EU vznikla, aby poškodila USA. Tak na vás uvalíme 25% cla, prohlásil Trump

Donald Trump oznámil svůj záměr uvalit 25% cla na Evropskou unii, přičemž tvrdí, že tento blok byl vytvořen „s cílem poškodit Spojené státy“. Současný americký prezident to prohlásil na svém prvním zasedání kabinetu, kde zároveň slíbil, že podrobnosti o nových opatřeních zveřejní v nejbližší době.

Evropská unie okamžitě zareagovala prohlášením, že na jakékoli „neopodstatněné“ obchodní bariéry odpoví „pevně a bez prodlení“. Brusel tak naznačil, že je připraven zavést odvetná opatření proti případným novým americkým clům.

Trumpova administrativa dlouhodobě kritizuje obchodní praktiky evropských států a obviňuje je z neférového přístupu vůči USA. „Udělali jsme rozhodnutí a brzy ho oznámíme. Bude to 25 %,“ uvedl Trump s tím, že cla se budou týkat především automobilů, ale i dalších odvětví. Podrobnosti však nezmínil.

Mluvčí Evropské komise na jeho slova reagoval jasným postojem: „Evropská unie bude reagovat pevně a okamžitě proti neopodstatněným bariérám volného a férového obchodu. EU vždy ochrání evropské podniky, pracovníky a spotřebitele před neoprávněnými cly.“

Trump přitom hovořil nejen o opatřeních vůči Evropě, ale také o svém záměru zavést obdobná cla na další klíčové obchodní partnery – Kanadu a Mexiko. Tato dvě sousední země jsou spolu s EU největšími obchodními partnery Spojených států. Přestože Trump opakovaně hrozil zavedením cel i vůči Kanadě a Mexiku, dosud jejich uplatnění několikrát odložil.

Ve svých prohlášeních americký prezident zdůraznil, že cla budou platit i na zahraniční automobily, farmaceutické výrobky a polovodičové čipy. Tvrdí, že tyto kroky pomohou domácímu průmyslu a vytvoří pracovní místa v klíčových státech, jako je Michigan. „Cla přimějí automobilky přesunout masivní výrobu do Michiganu, státu, který jsem v prezidentských volbách snadno vyhrál,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.

Napětí mezi USA a EU v obchodních otázkách přitom přichází v době, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron usiluje o udržení dialogu a zabránění eskalaci obchodního konfliktu. Po nedávném setkání s Trumpem ve Washingtonu Macron vyjádřil optimismus ohledně dosažení kompromisu. „Nemůžete vést obchodní válku s Čínou i Evropou současně. Doufám, že jsem ho přesvědčil,“ řekl Macron v rozhovoru pro Fox News.

Podle agentury Bloomberg by nová americká cla mohla zasáhnout evropský export v hodnotě až 29,3 miliardy dolarů (přibližně 28 miliard eur). Evropská unie již dříve uvedla, že v případě zavedení cel přijme okamžitá odvetná opatření na ochranu svých ekonomik. „Evropská unie nevidí žádné opodstatnění pro zavedení cel na své vývozy. Zareagujeme na ochranu zájmů evropských podniků, pracovníků a spotřebitelů před neopodstatněnými opatřeními,“ uvedla Evropská komise.

Obavy ze vzniku obchodní války mezi EU a USA vyjádřil i polský premiér Donald Tusk, který varoval před „zcela zbytečným a hloupým celním konfliktem“.

Trumpovy plány přitom kritizují i mnozí ekonomové a někteří konzervativní komentátoři. Například deník The Wall Street Journal upozornil, že zavedení cel by mohlo negativně ovlivnit i americkou ekonomiku.

Americký prezident však na tyto obavy reagoval odmítavě a na své sociální síti označil kritiku The Wall Street Journal za „zcela mylnou“. Jeho administrativa nadále tvrdí, že cílem opatření je posílení amerického průmyslu a obrana před neférovou konkurencí.

Obchodní spor mezi USA a EU se tak zřejmě brzy dostane do další eskalační fáze. Otázkou zůstává, zda se obě strany dokážou dohodnout na kompromisu, nebo zda dojde k otevřenému střetu, který by mohl mít negativní dopady na globální ekonomiku.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

Více souvisejících

EU (Evropská unie) clo Donald Trump

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 2 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 4 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy