Malý Brit Ashya (5) s nádorem mozku je v Praze, podstoupí léčbu protonem

Madrid - Britský chlapec (5) s nádorem na mozku Ashya King, jehož případ se dotýká i Česka, dnes ráno opustil nemocnici ve španělské Malaze a odletěl do Prahy. Letadlo s ním přistálo na Ruzyni hodinu po poledni. Na příjezd Ashyi se intenzivně připravovala nemocnice Motol, která musí mimo jiné zohlednit fakt, že se rodina Kingových hlásí k jehovistům. Chlapec by měl podstoupit zhruba 30 ozáření.

Nemocný chlapec cestu přestál dobře, řekla mluvčí protonového centra Iva Taťounová. Chlapcův otec Brett uvedl, že je rád, že jsou konečně v Česku. Během odpoledne otec absolvuje prohlídku protonového centra, kde bude seznámen s podrobnostmi o průběhu léčby a představen zdravotnickému týmu.

Kingovi se již v srpnu obrátili na pražské Protonové centrum, které souhlasilo s tím, že Ashyu přijme. Britský soud v pátek povolil převoz pětiletého Brita do České republiky.

"V ranním konziliu jsme vyhodnotili, že hochův zdravotní stav umožňuje transport do České republiky na naše pracoviště a že plánovaná léčba z informací, které jsme dostali, by byla možná. Ale uvidíme, až dítě přijde k nám, jak to skutečně bude," řekl dnes přednosta motolské kliniky dětské hematologie a onkologie profesor Jan Starý.

V dalších dnech hoch podstoupí vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu roste či se šíří dál do kanálu páteřního. Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne příští týden. Naplánováno je zatím 30 ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně. Pacient bude převážen k zákroku do protonového centra sanitou za doprovodu tamního lékaře, na ozařování bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola.

Pobývat bude na jednotce intenzivní péče, rodiče s ním mohou být vždy v průběhu dne. Podle průběhu léčby by časem mohl být hoch převeden na běžný pokoj.

Psali jsme:
Skandální odhalení: Británie ignorovala léčbu dětí protonem v Praze  

Motol má podle ředitele Miloslava Ludvíka smlouvu s pražským protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu. Léčbu si zatím britská strana nevyžádala, když ji bude nutno hradit v hotovosti, rodina zaplatí protonovému centru. Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu. Ředitel Motola podotkl, že nemocnice bude žádat od rodičů zálohu a bude o tom dnes informovat britské zdravotnictví.

Zhoubný nádor mozku, který má malý Ashya, je vždy léčen operací, radioterapií a chemoterapií. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony, vysvětlil profesor. Motolští lékaři zatím vědí, že po operaci, kterou chlapec podstoupil před šesti týdny, měl obvyklé komplikace a že se pomalu zlepšuje.

Rodiče malého pacienta jsou Svědkové Jehovovi, odmítají krevní transfúze, což lékaři budou muset zohlednit. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Rodiče budou muset před přijetím podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianty transfúze.

Protonová terapie spočívá v použití kladně nabitých elementárních částic jádra atomu vodíku - protonů, které mají určitou hmotnost, která je ve srovnání s elektrony mnohem větší. Protony jsou v cyklotronu urychleny na rychlost rovnající se přibližně polovině rychlosti světla. Tím je dána také jejich energie, jež dosahuje hodnoty až 230 MeV (megaelektronvolt) a umožňuje tak zničit nádory až do hloubky 30 cm.

Protony jsou poté usměrněny silným magnetickým polem do velmi úzkého paprsku („pencil beam") a s vysokou mírou přesnosti přeneseny do prostorově zobrazeného zhoubného nádoru. Při zbrzdění v nádorové tkáni dojde k uvolnění energie, k ionizaci a poškození DNA zasažené buňky. Je-li toto poškození vícečetné, buňka se přestává dělit nebo přímo umírá.

Hlavní předností protonového svazku je skutečnost, že absolutně největší část své energie předá v oblasti tzv. Braggova vrcholu, tj. přímo v nádoru, kde dojde k maximálnímu účinku. Svazek urychlených částic má vysokou energii a je velmi přesně cílen. Většinu energie předá výhradně nádorové tkáni. V porovnání s dosavadními ozařovacími postupy šetří zdravé tkáně před nádorem a vůbec nepoškozuje zdravé tkáně za nádorem.

Související

Více souvisejících

Protonová léčba nemocnice Motol děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy