Lotyši volili nový parlament, proruská strana ztrácí

Riga - Parlamentní volby v Lotyšsku probíhají v atmosféře rusko-ukrajinského konfliktu. Podle povolebního odhadu vyhrála vládnoucí středopravá koalice, která by v nové sněmovně měla získat 63 ze stovky křesel.

Hlavní opoziční strana, reprezentující ruskou menšinu, podle průzkumu ústavu SDKS u volebních uren, přijde o postavení nejsilnějšího parlamentního uskupení.

Podle průzkumu ve volbách vede strana Jednota premiérky Laimdoty Straujumaové s přízní téměř 24 procent voličů před (proruskou) stranou Centrum shody s podporou 21,6 procent dotázaných.

Ruská agentura připomněla, že z dvou milionů obyvatel pobaltské republiky má právo hlasovat asi 1,5 milionu voličů, nikoliv však 320.000 Rusů, kteří po odtržení Lotyšska od Sovětského svazu přišli o občanství.

Lotyšská ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropě a je vnímána jako příklad úspěšného fungování úsporných fiskálních opatření. Zemi v roce 2008 výrazně zasáhla globální úvěrová krize, což ji přinutilo požádat o mezinárodní pomoc. Letos v lednu se Lotyšsko stalo osmnáctým členem eurozóny. Členem EU a NATO je tato pobaltská země od roku 2004.

Ve vztahu k třetím zemím patří mezi lotyšské priority vztahy s Ruskem. Ty v posledních letech procházely řadou peripetií – od chladného pragmatismu přes oživení v letech 2006–2007, jehož výsledkem bylo uzavření velmi potřebné hraniční smlouvy a obnovení činnosti mezivládní komise, po zvýšené napětí v důsledku rusko-gruzínského ozbrojeného konfliktu v srpnu 2008.

Historickou událostí v lotyšsko-ruských vztazích se stala - po 16 letech první - prezidentská návštěva: koncem roku 2010 vykonal oficiální návštěvu RF tehdejší lotyšský prezident Valdis Zatlers v doprovodu početné delegace ministrů, bankéřů a více než stovky firem. V jejím průběhu bylo podepsáno osm meziresortních dohod, včetně dohody o vytvoření společné komise historiků ke sporným událostem ve vzájemných vztazích.

Podpora demokratizačních a transformačních snah postsovětských zemí se projevuje v intenzivním zájmu o projekt Východního partnerství EU. Lotyšsko usiluje o soustavné posilování spolupráce s cílovými zeměmi (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán) na bilaterální i evropské úrovni. Zvláště aktivně se Lotyšsko angažuje v mezinárodním úsilí o demokratizaci režimu v Bělorusku, s ohledem na své ekonomické zájmy však vystupuje pragmaticky a nepovažuje za vhodné vůči Bělorusku uplatňovat hospodářské sankce, uvedlo MZV ČR.

Související

Více souvisejících

lotyšsko Volby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy