Brexit je příležitost, tvrdí Sunak. Britové si ale myslí opak

Brexit je obrovskou příležitostí pro růst a Británie využila řadu příležitostí, které jí přinesl. Podle tiskových agentur to v pondělí večer prohlásil britský premiér Rishi Sunak. Jeho země si dnes připomíná třetí výročí odchodu z Evropské unie. Sunakovo tvrzení je ale v ostrém kontrastu s nedávnými průzkumy veřejného mínění, které naznačují rostoucí nespokojenost Britů s průběhem i výsledky brexitu i s ekonomickými prognózami.

Od 31. ledna 2020 "jsme udělali obrovský pokrok při využívání svobod, které nám nabízí brexit, k řešení generačních výzev. Ať už jde o nejrychlejší zavádění vakcín v Evropě, zajištění obchodních dohod s více než 70 zeměmi nebo znovuzískání kontroly nad našimi hranicemi," uvedl v prohlášení Sunak.

Premiér dodal, že Spojené království si od odchodu z EU "sebevědomě razilo cestu nezávislého národa" a že "tato dynamika nepolevuje". V prohlášení Downing Street ale zdůrazňuje zejména příležitosti, které odchod z EU podle ní přináší, včetně růstu britské ekonomiky. Severní Irsko a tamní politický pat ohledně pobrexitových obchodních pravidel, kvůli kterému už téměř rok prakticky nefunguje regionální parlament, ale nezmiňuje.

Sunak prohlášení učinil v době, kdy jeho vláda čelí řadě výzev. V posledních měsících stávkovaly nebo se chystají stávkovat tisíce zaměstnanců, kteří jsou v době prudce rostoucí inflace a krize životních nákladů nespokojení se svými platy. Očekává se, že ve středu se uskuteční největší stávka za posledních deset let. Zúčastnit se jí má kolem 100.000 zaměstnanců britské veřejné správy a mimo jiné také učitelé v Anglii a Walesu.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos v Británii klesne HDP o 0,6 procenta, zatímco ostatní ze skupiny vyspělých ekonomik světa G7 čeká růst, a britská ekonomika podle prognóz zaostane dokonce i za ruskou, která se musí vypořádávat se sankcemi za invazi na Ukrajinu. Podle analýzy agentury Bloomberg stojí brexit britskou ekonomiku desítky miliard liber ročně, přičemž dopady se týkají všeho od podnikových investic až po schopnost firem najímat pracovníky.

Veřejná podpora brexitu ve Spojeném království je také na historickém minimu. Podle listopadového průzkumu společnosti YouGov se méně než třetina Britů domnívá, že to bylo dobré rozhodnutí. Každý pátý zastánce brexitu změnil názor. Podle ankety stejné agentury z minulého týdne si navíc 63 procent respondentů myslí, že vláda řeší otázku brexitu špatně.

Jiný průzkum, který v pondělí zveřejnila agentura Ipsos, ukázal, že 45 procent respondentů si myslí, že brexit probíhá hůře, než očekávali, což je prudký nárůst oproti 28 procentům v červnu 2021.

Průzkum názorového webu UnHerd ukázal, že pouze ve třech volebních oblastech Británie si většina lidí stále myslí, že brexit byl dobrý nápad. Ve zbývajících 629 volebních obvodech v Anglii, Skotsku a Walesu je nyní více lidí, kteří si myslí, že Británie udělala chybu, když vystoupila z EU, než těch, kteří jsou s výsledkem nadále spokojeni.

Británie formálně opustila EU 31. ledna 2020 po zhruba tříletém vyjednávání. Členem bloku a jeho předchůdců byla od roku 1973. Následovalo přechodné období do konce roku 2020, během kterého se země ještě řídila unijními pravidly. Na jeho konci se podařilo vyjednat dohodu o budoucích vztazích mezi Británií a EU, která začala provizorně platit od začátku roku 2021.

Související

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Rishi Sunak

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 34 minutami

před 49 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

Francie přijala spornou Macronovu důchodovou reformu. Opozice vládu nesvrhla

Penzijní reforma zahrnující zvýšení hranice odchodu do důchodu na 64 let dokončila cestu francouzským parlamentem poté, co opozice neuspěla ani s druhým návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy