Britské speciální jednotky tajně operovaly na Ukrajině i v Súdánu

Britská SAS a další speciální jednotky se v posledních 12 letech zapojily do tajných operací v 19 zemích. Operovaly například v Nigérii, Rusku i Sýrii. Dnes to uvedl server The Guardian.

Zmíněné jednotky působí v utajení a britská vláda nikdy nepotvrdila, že je povolala do akce. Podle uniklých informací, které zpracovala organizace monitorující ozbrojené konflikty Action on Armed Violence, ale speciální jednotky britské armády operovaly také na Ukrajině a v Súdánu, kterými aktuálně zmítá konflikt.

Podle organizace britské jednotky od roku 2012 pomáhaly v Sýrii povstaleckým skupinám bojovat proti režimu Bašára Asada. V roce 2015 dostaly povolení zabít islamistické lídry na Blízkém východě. V letech 2010 a 2011 pak měly operovat i v Afghánistánu, kde mělo dojít k 54 hromadným vraždám.

Britské speciální jednotky se SBS se pak v roce 2012 neúspěšně pokusily zachránit Brita a Itala držené islamistickou skupinou v Nigérii a v roce 2019 zachránily pár zajatý na Filipínách. Letos v dubnu pak pomáhaly v Súdánu s evakuací britských diplomatů. 

Padesát členů britských speciálních sil pak mělo být počátkem tohoto roku nasazeno na Ukrajině. Co bylo jejich úkolem ale server neupřesnil.

Organizace upozorňuje, že zatímco zapojení do válečného konfliktu musí v Británii schválit poslanci, speciální jednotky toto povolení nepotřebují a nespadají pod dohled žádného výboru. 

"Rozsáhlé nasazení britských speciálních sil v mnoha zemích v posledním desetiletí vyvolává vážné obavy o transparentnost a demokratický dohled," řekl Iain Overton, výkonný ředitel organizace. "Nedostatek parlamentního souhlasu a retrospektivních přezkumů těchto misí je hluboce znepokojující," dodal.

Související

Ilustrační foto

Stávka pilotů SAS zasáhla 72 tisíc cestujících, ruší se i lety do Prahy

Piloti skandinávské letecké společnosti SAS zahájili dnes časově neohraničenou stávku. Jejich vyjednávání o výši platů a pracovní době se zaměstnavateli totiž skončila bez úspěchu. Podle agentury AP bylo dnes z důvodu stávky zrušeno 673 letů, což zasáhlo zhruba 72.000 cestujících. Rušení letů se týká i spojů SAS do Prahy.

Více souvisejících

SAS Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy