EU může mít problém při léčbě rakoviny. Kvůli Rusku

Nizozemští lékaři a farmaceutické společnosti vyjádřili obavy z rostoucí závislosti Evropské unie na ruském jaderném sektoru, pokud jde o zajištění surovin potřebných k léčbě některých typů rakoviny pomocí radioaktivních látek. Uvedl to server NL Times.

Podle zprávy NOS se radioaktivní látky stále častěji používají v nemocnicích k diagnostice a léčbě různých druhů rakoviny. Některé z těchto látek jsou však dostupné pouze v Rusku.

"Pomocí lutecia-177 můžeme vyrábět lék na léčbu metastazující rakoviny prostaty," uvedl Wim Oyen, místopředseda Nizozemské společnosti pro nukleární medicínu. Tento typ léčby podle něj každý rok pomáhá několika stovkám pacientů, prodlužuje jejich život o přibližně čtyři měsíce a výrazně zlepšuje jeho kvalitu.

Vědci předpovídají, že využití tohoto léku se v příštích letech rozšíří do více nemocnic a že by mohl být účinný i v dřívějších stádiích onemocnění, což by mohlo pomoci tisícům pacientů.

Jaderná složka potřebná pro výrobu lutecia-177 se získává obohacováním vzácného kovu yterbia, a to téměř výhradně v Rusku. Ruská státní společnost Rosatom před dvěma lety uvedla, že více než 95 procent obohacování potřebného k výrobě této léčivé látky se provádí v Rusku.

Podobná situace platí i pro terbium-161, další radioaktivní látku používanou při léčbě rakoviny. Přestože se zatím používá jen omezeně, vědci očekávají, že by mohlo být ještě účinnější než lutecium.

Harry Buurlage, evropský ředitel společnosti Shine, amerického výrobce radioaktivních izotopů, popsal situaci: "Rusko od dob Stalina vyrábí výchozí materiály pro tyto izotopy. Všechny zásoby Západu pocházejí odtud."

Tato závislost na Rusku vyvolává obavy mezi lékaři a vědci. Ačkoli se na radioaktivní látky pro lékařské účely nevztahují sankce EU vůči Rusku, existují obavy, že by mohly být zavedeny v budoucnu, nebo že by Rusko mohlo zastavit dodávky v rámci geopolitických her.

Průzkum mezi 75 subjekty na evropském medicínském trhu, který provedla televize NOS, ukázal, že všechny tyto subjekty by uvítaly menší závislost na dodavatelích z mimoevropských zemí, přičemž za nejrizikovějšího považují právě Rusko.

Tato situace představuje politickou výzvu pro EU, která se po pandemii koronaviru snaží snížit závislost na dodávkách kritických léků a vybavení z třetích zemí v rámci budování evropské zdravotnické unie.

Nizozemsko v tomto směru vidí příležitost, neboť společnost Shine pracuje na výstavbě zařízení na obohacování surovin pro výrobu lutecia a terbium v obci Veendam v provincii Groningen. Nizozemská vláda na tento projekt poskytla dotace a půjčky ve výši 30 milionů eur. Americká společnost plánuje zahájit výstavbu příští rok a do konce roku 2027 nebo začátkem roku 2028 spustit výrobu v nizozemském Veendamu, čímž by Nizozemsko získalo nezávislost na Rusku i v této oblasti. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) lékaři Rusko

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Praha

Povodně budou zítra hrozit jen na malých tocích, tvrdí Hladík. Praze se zřejmě vyhnou úplně

Dnes v noci a v sobotu hrozí povodně zejména na menších tocích, jak uvedl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po dnešním jednání Ústřední povodňové komise. Povodňové orgány obcí mají již dnes v noci začít s fyzickými hlídkami. Vltava v Praze by měla kulminovat v noci ze soboty na neděli. Očekává se, že hladina vzroste o 60 až 80 centimetrů, přičemž průtok by neměl výrazně překročit druhý povodňový stupeň, což je 1000 metrů krychlových za sekundu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Zaplavená auta

Počasí se zhoršuje i Rakousko. K povodním se může přidat orkán

Trvalé deště v Rakousku výrazně komplikují dopravu v zemi. Rakouské železnice (ÖBB) v pátek oznámily, že silné sněžení a sesuvy půdy přerušily vlakové spojení na dvou tratích v Salcbursku, informuje agentura APA. Dopravní problémy se týkají i silniční sítě, kde déšť, sníh a popadané stromy způsobují zpoždění a uzavírky, varovala automobilová organizace ÖAMTC. 

před 5 hodinami

Hasiči

Hasiči na Jižní Moravě začali s evakuací

V pátek jihomoravští hasiči evakuovali přes 100 studentů spolu s jejich vedoucími z chatové oblasti Biskoupky u Brna kvůli hrozícím povodním způsobeným silnými dešti. Informovali o tom na sociální síti X.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čekejme to nejhorší. V pohotovosti je sto tisíc hasičů

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Elon Musk

Musk označil australskou vládu za fašisty

Technologický magnát Elon Musk přirovnal australskou vládu k "fašistům" kvůli navrhované legislativě, která má ukládat pokuty společnostem vlastnícím sociální média, pokud nezastaví šíření dezinformací. Uvedl to server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Meteorolog vysvětlil, proč Evropu zasáhlo extrémní počasí

Extrémní deště, na které se střední Evropa připravuje, jsou výsledkem mimořádné meteorologické situace, jejímž klíčovým faktorem je neobvykle teplé Středozemní moře. Meteorolog Leopold Haimberger o tom podle televize RTVS informoval agenturu APA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy