Dubaj se stává bezpečným přístavem pro nejbohatší Rusy. Averze místních lidí je nezajímá

Dubaj se ve válečných časech stává bezpečným přístavem pro nejbohatší Rusy a na místních pobřežních promenádách nebo v luxusních nákupních střediscích se čím dál více prosazuje ruština. V Dubaji si mohou ruští podnikatelé vybudovat nový život a netrápí je přitom averze místních, napsal deník The New York Times (NYT).

Jedním z ruských přistěhovalců do města na pobřeží Perského zálivu je podnikatel Dmitrij Ťuťkov, jehož děti tam chodí do britské školy. Ve svém novém útočišti se podnikatel nemusí bát, že by byl poslán do bojů na Ukrajině, reklamní agentura mu ale dál vydělává v Rusku peníze. Navíc tam nevídá rozbité silnice a bezdomovce a nesetkává se tam s protiruskými náladami, popsal svou situaci americkému deníku.

"Dubaj je mnohem svobodnější, ve všech ohledech," řekl Ťuťkov.

Ruskou diasporu v Dubaji tvoří jak miliardáři, tak příslušníci střední třídy, kteří často pracují v technologických oborech a kteří z Ruska uprchli před částečnou mobilizací. Obě skupiny mají ale pro pobyt v největším městě Spojených arabských emirátů podobné důvody - Dubaj a Rusko dál spojují přímé letecké linky, Spojené arabské emiráty zůstávají ve věci války na Ukrajině neutrální a podle Rusů nejsou vůči Moskvě nepřátelsky naladěné.

"Proč podnikat někde, kde se k vám nechovají přátelsky?" ptá se Tamara Bigajevová, která si ve městě nedávno otevřela dvoupatrový salon krásy a už má stálé klienty. "V Evropě nás očividně nechtějí," doplňuje.

Na rozdíl od ulic některých evropských metropolí nejsou v Dubaji vidět ukrajinské vlajky ani shromáždění na podporu Ukrajiny. Pokud by navíc někdo z místních zastával protiruské názory, pravděpodobně by si je nechal pro sebe. Demonstrace jsou ve Spojených arabských emirátech de facto nezákonné a svoboda shromažďování je velmi omezená.

"Je to pro nás na určitou dobu bezpečný ostrov," říká obchodník s nemovitostmi Antalij Kamenskich, jehož firma podle něj v loňském roce prodala v Dubaji nemovitosti za stovky milionů dolarů, především ruským klientům.

Funguje tak nepsaná společenská smlouva, že ti, kdo jsou loajální k režimu v Moskvě, mohou dál hromadit bohatství, podotýká The New York Times. Přestože ruský prezident Vladimir Putin ve svých projevech ruskou elitu nabádá, aby rozvíjela své životy a investice v Rusku, ve skutečnosti dává bohatým signály, že jim co nejvíce umete cestu k dalšímu obohacování, domnívá se politoložka Jekatěrina Šulmanová.

Občané Spojených arabských emirátů tvoří jen asi desetinu z desetimilionové populace této země. Zbylých devět milionů jsou přistěhovalci, především Indové a Pákistánci, menší část tvoří také Američané a Evropané. Tato blízkovýchodní země se loni na jaře, tedy krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, stala podle analýzy letů provedené listem The New York Times nejoblíbenější destinací pro soukromé lety z Ruska. Vše přitom nasvědčuje tomu, že přitažlivost Dubaje od té doby ještě vzrostla.

Představa, že západní sankce zničily ruskou ekonomiku, je podle Ťuťkova iluze. Jeho reklamní agentura těžila z toho, když nové firmy soupeřily o místa uvolněná po západních společnostech, které se začaly stahovat z Ruska. Podnikatelé v zahraničí mohli využít i toho, že kurz rublu loni v létě dosáhl vůči dolaru sedmiletého maxima, takže vydělané peníze mohli směnit na dolary přes banky, které se neocitly pod sankcemi. "V dolarech jsme dosahovali kolosálních zisků, chápete?" uzavírá podnikatel.

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty Rusko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy