Co bude s Pásmem Gazy po pádu Hamásu? Netanjahu představil plán, Palestina ho odmítla

Izrael bude mít po skončení války s palestinským hnutím Hamás pod kontrolou bezpečnost v demilitarizovaném Pásmu Gazy a bude se zapojovat do tamních civilních záležitostí. Vyplývá to z plánu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua předloženého ke schválení vládě.

Plán sice nenabízí přesné detaily, ale představuje první formální vizi poválečného uspořádání. Avšak požadavek Izraele na své zapojení do řízení Gazy je v rozporu s klíčovým požadavkem Spojených států na obnovení autonomní palestinské vlády v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Premiér Netanjahu představil tento plán svému vládnímu kabinetu minulý týden. Dokument potvrzuje odhodlání Izraele zničit Hamas, který v Gaze vládne od roku 2007. I když většina Palestinců Hamas nepodporuje podle průzkumů veřejného mínění, hnutí je hluboce zakořeněno v palestinské společnosti. Cíl Izraele zničit Hamás je podle kritiků nedosažitelný.

Podle dokumentu by izraelská armáda měla mít v Gaze "volnou ruku" při odvracení jakýchkoli bezpečnostních hrozeb. Dokument rovněž hovoří o zřízení nárazníkové zóny uvnitř Gazy, proti čemuž však podle agentury AP pravděpodobně namítají Spojené státy.

Plán také předpokládá, že v Pásmu Gazy budou vládnout "místní představitelé, kteří se nebudou ztotožňovat se zeměmi nebo subjekty podporujícími terorismus" a nebudou od nich dostávat finanční podporu.

Podle AP však není jasné, zda by se nějaký Palestinec chtěl ujmout takového úkolu, neboť Izrael se v minulosti opakovaně neúspěšně snažil o vytvoření místních palestinských vládních orgánů.

Palestinské radikální hnutí Hamás i Palestinská samospráva navíc odmítly plán na poválečné uspořádání v Pásmu Gazy. 

V plánu se uvádí, že Izrael bude pokračovat ve svém již rozjetém ​​projektu na vytvoření bezpečnostní nárazníkové zóny na palestinské straně hranice Pásma Gazy. Tato zóna zůstane zachována "dokud bude potřebná z bezpečnostního hlediska" .

Předpokládá, že později toto území budou řídit místní palestinští úředníci bez vazeb na Hamás nebo jeho zahraniční podporovatele.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken podle AFP uvedl, že své stanovisko k Netanjahuovu plánu zveřejní až poté, co se seznámí se všemi podrobnostmi. Řekl však, že by nemělo dojít k "opětovnému obsazení Gazy Izraelem". Dodal, že ani "rozloha území Gazy by se neměla zmenšit".

Spojené státy podpořily Netanjahuovu výzvu k likvidaci Hamásu, který ovládá Pásmo Gazu, a vyzvali Palestinskou samosprávu, kterou na okupovaném Západním břehu vede Mahmúd Abbás, aby postupně převzala kontrolu nad Gazou.

Představitel Hamásu se sídlem v Bejrútu Usáma Hamdán ale Netanjahuův plán kritizoval a řekl, že nikdy nebude úspěšný. Dodal, že z plánu vyplývá, že Netanjahu "absolutně odmítá uznat palestinský stát" a "trvá na oddělení Západního břehu a Gazy, Jeruzaléma a Západního břehu".

"To znamená, že skutečným plánem této entity (Izraela) je převzít palestinská území a roztříštit je," tvrdí Hamdán.

Také mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse odmítl plán předložený Netanjahuem. " Izrael neuspěje v pokusech změnit geografickou a demografickou realitu v Pásmu Gazy, " řekl Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudajná.

Navrhovaný plán počítá i s izraelskou bezpečnostní kontrolou "v celé oblasti západně od Jordánu". Plán počítá i s úplnou demilitarizací - nad rámec sil potřebných k udržení veřejného pořádku.

Cílem plánu je podpořit i "deradikalizaci ve všech náboženských, vzdělávacích a sociálních institucích v Gaze".

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy