Brexit je příležitost, tvrdí Sunak. Britové si ale myslí opak

Brexit je obrovskou příležitostí pro růst a Británie využila řadu příležitostí, které jí přinesl. Podle tiskových agentur to v pondělí večer prohlásil britský premiér Rishi Sunak. Jeho země si dnes připomíná třetí výročí odchodu z Evropské unie. Sunakovo tvrzení je ale v ostrém kontrastu s nedávnými průzkumy veřejného mínění, které naznačují rostoucí nespokojenost Britů s průběhem i výsledky brexitu i s ekonomickými prognózami.

Od 31. ledna 2020 "jsme udělali obrovský pokrok při využívání svobod, které nám nabízí brexit, k řešení generačních výzev. Ať už jde o nejrychlejší zavádění vakcín v Evropě, zajištění obchodních dohod s více než 70 zeměmi nebo znovuzískání kontroly nad našimi hranicemi," uvedl v prohlášení Sunak.

Premiér dodal, že Spojené království si od odchodu z EU "sebevědomě razilo cestu nezávislého národa" a že "tato dynamika nepolevuje". V prohlášení Downing Street ale zdůrazňuje zejména příležitosti, které odchod z EU podle ní přináší, včetně růstu britské ekonomiky. Severní Irsko a tamní politický pat ohledně pobrexitových obchodních pravidel, kvůli kterému už téměř rok prakticky nefunguje regionální parlament, ale nezmiňuje.

Sunak prohlášení učinil v době, kdy jeho vláda čelí řadě výzev. V posledních měsících stávkovaly nebo se chystají stávkovat tisíce zaměstnanců, kteří jsou v době prudce rostoucí inflace a krize životních nákladů nespokojení se svými platy. Očekává se, že ve středu se uskuteční největší stávka za posledních deset let. Zúčastnit se jí má kolem 100.000 zaměstnanců britské veřejné správy a mimo jiné také učitelé v Anglii a Walesu.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos v Británii klesne HDP o 0,6 procenta, zatímco ostatní ze skupiny vyspělých ekonomik světa G7 čeká růst, a britská ekonomika podle prognóz zaostane dokonce i za ruskou, která se musí vypořádávat se sankcemi za invazi na Ukrajinu. Podle analýzy agentury Bloomberg stojí brexit britskou ekonomiku desítky miliard liber ročně, přičemž dopady se týkají všeho od podnikových investic až po schopnost firem najímat pracovníky.

Veřejná podpora brexitu ve Spojeném království je také na historickém minimu. Podle listopadového průzkumu společnosti YouGov se méně než třetina Britů domnívá, že to bylo dobré rozhodnutí. Každý pátý zastánce brexitu změnil názor. Podle ankety stejné agentury z minulého týdne si navíc 63 procent respondentů myslí, že vláda řeší otázku brexitu špatně.

Jiný průzkum, který v pondělí zveřejnila agentura Ipsos, ukázal, že 45 procent respondentů si myslí, že brexit probíhá hůře, než očekávali, což je prudký nárůst oproti 28 procentům v červnu 2021.

Průzkum názorového webu UnHerd ukázal, že pouze ve třech volebních oblastech Británie si většina lidí stále myslí, že brexit byl dobrý nápad. Ve zbývajících 629 volebních obvodech v Anglii, Skotsku a Walesu je nyní více lidí, kteří si myslí, že Británie udělala chybu, když vystoupila z EU, než těch, kteří jsou s výsledkem nadále spokojeni.

Británie formálně opustila EU 31. ledna 2020 po zhruba tříletém vyjednávání. Členem bloku a jeho předchůdců byla od roku 1973. Následovalo přechodné období do konce roku 2020, během kterého se země ještě řídila unijními pravidly. Na jeho konci se podařilo vyjednat dohodu o budoucích vztazích mezi Británií a EU, která začala provizorně platit od začátku roku 2021.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Rishi Sunak

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy