Drahý britský projekt odklonu nelegálních migrantů do Rwandy se vůbec nevyplatil. Daňoví poplatníci zaplatili přes 100 milionů liber za to, aby úřady do východoafrické země přesunuly dva migranty – nikoliv tisíce, jak bylo v plánu. Premiér Rishi Sunak navíc dává grandiózní předvolební sliby o úspěchu tohoto projektu. Favority na vítězství v červencových volbách jsou ale labouristé, kteří projekt hodlají zrušit.
Velká Británie se před dvěma lety rozhodla k neobvykle radikálnímu kroku. Aby odradila migranty žádající o azyl od nelegálního vstupu do země, chtěla posílat tyto lidi do Rwandy, kde zůstanou. Následně britská vláda předala Rwandě 120 milionů liber, aby se připravila na přijetí tisíců potenciálních uprchlíků. Píše o tom americký list Wall Street Journal.
Britští daňoví poplatníci tak dali rwandské vládě peníze, aby pronajala hotel s názvem Hope Hostel. „Manažer hotelu Ismael Bakina a jeho čtyřicetičlenný tým mají od té doby plné ruce práce: každý týden mění povlečení na 100 dvoulůžkových postelích, stříhají ozdobné květináče na keřích, které zdobí vchod do hotelu, a sekají trávník na minifotbalovém hřišti,“ vylíčil WSJ.
Má to ale jeden háček. Od zavedení tohoto britského plánu do Rwandy dobrovolně přicestovali dva uprchlíci s tím, že jim ještě Británie zaplatila 3000 liber. Mezitím je tento plán obecně kritizovaný jako „nehumánní“, zatímco jej jiní chválí coby „pragmatickou reakci na globální migrační krizi“.
Právníci věnující se lidským právům se obávají, že „Rwanda není bezpečným místem pro ubytování žadatelů o azyl“. Jejich výtky ale Britové dokázali přejít a vynaložili do projektu obrovský politický kapitál. „Přijala zákon, který brání britským soudům považovat Rwandu za nebezpečnou pro žadatele o azyl, přiměla Rwandu, aby přepracovala svůj vlastní soudní systém, a nabídla africké zemi až 490 milionů liber v platbách, pokud se projekt rozběhne,“ uvádí americký list WSJ.
Premiér Rishi Sunak plánuje, že pokud v červencových parlamentních volbách jeho konzervatisté zvítězí, pošle první migranty do této středoafrické země. Přes jisté právní překážky začaly britské úřady migranty shromažďovat a připravovat letos v dubnu.
Britské ostrovy v současnosti čelí jednomu z nejhorších náporů migrantů plujících přes Lamanšský průliv. „Tahle výzva narůstá, naše bezpečnost je ohrožena a toto je jediný způsob, jak ji vyřešit,“ poznamenal britský premiér.
Problémem však zůstává, že Sunakova strana vůbec není favoritem voleb a dosud opoziční labouristé chtějí tuto politiku zrušit. „Nehodlám chlácholit mrtvého koně. Nemám zájem o trik,“ prohlásil předseda Labouristické strany Keir Starmer.
Rwanda historicky poznamenána genocidou z roku 1994, při níž podle různých informací zahynulo přes milion lidí. V posledních desetiletích ale zažila výrazný hospodářský růst a sociální pokrok. Jde o malou vnitrozemskou zemi ve východní Africe, která je známá pro svou bohatou faunu, přezdívá se jí „země tisíce kopců“. Hlavním městem je Kigali. Bývá označována za jednu z nejčistších afrických zemí.
Související

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
před 1 hodinou

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
před 1 hodinou

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
před 2 hodinami

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 2 hodinami

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 3 hodinami

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 4 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 4 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 5 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 6 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 6 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 7 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 7 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 8 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 8 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 9 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 9 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 9 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 10 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 10 hodinami
Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud.
Zdroj: Lucie Podzimková