Chorvatsko a turisté: Země je chce přinutit, aby nejezdili jenom v létě

Chorvatsko patří z pohledu turistického zájmu k nejzatíženějším zemím v Evropě během letních měsíců. Jeho představitelé si to uvědomují a podnikají kroky k tomu, aby zahraniční hosté jezdili k Jadranu i mimo hlavní sezónu, která probíhá právě v těchto dnech. 

Turisté stále častěji po výběru dovolenkové destinace míří na platformy jako Booking.com, TripAdvisor nebo Airbnb. Tři evropské regiony loni zaznamenaly více než 20 milionů hostů za rok. Nejvíce, konkrétně 27 milionů, jich dorazilo do oblasti nazývané Jadranska Hrvatska, jejíž součástí jsou oblíbená chorvatská města Split, Dubrovnik a Pula.

"Chorvatský ubytovací mix tíhne směrem k privátním apartmánům a domům, které představují více než 60 procent dostupné komerční kapacity," řekl mluvčí chorvatské národní turistické rady CNTB serveru Euronews.

Země navíc od letošního roku vstoupila do schengenského prostoru, takže vstup do ní se pro občany unijních zemí opět zjednodušil. Zájem ovšem projevují i turisté z dalších států, pro Američany například začala fungovat přímá letecká linka z New Yorku do Dubrovniku. 

"Chorvatsko pokračuje ve snaze diverzifikovat svou nabídku, prodloužit sezónu a dosáhnout udržitelnosti během následujících let, protože nárůst počtu hostů během hlavní sezóny je neudržitelný," poznamenal mluvčí CNTB.

Podle zmíněného webu už existují náznaky, že se země vydává správným směrem. Aerolinky například nabízí lety v delším časovém rozmezí od dubna do října. Mimo sezónu se populárním místem stává i hlavní město Záhřeb.

Nejvyhledávanější destinací je ale nadále pobřeží Jaderského moře. "Jadranské pobřeží vždycky lákalo turisty," konstatoval mluvčí. "Nabízí jedny z nejvíce nedotčených pláží a vod, které patří k nejčistším v Evropě," dodal. 

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko cestování Turisté

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy