Vůdce radikálního hnutí Tálibán se po letech poprvé objevil na veřejnosti

Vůdce radikálního hnutí Tálibán mulla Hajbatulláh Achúndzáda se po letech poprvé objevil na veřejnosti, když v sobotu zavítal do náboženské školy v provincii Kandahár. Informovalo o tom dnes vládnoucí afghánské hnutí, které ale nezveřejnilo žádný videozáznam nebo fotografie.

Achúndzáda, který stojí v čele Tálibánu od roku 2016, se drží v ústraní a veřejně nevystoupil ani poté, co hnutí v srpnu převzalo moc v Afghánistánu.

"Vůdce věřících, šejch Hajbatulláh Achúndzáda, vystoupil na velkém shromáždění ve známé madráse (náboženské škole) Hakimíja a hovořil deset minut k odvážným vojákům a studentům," citovala agentura AFP z prohlášení tálibánské vlády. Na sociálních sítích se objevil zvukový záznam, kde je slyšet, jak kdosi pronáší modlitby a požehnání.

Podle AFP Achúndzáda dorazil do školy koránu za přísných bezpečnostních opatření.

Vůdce Tálibánu o sobě v posledních letech dával vědět jen prohlášeními v době muslimských svátků a jeho podoba je známá pouze z jedné oficiální fotografie. Veřejně nevystoupil ani poté, co se z Afghánistánu v létě stáhly mezinárodní jednotky a vládu převzal po rychlé ofenzivě právě Tálibán. Kvůli tomu se spekulovalo, že Achúndzáda se možná ukrývá v Pákistánu, nebo je dokonce mrtvý.

Také zakladatel hnutí Tálibán mulla Muhammad Umar se na veřejnosti objevoval jen minimálně. Za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 se většinou zdržoval ve svém sídle v Kandaháru, návštěvy přijímal neochotně a do Kábulu cestoval jen zřídka.

Achúndzáda, kterému je kolem 60 let, se do čela Tálibánu dostal v květnu 2016 poté, co při americkém útoku na pákistánské hranici s Afghánistánem zemřel jeho předchůdce mulla Muhammad Mansúr.

Související

Více souvisejících

Hajbatulláh Achúndzáda Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 3 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad prohlásil, že nikdy neplánoval opustit Sýrii ani se vzdát vlády, než byl evakuován ruskou armádou poté, co se její základna v západní Sýrii ocitla pod útokem. Uvedl to server The Guaurdian.

včera

včera

včera

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

včera

včera

Život v KLDR

Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

včera

Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že izraelská ofenzíva proti militantům Hamásu v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly více než 45 000 obětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy