Podívejte se, jak si vedou noví čeští europoslanci

Brusel/Praha – Česká republika patří v EU k nejaktivnějším zemím v připomínkování legislativních návrhů Evropské komise. Ta zasílá vždy své nové legislativní návrhy a podklady ke konzultaci národním parlamentům, které mohou předkládat vlastní stanoviska. K nim se pak Komise vyjádří v rámci tzv. „politického dialogu“.

Podle poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) si obě komory českého parlamentu vedou v této věci více než dobře. Podle něho je veliká škoda, že Parlament ČR nedokáže svoji přednost dostatečně prodat.

„Český Senát i Poslanecká sněmovna patří k nejaktivnějším v Evropě, a to dokonce i ve srovnání se starými členskými zeměmi EU. Bohužel málokdo o tom ví a český parlament dosud nedokázal prezentovat svoji aktivitu veřejnosti takovým způsobem, jakým by bylo třeba," upozornil server EuroZprávy.cz český europoslanec Tomáš Zdechovský. Své tvrzení o aktivitě obou komor českého parlamentu dokládá europoslanec také konkrétními čísly:

„Podle výroční zprávy Evropské komise pro rok 2013 bylo z celkových 612 stanovisek národních parlamentů 64 zaslaných Senátem ČR, což je druhý největší počet po prvním Portugalsku. Poslanecká sněmovna ČR zaslala stanovisek 8. V obou případech se jedná o vysoké číslo ve srovnání s našimi sousedy. Polský Senát se vyjádřil osmi stanovisky, Sejm šesti a Slovenská národní rada zaslala pouze jediné."

Český parlament ovlivňuje rozhodování Komise

„Pro mě je povzbuzující vidět, že Češi nezůstávají stranou a aktivně se podílí na vytváření politického dialogu. Pro mnohé možná překvapivě je český parlament aktivním hráčem na evropské politické scéně a nepřímo se tak podílí na mnoha rozhodnutích Komise," dodává Zdechovský.

Související

Evropská Unie

Eurovolby skončily. Co čeká zvolené europoslance a EU nyní?

Občané Evropské unie si v eurovolbách zvolili 720 poslanců, kteří je budou v Evropském parlamentu (EP) zastupovat následujících pět let. Po volbách oznámí vnitrostátní orgány členských států EU jména zvolených europoslanců a ověří, zda nevykonávají funkce neslučitelné s mandátem poslance EP.

Více souvisejících

europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

včera

včera

Přelomový verdikt: Policie může přistupovat do telefonů lidí, kteří nejsou podezřelí

Soudní dvůr Evropské unie (ESD) rozhodl, že policie může přistupovat k údajům v telefonech také těch lidí, kteří nejsou podezřelí ze závažných trestných činů. Přístupu do mobilního telefonu ale musí předcházet soudní přezkum a musí zajistit rovnováhu mezi vyšetřovacími potřebami a ochranou základních práv.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy