Němečtí agenti nahráli Clintonovou i Kerryho. Prý náhodou

Berlín - Další špionážní skandál vyplaval na povrch, který potvrzuje, že ani Německa zpravodajská služba (BND) nehraje fér. Zaznamenala, prý nezáměrně, v roce 2013 rozhovor amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Uvedl to dnes týdeník Der Spiegel. O den dříve již německá média informovala o, údajně také náhodném, odposlechu konverzace Kerryho předchůdkyně Hillary Clintonové.

Ani BND, ani americká ambasáda v Berlíně se dnes na dotaz agentury AP k této záležitosti zatím nevyjádřily. Slova Clintonové pronesená na palubě vládního letounu v rozhovoru s bývalým generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem byla nahrána v roce 2012. Der Spiegel napsal, aniž by pro to uvedl své zdroje, že tyto rozhovory byly nahrány neúmyslně, v rámci jiné operace, a tito tři zmínění politici nebyli BND sledováni záměrně. I když prý šlo o nedopatření, záznam nebyl hned smazán.Týdeník také citoval důvěrný dokument BND z roku 2009, ve kterém se píše, že německá vláda pověřila BND špionáží Turecka, jedné z členských zemí NATO. Toto sledování prý probíhalo "několik let až dodneška", citovala původní zdroj agentura DPA.Loni vyšlo najevo, že americká NSA monitorovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, mimo jiné i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Minulý měsíc pak byli v Německu odhaleni dva údajní agenti provádějící špionáž pro USA a německá vláda kvůli tomu vypověděla šéfa amerických rozvědek v zemi.Podrobnosti o záznamu konverzace Clintonové prý jsou součástí dokumentů, které Washingtonu dodal právě jeden ze zadržených, 31letý pracovník německé zpravodajské služby BND Markus R.Amerika chce této informace využít, špehovali oboustranněPodle dostupných zpráv chtějí Spojené státy tyto nové informace využít ve stávající aféře amerických špionáží na území Německa. Nahrávka telefonátu Clintonové je podle nich dokladem, že systematické špionážní akce probíhaly oboustranně.Tyto případy by mohly vést k dalšímu poškození důvěry mezi USA a Německem, která je již nalomená od jiné nedávné špionážní aféry.

Související

Donald Trump

Políček Spojeným státům: Spojenci s nimi nechtějí sdílet tajné informace, nevěří Trumpovi

Spojenecké zpravodajské služby, včetně členských států aliance „Pět očí“ a zpravodajských agentur Izraele a Saúdské Arábie, vážně zvažují omezení sdílení citlivých informací s Washingtonem. Důvodem jsou obavy z možné změny přístupu administrativy prezidenta Donalda Trumpa k Moskvě, informovala NBC News s odvoláním na pět zdrojů s přímou znalostí těchto jednání.

Více souvisejících

špionáž Německa zpravodajská služba (BND) John Kerry

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 3 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 5 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik

Evropští lídři se zatím k oznámeným americkým clům nevyjadřují, ale některé osobnosti se již ke krokům prezidenta Donalda Trumpa vyjádřily. Podle exministra financí Miroslava Kalouska zchudnou Američané, ale i ostatní národy. Šéf evropských lidovců Manfred Weber mluví o útoku, který poškodí obě strany. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy