Britové za 120 milionů liber od daňových poplatníků do Rwandy přesunuli dva migranty

Drahý britský projekt odklonu nelegálních migrantů do Rwandy se vůbec nevyplatil. Daňoví poplatníci zaplatili přes 100 milionů liber za to, aby úřady do východoafrické země přesunuly dva migranty – nikoliv tisíce, jak bylo v plánu. Premiér Rishi Sunak navíc dává grandiózní předvolební sliby o úspěchu tohoto projektu. Favority na vítězství v červencových volbách jsou ale labouristé, kteří projekt hodlají zrušit.

Velká Británie se před dvěma lety rozhodla k neobvykle radikálnímu kroku. Aby odradila migranty žádající o azyl od nelegálního vstupu do země, chtěla posílat tyto lidi do Rwandy, kde zůstanou. Následně britská vláda předala Rwandě 120 milionů liber, aby se připravila na přijetí tisíců potenciálních uprchlíků. Píše o tom americký list Wall Street Journal.

Britští daňoví poplatníci tak dali rwandské vládě peníze, aby pronajala hotel s názvem Hope Hostel. „Manažer hotelu Ismael Bakina a jeho čtyřicetičlenný tým mají od té doby plné ruce práce: každý týden mění povlečení na 100 dvoulůžkových postelích, stříhají ozdobné květináče na keřích, které zdobí vchod do hotelu, a sekají trávník na minifotbalovém hřišti,“ vylíčil WSJ.

Má to ale jeden háček. Od zavedení tohoto britského plánu do Rwandy dobrovolně přicestovali dva uprchlíci s tím, že jim ještě Británie zaplatila 3000 liber. Mezitím je tento plán obecně kritizovaný jako „nehumánní“, zatímco jej jiní chválí coby „pragmatickou reakci na globální migrační krizi“.

Právníci věnující se lidským právům se obávají, že „Rwanda není bezpečným místem pro ubytování žadatelů o azyl“. Jejich výtky ale Britové dokázali přejít a vynaložili do projektu obrovský politický kapitál. „Přijala zákon, který brání britským soudům považovat Rwandu za nebezpečnou pro žadatele o azyl, přiměla Rwandu, aby přepracovala svůj vlastní soudní systém, a nabídla africké zemi až 490 milionů liber v platbách, pokud se projekt rozběhne,“ uvádí americký list WSJ.

Premiér Rishi Sunak plánuje, že pokud v červencových parlamentních volbách jeho konzervatisté zvítězí, pošle první migranty do této středoafrické země. Přes jisté právní překážky začaly britské úřady migranty shromažďovat a připravovat letos v dubnu.

Britské ostrovy v současnosti čelí jednomu z nejhorších náporů migrantů plujících přes Lamanšský průliv. „Tahle výzva narůstá, naše bezpečnost je ohrožena a toto je jediný způsob, jak ji vyřešit,“ poznamenal britský premiér.

Problémem však zůstává, že Sunakova strana vůbec není favoritem voleb a dosud opoziční labouristé chtějí tuto politiku zrušit. „Nehodlám chlácholit mrtvého koně. Nemám zájem o trik,“ prohlásil předseda Labouristické strany Keir Starmer.

Rwanda historicky poznamenána genocidou z roku 1994, při níž podle různých informací zahynulo přes milion lidí. V posledních desetiletích ale zažila výrazný hospodářský růst a sociální pokrok. Jde o malou vnitrozemskou zemi ve východní Africe, která je známá pro svou bohatou faunu, přezdívá se jí „země tisíce kopců“. Hlavním městem je Kigali. Bývá označována za jednu z nejčistších afrických zemí.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 
Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

Více souvisejících

Velká Británie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 6 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy