EU uvolnila Česku 22 miliard v rámci mimořádného fondu obnovy na zmírnění následků krize

Evropská komise (EK) uvolnila České republice dotace v objemu 928 milionů eur (zhruba 22 miliard Kč) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. Komise to oznámila v dnešní tiskové zprávě. O svém předběžném souhlasu s výplatou těchto peněz informovala už před měsícem.

Česko podle komise splnilo všechny podmínky, aby mohlo získat první řádnou platbu z unijního fondu v hodnotě zhruba 800 miliard eur, ze kterého má celkem nárok na sedm miliard eur. Už předloni Česká republika v rámci předfinancování získala 915 milionů eur.

"Česko nyní dostává 928 milionů eur ve formě dotací díky splnění 31 milníků a šesti cílů spojených s první platbou," uvedla EK v dnešní zprávě. Oznámila také, že v rámci mimořádného fondu obnovy uvolnila dalších 709 milionů eur (téměř 17 miliard Kč) i pro Slovensko.

Slovensko už předloni v rámci předfinancování získalo 823 milionů eur. Loni pak obdrželo první řádnou platbu v objemu 399 milionů eur. Celkově zatím Česká republika v rámci mimořádného fondu obnovy získala přes 1,8 miliardy eur, zatímco Slovensko obdrželo přes 1,9 miliardy eur.

Mimořádný fond obnovy je podle Evropské komise součástí rozsáhlé reakce, jejímž cílem je zmírnit hospodářský a sociální dopad pandemie covidu-19, zvýšit udržitelnost a odolnost evropské ekonomiky i společnosti a připravit je na úkoly i příležitosti ekologické a digitální transformace.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) dotace

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 42 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy