Rozhovory s Íránem o jeho jaderném programu pokračují a s procesem jsou spjata velká očekávání. Jednání se týkají dvou množin důležitých otázek, včetně vědeckého sektoru. Řekl to dnes šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, který v pátek zahájil příslušná jednání v Teheránu.
Cílem rozhovorů je podle diplomatů přimět Írán ke spolupráci s vyšetřováním MAAE ohledně stop velmi vysoce obohaceného uranu na nehlášených místech.
Experti MAAE v Íránu v lednu našli stopy uranu obohaceného na 83,7 procenta, tedy těsně pod 90 procent, což je potřeba k výrobě jaderných zbraní. O nálezu informovala v úterý zahraniční média s odkazem na neveřejnou zprávu. Írán tvrdí, že chce atomovou energii využívat jen k mírovým účelům. Velmi vysokou úroveň obohacení u stop nalezených v zařízení Fordo označil za "nezamýšlenou fluktuaci".
"Obecně řečeno, jsou dvě sady otázek, které jsou důležité. Je jasné, že jsou spjata velká očekávání s naší společnou prací, jejímž cílem je posunout se v záležitostech, na kterých Írán s agenturou nadále pracují, a objasnit a dostat věrohodná ujištění ohledně jaderného programu v Íránu," řekl Grossi novinářům v Teheránu.
"Druhá sada otázek, která je velmi důležitá, souvisí s vědeckou a technickou spoluprací, kterou s Íránem máme a nadále budeme mít," řekl šéf MAAE, kterého citovala agentura Reuters.
Grossi, který hovořil na společné tiskové konferenci s šéfem íránské agentury pro atomovou energii Mohamadem Eslamím, si dnes pochvaloval, že rozhovory se konají v "atmosféře práce, upřímnosti a kooperace". Před novináře by měl dnes předstoupit ještě po návratu do Vídně.
Eslamí dnes přiznal odhalení ze zprávy MAAE, ale řekl, že obohacení nebylo na 84 procent. "Nejednoznačnost" zjištění MAAE podle něj byla vyřešena. Podle expertů nemá Teherán žádné civilní využití ani pro uran obohacený na 60 procent.
Írán v roce 2015 podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Dohoda Íránu umožňovala obohacovat uran maximálně na 3,67 procenta. Americký prezident Donald Trump od dohody v roce 2018 jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody stagnují.
Írán je připraven spolupracovat s MAAE
Írán je připraven spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a poskytnout jí další informace a přístup, aby mohla pokračovat v přerušeném vyšetřování, které se týká nálezu uranových částic na třech neohlášených místech v Íránu. S odkazem na společné prohlášení MAAE a íránské agentury pro atomovou energii to dnes uvedla agentura Reuters. Šéf MAAE Rafael Grossi po návratu z Teheránu upřesnil, že nová dohoda umožní MAAE znovu v íránských jaderných provozech připojit kamery, zároveň se zvýší počet inspekcí.
Grossi se dnes vrátil z Íránu, kde se setkal s šéfem íránské agentury pro atomovou energii Mohamadem Eslamím i prezidentem Ebráhímem Raísím. Na tiskové konferenci ve Vídni upřesnil podrobnosti, které se týkají společného prohlášení Íránu a MAAE.
"Dosáhli jsme dohody, že kamery a monitorovací systémy budou opět v provozu," uvedl Grossi na vídeňském letišti. Kromě toho bude podle něj o polovinu zvýšen počet návštěv podzemního závodu Fordo, kde byly nedávno zjištěny částice uranu obohacené téměř na úroveň atomové bomby, uvedla agentura AFP. Tým MAAE podle Grossiho do Íránu zamíří za několik dní.
Ve společném prohlášení vydaném krátce před Grossiho tiskovou konferencí se uvádí, že "Írán vyjádřil připravenost pokračovat ve spolupráci a poskytnout další informace a přístup k řešení zbývajících otázek týkajících se záruk". Interakce mezi Íránem a MAAE budou podle dokumentu "pokračovat v duchu spolupráce a v plném souladu s pravomocemi MAAE a právy a povinnostmi Íránské islámské republiky".
Experti MAAE v Íránu v lednu našli stopy uranu obohaceného na 83,7 procenta, tedy těsně pod 90 procent, což je potřeba k výrobě jaderných zbraní. O nálezu informovala v úterý zahraniční média s odkazem na neveřejnou zprávu. Írán tvrdí, že chce atomovou energii využívat jen k mírovým účelům. Velmi vysokou úroveň obohacení u stop nalezených v zařízení Fordo označil za "nezamýšlenou fluktuaci".
Írán v roce 2015 podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Dohoda Íránu umožňovala obohacovat uran maximálně na 3,67 procenta. Americký prezident Donald Trump od dohody v roce 2018 jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody stagnují.
Související
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
Stačí pár měsíců. Írán může znovu obohatit uran pro bombu, varují experti
Rafael Mariano Grossi (MAAE) , Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) , Írán
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
před 1 hodinou
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
před 2 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
před 4 hodinami
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
Ministr zahraničí a předseda Motoristů sobě Petr Macinka oznámil zásadní organizační změny v fungování Českých center, které mají podle něj lépe sloužit českým zájmům v zahraničí. Na tiskové konferenci kritizoval dosavadní hospodaření organizace a uvedl, že instituce každoročně vykazuje vysoké finanční ztráty a mění se ve státní neziskový sektor. V reakci na to odvolal dosavadní ředitelku Jitku Pánek Jurkovou.
Zdroj: Libor Novák