Brexit je příležitost, tvrdí Sunak. Britové si ale myslí opak

Brexit je obrovskou příležitostí pro růst a Británie využila řadu příležitostí, které jí přinesl. Podle tiskových agentur to v pondělí večer prohlásil britský premiér Rishi Sunak. Jeho země si dnes připomíná třetí výročí odchodu z Evropské unie. Sunakovo tvrzení je ale v ostrém kontrastu s nedávnými průzkumy veřejného mínění, které naznačují rostoucí nespokojenost Britů s průběhem i výsledky brexitu i s ekonomickými prognózami.

Od 31. ledna 2020 "jsme udělali obrovský pokrok při využívání svobod, které nám nabízí brexit, k řešení generačních výzev. Ať už jde o nejrychlejší zavádění vakcín v Evropě, zajištění obchodních dohod s více než 70 zeměmi nebo znovuzískání kontroly nad našimi hranicemi," uvedl v prohlášení Sunak.

Premiér dodal, že Spojené království si od odchodu z EU "sebevědomě razilo cestu nezávislého národa" a že "tato dynamika nepolevuje". V prohlášení Downing Street ale zdůrazňuje zejména příležitosti, které odchod z EU podle ní přináší, včetně růstu britské ekonomiky. Severní Irsko a tamní politický pat ohledně pobrexitových obchodních pravidel, kvůli kterému už téměř rok prakticky nefunguje regionální parlament, ale nezmiňuje.

Sunak prohlášení učinil v době, kdy jeho vláda čelí řadě výzev. V posledních měsících stávkovaly nebo se chystají stávkovat tisíce zaměstnanců, kteří jsou v době prudce rostoucí inflace a krize životních nákladů nespokojení se svými platy. Očekává se, že ve středu se uskuteční největší stávka za posledních deset let. Zúčastnit se jí má kolem 100.000 zaměstnanců britské veřejné správy a mimo jiné také učitelé v Anglii a Walesu.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos v Británii klesne HDP o 0,6 procenta, zatímco ostatní ze skupiny vyspělých ekonomik světa G7 čeká růst, a britská ekonomika podle prognóz zaostane dokonce i za ruskou, která se musí vypořádávat se sankcemi za invazi na Ukrajinu. Podle analýzy agentury Bloomberg stojí brexit britskou ekonomiku desítky miliard liber ročně, přičemž dopady se týkají všeho od podnikových investic až po schopnost firem najímat pracovníky.

Veřejná podpora brexitu ve Spojeném království je také na historickém minimu. Podle listopadového průzkumu společnosti YouGov se méně než třetina Britů domnívá, že to bylo dobré rozhodnutí. Každý pátý zastánce brexitu změnil názor. Podle ankety stejné agentury z minulého týdne si navíc 63 procent respondentů myslí, že vláda řeší otázku brexitu špatně.

Jiný průzkum, který v pondělí zveřejnila agentura Ipsos, ukázal, že 45 procent respondentů si myslí, že brexit probíhá hůře, než očekávali, což je prudký nárůst oproti 28 procentům v červnu 2021.

Průzkum názorového webu UnHerd ukázal, že pouze ve třech volebních oblastech Británie si většina lidí stále myslí, že brexit byl dobrý nápad. Ve zbývajících 629 volebních obvodech v Anglii, Skotsku a Walesu je nyní více lidí, kteří si myslí, že Británie udělala chybu, když vystoupila z EU, než těch, kteří jsou s výsledkem nadále spokojeni.

Británie formálně opustila EU 31. ledna 2020 po zhruba tříletém vyjednávání. Členem bloku a jeho předchůdců byla od roku 1973. Následovalo přechodné období do konce roku 2020, během kterého se země ještě řídila unijními pravidly. Na jeho konci se podařilo vyjednat dohodu o budoucích vztazích mezi Británií a EU, která začala provizorně platit od začátku roku 2021.

Související

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Rishi Sunak

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy