Evropská komise (EK) v úterý oznámila, že Evropská unie poskytuje humanitární pomoc a vysílá odborníky na podporu boje proti opičím neštovicím (mpox) v Burundi a Demokratické republice Kongo (DRK).
Podle EK, v reakci na šíření mpox z DRK do sousedních zemí, budou poskytnuty dodatečné humanitární prostředky Burundskému Červenému kříži, aby mohl efektivněji reagovat na potenciální propuknutí epidemie v Burundi.
Těchto 200 000 eur bude použito na posílení monitorování šíření nemoci, včasnou detekci nových případů, a na zajištění hygienických opatření na komunitní úrovni.
Tato podpora doplňuje již vyčleněných milion eur, které byly určeny na prevenci neštovic v uprchlických táborech a mezi obyvateli oblasti kolem města Goma v konžské provincii Severní Kivu. Tuto pomoc představil eurokomisař pro krizový management Janez Lenarčič.
V roce 2024 EU již poskytla DRK humanitární pomoc ve výši 100 milionů eur, která pokrývá oblasti jako potravinová pomoc, nouzové přístřeší, ochrana zranitelných skupin, zdravotní péče, a také zlepšení přístupu k vodě a sanitaci.
Evropská komise, ve spolupráci s Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), vyslala do DRK dva epidemiology. Tato země je epicentrem epidemie mpox, kde bylo zaznamenáno 92 procent případů z celé Afriky.
Tato nová iniciativa navazuje na dohodu EK o koupi a darování 215 420 dávek vakcíny proti mpox africkým zemím v reakci na probíhající epidemii.
Úřad EK pro připravenost a reakci na nouzové situace v oblasti zdraví (HERA) zároveň oznámil poskytnutí grantu ve výši 3,5 milionu eur na zlepšení diagnostiky a sekvenování mpox v regionu.
Eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová se v této souvislosti obrátila na ministry zdravotnictví členských zemí EU, aby projednali plány na darování dalších vakcín a zajištění léčby. Zdůraznila také potřebu koordinace a solidaritu mezi členskými státy v boji proti globálním zdravotním hrozbám, a ochotu EK koordinovat bilaterální dary ve prospěch zasažených afrických zemí.
Opičí neštovice (mpox) jsou virové onemocnění způsobené virem opičích neštovic, který patří do rodu Orthopoxvirus a je příbuzný viru, který způsobuje pravé neštovice (Variola virus).
Přestože opičí neštovice nejsou zdaleka tak nebezpečné jako pravé neštovice, které byly v 20. století zodpovědné za miliony úmrtí, představují vážnou hrozbu pro lidské zdraví, zejména v afrických zemích, kde je virus endemický. V posledních letech se však onemocnění objevilo i mimo Afriku, což vyvolalo celosvětovou pozornost a otázky týkající se jeho šíření a prevence.
Původním rezervoárem viru jsou hlodavci, zejména krysy a veverky. Přestože se virus nazývá "opičí neštovice", opice jsou pouze náhodnými hostiteli. Zvířata, která virus přenášejí, mohou nakazit člověka prostřednictvím kousnutí, škrábanců nebo kontaktu s tělními tekutinami nakažených zvířat. Přenos mezi lidmi je méně častý, ale může se vyskytnout prostřednictvím přímého kontaktu s tělními tekutinami, lézemi nebo kontaminovanými předměty, jako jsou oděvy nebo ložní prádlo.
Inkubační doba opičích neštovic je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat od 5 do 21 dnů. Onemocnění začíná nespecifickými příznaky, které jsou podobné chřipce, a zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalové bolesti, únavu a oteklé lymfatické uzliny.
Související
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU
evropská komise , opičí neštovice , afrika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?
před 1 hodinou
Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr
před 1 hodinou
Zelenskyj připustil, že situace na Ukrajině je komplikovaná. Vyjádřil se k rozhovorům o příměří s Ruskem
před 2 hodinami
5 mrtvých, zničené domy, miliony lidí bez proudu. Hurikán Milton se prohnal Floridou
před 3 hodinami
Záhada možného íránského jaderného testu. Teherán reagoval na spekulace
před 3 hodinami
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
před 4 hodinami
Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?
před 5 hodinami
Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi
před 5 hodinami
Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat
před 6 hodinami
Rutte prozradil, jaký je názor NATO na povolení použití zbraní dlouhého doletu proti Rusku
před 7 hodinami
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
před 7 hodinami
Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?
před 7 hodinami
Ukrajinští vojáci začali zpochybňovat ofenzívu v Rusku. Obsazení Kursku není úspěch, tvrdí expert
před 8 hodinami
Rusko se poprvé vyjádřilo k tvrzením, že na Ukrajině bojují severokorejští vojáci
před 8 hodinami
Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most
před 9 hodinami
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
před 10 hodinami
Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku
před 11 hodinami
Počasí se kvůli klimatickým změnám zhoršuje. Hurikán na Floridě je toho důkazem, potvrdili experti pro EZ
Aktualizováno před 11 hodinami
Hurikán Milton zasáhl Floridu. Doprovází jej několik tornád, miliony lidí jsou bez proudu
před 11 hodinami
Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví
Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.
Zdroj: Libor Novák