Svět by byl lépe chráněný před vznikem nových variant koronaviru a země s nízkými a středními příjmy by zaznamenaly podstatně méně úmrtí, kdyby jim bohaté státy darovaly přibližně 50 procent svých vakcín proti nemoci covid-19. Vakcínová nerovnost naopak prodlouží pandemii covidu-19 a zvýší riziko vzniku nových variant. Vyplývá to z nové studie, o které dnes informoval list The Guardian.
Výzkum zjistil, že pokud by země s vysokými příjmy darovaly 46 procent svých vakcín, v zemích s nízkými a středními příjmy by se výrazně snížil počet úmrtí na nemoc covid-19. I menší počet darovaných vakcín by měl velmi příznivý účinek.
V zemích s nízkými příjmy má dokončené očkování jen něco málo přes pět procent lidí, zatímco v bohatších státech je to 72 procent.
Podle hlavního autora studie Qingpenga Zhanga z vysoké školy City University of Hongkong je pochopitelné, že bohatší země se snaží nejprve zajistit dávky na ochranu vlastních obyvatel a teprve poté distribuují vakcíny do ostatních zemí.
Přínosy, které vyplývají z přechovávání a skladování očkovacích látek, ale nejsou tak významné, jak tyto státy předpokládaly, protože vakcíny poskytují spíše krátkodobou ochranu. "Lidé nebrali v úvahu budoucí varianty viru, které prolomí ochranu vytvořenou stávajícími vakcínami," uvedl vědec.
Výzkum je založený na leteckých datech, která sledovala pohyb lidí v mezinárodním měřítku. Výzkumníci díky nim předpověděli, co se stane během pěti let při různých strategiích přidělování vakcín.
Studie ukázala, že nerovnoměrná distribuce vakcín povede v prvním roce k rychlejšímu poklesu úmrtnosti v zemích s vysokými příjmy, ale v dalších letech se tyto země stanou zranitelnými vůči opětovným infekcím a novým variantám koronaviru.
Tým zahájil výzkum ještě před vznikem variant delta a omikron, které odrážejí předpovědi studie. Zhang připomněl, že obě varianty zřejmě pocházejí ze zemí z nižšími příjmy. "Kdyby tyto země nejprve dostaly dostatek vakcín na ochranu svých obyvatel, pak by se pravděpodobně podařilo tyto nové varianty omezit ," dodal vědec.
Studie, kterou zveřejnil odborný časopis Nature Human Behaviour, zjistila, že pokud bohatší země darují vakcíny pouze svým sousedům, má to jen omezený přínos.
Michael Good z Griffithovy univerzity v Austrálii, který se na studii nepodílel, uvedl, že výzkum vyčíslil přínosy spravedlivé distribuce vakcín. Zdůraznil podle něj také potřebu dlouhodobého uvažování při rozhodování o vakcínách.
"Když se dnes jako stát rozhodujeme, jak budeme vakcíny používat, může to mít dopad na varianty, které se vyvinou za jeden rok nebo pět let," řekl Good. "Přijímáme rozhodnutí, která jistě ovlivní zdraví lidí v zemích s nízkými příjmy, ale v příštích třech až pěti letech ovlivní i naše zdraví v zemích s vysokými příjmy," uvedl vědec.
30. prosince 2024 21:57
Tragický rok letecké dopravy: Umírali obyčejní lidé, prezidenti i známé osobnosti
Související

Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Tipsport extraliga: Sparta v play-off porazila Třinec 2:1
včera

Trumpa administrativa ignorovala soudní příkaz. Je nám to jedno, vzkazuje
včera

Kyjev varuje EU: Bez dohody o obchodu budete čelit následkům
včera

Jaro je v rozpuku. Meteorologové upozorňují alergiky na vývoj pylové zátěže
včera

Policie zadržela uprchlého soudce Kafku. Dostal se jen do Chorvatska
včera

Na Trumpa už reaguje i Japonsko. Namíří rakety na KLDR
včera

Kanada a Francie spojily síly. Carney a Macron se postavili Trumpově obchodní válce
včera

Evropští giganti tlačí na von der Leyenovou. Vidí šanci, jak využít nevyzpytatelnost Trumpa
včera

USA mají problém. Evropu žádají o pomoc
včera

EU dnes bude hledat cesty, jak dosáhnout konce války. Putin ve skutečnosti nechce mír, zaznívá od lídrů
včera

Trump rozhodne o budoucnosti evropských sankcí proti Rusku
včera

Ztracení, ale nezapomenutí. Jak Ukrajinci hledají zmizelé ve válce pomocí umělé inteligence a odhodlaných rodin
včera

Moskva couvá. V rámci dohody umožní rozmístění pozorovatelů na Ukrajině
včera

Saúdská Arábie: Proč se stala klíčovou zemí v jednáních o konci války na Ukrajině?
včera

Chceme zjistit, zda můžeme válku ukončit. Trump prozradil, o čem chce mluvit s Putinem
včera

V úterý budu mluvit s Putinem, oznámil Trump
včera

„Všechno je ztraceno.“ Ukrajinští vojáci popisují ústup z Kurské oblasti jako scénu z hororu
včera

Počasí na týden: Meteorologové slibují poslední závan zimy. Bude krátký
16. března 2025 21:53

V Lidlu se zamysleli a vymysleli něco netradičního. O úspěchu rozhodnou lidé
16. března 2025 20:57
S navrátilcem Schickem, ale bez nováčků. Hašek zveřejnil nominaci na úvod kvalifikace
Koncem března začne kvalifikace na fotbalové mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat v USA, Kanadě a Mexiku, a proto reprezentační trenér Ivan Hašek zveřejnil nominaci pro úvodní kvalifikační duely s Faerskými ostrovy a Gibraltarem. V ní se po návratu po zdravotních potížích opět objevuje jedna z největších opor, útočník Patrik Schick, i další uzdravení reprezentanti Michal Sadílek a David Jurásek. Realizační tým se tentokrát obejde bez jediného nováčka v kádru.
Zdroj: David Holub