Tvrdá lekce pro EU: Poučí se Brusel ze skotského referenda?

Brusel - Výsledky skotského referenda s napětím očekávala nejen Velká Británie, ale celé Evropská unie. Analytici tvrdí, že si EU určitě oddechla, nicméně vyhráno určitě není. Skoti dali Evropě pořádnou lekci.

"Vítám rozhodnutí skotského lidu zachovat jednotu Spojeného království," uvedl šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Komise podle něj bude se skotskou vládou dál spolupracovat v oblastech její odpovědnosti, včetně otázek pracovních míst a hospodářského růstu, energetiky, klimatických změn, životního prostředí a lepších právních předpisů.

Barrosova komise na podzim končí, od listopadu ji má nahradit nový tým vedený Jeanem-Claudem Junckerem.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy ve svém krátkém prohlášení poznamenal, že "Spojené království je a zůstane důležitým členem Evropské unie k užitku všech občanů a členských zemí EU".

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve svém prohlášení připomněl, že Británie je zakládající člen aliance. Je přesvědčen, že tato země nadále bude hrát v NATO významnou roli a bude spojence posilovat.

Zdroj: YouTube

"Myslím, že evropským institucím se nyní ulevilo. Nemusí čelit otázce, jak naložit se skotskou žádostí o vstup," míní Fabian Zuleeg z bruselského Střediska evropské politiky (EPC). Unie by si ale podle něj z vývoje měla vzít poučení. "Neexistovaly žádné plány, žádné návrhy, jak se s takovou případnou situací vlastně vypořádat," tvrdí.

Evropská komise dávala dlouhodobě najevo, že Skotsko by se po případném získání samostatnosti ocitlo mimo EU, muselo by znovu požádat o členství a projít celým vstupním procesem. Nebylo přitom ale jisté, zda by se všechny stávající členské země snažily takovému rychlému přijetí napomoci. Podobná situace by podle všeho nastala také v případě Severoatlantické aliance.

Lídři unijních zemí i zástupci evropských institucí se podle Zuleega často k právním otázkám okolo evropských dopadů skotského referenda vyjadřovali nejednoznačně a rozporně. Podle analytika nelze navíc podcenit možnost, že stejná otázka se vrátí po případném britském referendu o dalším setrvání v EU, které by se mohlo uskutečnit v roce 2017.

Ačkoli by případné skotské "Yes" nezávislosti mohlo být podle Zuleega vnímané jako pozitivní signál pro podobná hnutí samostatnosti v jiných unijních zemích, byly zřejmě obavy z jakési řetězové reakce přehnané. "Ta hnutí mají různé kořeny, liší se a mají velmi rozdílnou veřejnou podporu," podotkl Zuleeg.

Jedním z poučení ze skotského referenda by podle něj ale mohlo být, že snahy upírat lidem právo vyslovit se v referendu zřejmě jen posilují jejich volání po samostatnosti. "Naopak ve skotském případě nabídka takové možnosti vedla k udržení Skotska v unii," připomněl Zuleeg.

Podle lídra Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfreda Webera dali Skotové přednost stabilitě v rámci Británie i v rámci Evropské unie. "Stabilita je pro růst hospodářství a tvorbu pracovních míst velmi významná," poznamenal.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Skotské referendum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy