces označil za výsměch justici, protože při něm nebyly respektovány mezinárodní principy spravedlnosti. Rozsudek podle něj mohl být vynesen, "aby byli navždy umlčeni svědci vraždy".

When Saudis sentence five to death for Khashoggi's murder, we fear that it is a way to silence them for ever and to conceal the truth. We cannot consider death penalty helps to bring justice. We still expect a full accounting. #Khashoggi #PressFreedom https://t.co/vWE7uF0OWQ pic.twitter.com/ze4PkxrMPX

— Christophe Deloire (@cdeloire) December 23, 2019

Americký prezident Donald Trump usmrcení novináře v minulosti odsoudil a jeho vláda uvalila na 17 saúdskoarabských občanů v souvislosti s kauzou sankce. Ty se však nevztahují na korunního prince. Řada kritiků saúdskoarabského korunního prince mezitím zůstává ve vězení či je čeká soud, napsala agentura AP.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Saúdská Arábie Trest smrti Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Reportéři bez hranic Turecko Dominic Raab

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy