Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.
Toto nařízení má vstoupit v platnost na konci roku a jeho cílem je zabránit dovozu zboží a surovin, které přispívají k odlesňování nebo degradaci lesů. Nová pravidla se budou vztahovat na produkty jako skot, kakao, kávu, palmový olej, sóju a dřevo.
Podle Lavazzy však nařízení představuje obrovskou byrokratickou zátěž, kterou farmáři z chudších zemí nedokážou zvládnout. To povede k výraznému snížení počtu farem, z nichž budou moci evropské podniky dovážet. Důsledkem bude omezený výběr a vyšší ceny kávy v Evropě, na rozdíl od Británie, která díky brexitu nebude muset tato pravidla dodržovat.
"Bude to znamenat výrazné omezení," řekl Lavazza novinářům během tenisového turnaje ve Wimbledonu a dodal, že ve střední Americe bude nařízení splňovat jen málo farmářů.
Firmy nebo obchodníci, kteří pravidla poruší, budou čelit pokutám ve výši 4 % jejich celkového ročního obratu v EU. Pro společnost Lavazza by to znamenalo pokutu přibližně 120 milionů eur.
Lavazza má v současnosti pražírny téměř výlučně v Evropě, odkud vyváží kávu do celého světa. Kvůli novým pravidlům Lavazza nevylučuje možnost otevření nových pražíren mimo EU. "Možná v Británii, pokud Britové nezavedou podobná pravidla. Další možností jsou Spojené státy nebo Čína," dodal.
Brusel však obavy podniků odmítá a tvrdí, že regulace jsou ve prospěch výrobců kávy. Mluvčí Evropské komise uvedl, že odlesňování je skutečnou hrozbou pro firmy, včetně těch v oblasti produkce kávy.
Situaci nezlepší ani fakt, že i klimatická změna v příštích letech pravděpodobně výrazně ztíží pěstování kávy arabica. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise Plos One, o které informoval server CNN.
Výzkum upozorňuje, že pěstování kávy komplikují převážně vyšší teploty a s nimi spojené problémy. Důsledkem mohou být vyšší ceny kávy nebo pěstování jiných odrůd této plodiny.
Studie zkoumala, jak se změní podmínky pro pěstování kávy do roku 2050 na základě prognóz vyplývajících z několika globálních klimatických modelů. Výsledky ukazují, že kávovníky budou do roku 2050 "drasticky" méně vhodné pro pěstování v současných oblastech produkce kávy v důsledku dopadů změny klimatu.
Kávovník arabský (Coffea arabica), jehož zrna používá například řetězec Starbucks a další velcí prodejci kávy, je již dnes náročnou plodinou. Vyžaduje specifické podmínky, aby se jí dařilo.
Podle studie vědců z Curyšské univerzity ve Švýcarsku jsou v současnosti nejvhodnějšími oblastmi pro pěstování kávy Střední a Jižní Amerika, zejména Brazílie, dále střední a západní Afrika a některé části jižní a jihovýchodní Asie. Zpráva uvádí, že v příštích 28 letech budou tyto oblasti kvůli předpokládaným dopadům změn klimatu mnohem méně vhodné pro pěstování této plodiny.
"Všechny zkoumané země, které jsou hlavními producenty kávy (Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie), jsou vážně postižené změnou klimatu, přičemž do roku 2050 dojde k výraznému úbytku vhodných oblastí a přibývání nevhodných oblastí," uvádí se ve výzkumu.
Studie se zabývala také tím, jak změna klimatu ovlivní podmínky pro pěstování kešu ořechů a avokád. Podle vědců by rostoucí teploty mohly v některých oblastech vytvořit nové životaschopné prostředí pro pěstování těchto plodin. Káva se však "ukázala být nejzranitelnější, přičemž negativní dopady klimatu převažují ve všech hlavních produkčních oblastech", uvádí studie.
Autoři dospěli k závěru, že u všech tří plodin "bude ve většině hlavních pěstitelských regionů nutné přizpůsobit se změně klimatu". To by mohlo zahrnovat šlechtění odrůd, které jsou lépe přizpůsobeny novým podmínkám. V případě kávy to může znamenat i přechod na kávovníky statné (Coffea robusta), které jsou odolnější, ale jejich zrna jsou obecně považována za méně kvalitní než zrna arabica.
"V nejhorším případě by to také mohlo znamenat, že zemědělci budou muset přejít na jinou plodinu," řekl hlavní autor studie Roman Grüter. Podle vědce je nicméně "těžké říci, v jakém okamžiku a kde k tomu dojde".
Související
Káva se stává nápojem bohatých. Její cena je hned ze dvou důvodů rekordní
Hutíjové zvyšují ceny kávy napadáním lodí, bruselští úředníci perem. Tekutá pochutina je tak stále dražší
káva , EU (Evropská unie) , Počasí
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek