Co bude s Pásmem Gazy po pádu Hamásu? Netanjahu představil plán, Palestina ho odmítla

Izrael bude mít po skončení války s palestinským hnutím Hamás pod kontrolou bezpečnost v demilitarizovaném Pásmu Gazy a bude se zapojovat do tamních civilních záležitostí. Vyplývá to z plánu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua předloženého ke schválení vládě.

Plán sice nenabízí přesné detaily, ale představuje první formální vizi poválečného uspořádání. Avšak požadavek Izraele na své zapojení do řízení Gazy je v rozporu s klíčovým požadavkem Spojených států na obnovení autonomní palestinské vlády v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Premiér Netanjahu představil tento plán svému vládnímu kabinetu minulý týden. Dokument potvrzuje odhodlání Izraele zničit Hamas, který v Gaze vládne od roku 2007. I když většina Palestinců Hamas nepodporuje podle průzkumů veřejného mínění, hnutí je hluboce zakořeněno v palestinské společnosti. Cíl Izraele zničit Hamás je podle kritiků nedosažitelný.

Podle dokumentu by izraelská armáda měla mít v Gaze "volnou ruku" při odvracení jakýchkoli bezpečnostních hrozeb. Dokument rovněž hovoří o zřízení nárazníkové zóny uvnitř Gazy, proti čemuž však podle agentury AP pravděpodobně namítají Spojené státy.

Plán také předpokládá, že v Pásmu Gazy budou vládnout "místní představitelé, kteří se nebudou ztotožňovat se zeměmi nebo subjekty podporujícími terorismus" a nebudou od nich dostávat finanční podporu.

Podle AP však není jasné, zda by se nějaký Palestinec chtěl ujmout takového úkolu, neboť Izrael se v minulosti opakovaně neúspěšně snažil o vytvoření místních palestinských vládních orgánů.

Palestinské radikální hnutí Hamás i Palestinská samospráva navíc odmítly plán na poválečné uspořádání v Pásmu Gazy. 

V plánu se uvádí, že Izrael bude pokračovat ve svém již rozjetém ​​projektu na vytvoření bezpečnostní nárazníkové zóny na palestinské straně hranice Pásma Gazy. Tato zóna zůstane zachována "dokud bude potřebná z bezpečnostního hlediska" .

Předpokládá, že později toto území budou řídit místní palestinští úředníci bez vazeb na Hamás nebo jeho zahraniční podporovatele.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken podle AFP uvedl, že své stanovisko k Netanjahuovu plánu zveřejní až poté, co se seznámí se všemi podrobnostmi. Řekl však, že by nemělo dojít k "opětovnému obsazení Gazy Izraelem". Dodal, že ani "rozloha území Gazy by se neměla zmenšit".

Spojené státy podpořily Netanjahuovu výzvu k likvidaci Hamásu, který ovládá Pásmo Gazu, a vyzvali Palestinskou samosprávu, kterou na okupovaném Západním břehu vede Mahmúd Abbás, aby postupně převzala kontrolu nad Gazou.

Představitel Hamásu se sídlem v Bejrútu Usáma Hamdán ale Netanjahuův plán kritizoval a řekl, že nikdy nebude úspěšný. Dodal, že z plánu vyplývá, že Netanjahu "absolutně odmítá uznat palestinský stát" a "trvá na oddělení Západního břehu a Gazy, Jeruzaléma a Západního břehu".

"To znamená, že skutečným plánem této entity (Izraela) je převzít palestinská území a roztříštit je," tvrdí Hamdán.

Také mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse odmítl plán předložený Netanjahuem. " Izrael neuspěje v pokusech změnit geografickou a demografickou realitu v Pásmu Gazy, " řekl Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná.

Navrhovaný plán počítá i s izraelskou bezpečnostní kontrolou "v celé oblasti západně od Jordánu". Plán počítá i s úplnou demilitarizací - nad rámec sil potřebných k udržení veřejného pořádku.

Cílem plánu je podpořit i "deradikalizaci ve všech náboženských, vzdělávacích a sociálních institucích v Gaze".

Související

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy