Evropská komise (EK) v úterý oznámila, že Evropská unie poskytuje humanitární pomoc a vysílá odborníky na podporu boje proti opičím neštovicím (mpox) v Burundi a Demokratické republice Kongo (DRK).
Podle EK, v reakci na šíření mpox z DRK do sousedních zemí, budou poskytnuty dodatečné humanitární prostředky Burundskému Červenému kříži, aby mohl efektivněji reagovat na potenciální propuknutí epidemie v Burundi.
Těchto 200 000 eur bude použito na posílení monitorování šíření nemoci, včasnou detekci nových případů, a na zajištění hygienických opatření na komunitní úrovni.
Tato podpora doplňuje již vyčleněných milion eur, které byly určeny na prevenci neštovic v uprchlických táborech a mezi obyvateli oblasti kolem města Goma v konžské provincii Severní Kivu. Tuto pomoc představil eurokomisař pro krizový management Janez Lenarčič.
V roce 2024 EU již poskytla DRK humanitární pomoc ve výši 100 milionů eur, která pokrývá oblasti jako potravinová pomoc, nouzové přístřeší, ochrana zranitelných skupin, zdravotní péče, a také zlepšení přístupu k vodě a sanitaci.
Evropská komise, ve spolupráci s Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), vyslala do DRK dva epidemiology. Tato země je epicentrem epidemie mpox, kde bylo zaznamenáno 92 procent případů z celé Afriky.
Tato nová iniciativa navazuje na dohodu EK o koupi a darování 215 420 dávek vakcíny proti mpox africkým zemím v reakci na probíhající epidemii.
Úřad EK pro připravenost a reakci na nouzové situace v oblasti zdraví (HERA) zároveň oznámil poskytnutí grantu ve výši 3,5 milionu eur na zlepšení diagnostiky a sekvenování mpox v regionu.
Eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová se v této souvislosti obrátila na ministry zdravotnictví členských zemí EU, aby projednali plány na darování dalších vakcín a zajištění léčby. Zdůraznila také potřebu koordinace a solidaritu mezi členskými státy v boji proti globálním zdravotním hrozbám, a ochotu EK koordinovat bilaterální dary ve prospěch zasažených afrických zemí.
Opičí neštovice (mpox) jsou virové onemocnění způsobené virem opičích neštovic, který patří do rodu Orthopoxvirus a je příbuzný viru, který způsobuje pravé neštovice (Variola virus).
Přestože opičí neštovice nejsou zdaleka tak nebezpečné jako pravé neštovice, které byly v 20. století zodpovědné za miliony úmrtí, představují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, zejména v afrických zemích, kde je virus endemický. V posledních letech se však onemocnění objevilo i mimo Afriku, což vyvolalo celosvětovou pozornost a otázky týkající se jeho šíření a prevence.
Původním rezervoárem viru jsou hlodavci, zejména krysy a veverky. Přestože se virus nazývá "opičí neštovice", opice jsou pouze náhodnými hostiteli. Zvířata, která virus přenášejí, mohou nakazit člověka prostřednictvím kousnutí, škrábanců nebo kontaktu s tělními tekutinami nakažených zvířat. Přenos mezi lidmi je méně častý, ale může se vyskytnout prostřednictvím přímého kontaktu s tělními tekutinami, lézemi nebo kontaminovanými předměty, jako jsou oděvy nebo ložní prádlo.
Inkubační doba opičích neštovic je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat od 5 do 21 dnů. Onemocnění začíná nespecifickými příznaky, které jsou podobné chřipce, a zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalové bolesti, únavu a oteklé lymfatické uzliny.
Související

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

EU představila Clean Industrial Deal. Opravený Green Deal za 100 miliard eur
evropská komise , opičí neštovice , afrika
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
před 1 hodinou

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
před 2 hodinami

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
před 2 hodinami

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
před 3 hodinami

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
před 4 hodinami

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
před 5 hodinami

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
před 5 hodinami

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
před 5 hodinami

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
před 5 hodinami

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
před 7 hodinami

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
před 7 hodinami

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
před 7 hodinami

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
před 8 hodinami

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
před 9 hodinami

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
před 9 hodinami

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
před 10 hodinami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 11 hodinami

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 11 hodinami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 12 hodinami
Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.
Zdroj: Libor Novák