Mediální revoluce na Slovensku? Penta kupuje deník SME, novináři prchají

Bratislava - Není tomu tak dávno, co miliardář a ministr financí Andrej Babiš investoval do koupi mediální společnosti MAFRA. Nyní nastává podobný případ u našich východních sousedů. Na slovenský list SME má zálusk finanční skupina Penta, která chce koupit podíl ve společnosti Petit Press, která tento deník vydává. To se ale novinářům nelíbí a podávají hromadné výpovědi. Z redakce již odešlo na 60 členů.

Šéfredaktor deníku SME Matúš Kostolný a čtyři jeho zástupci Tomáš Bella, Konštantín Čikovský, Lukáš Fila a Juraj Javorský nesouhlasí se změnou vlastnických poměrů v Petit Press a na dočasném blogu, který zřídili jako předzvěst nového nezávislého deníku, vysvětlují důvody, které je vedou k odchodu z redakce.

"Koupí média získává Penta nový nástroj na ovlivňování legislativního prostředí, které je obzvláště významné pro úspěch ve vysoko regulovaných odvětvích, jako například ve zdravotnictví. Automaticky se tak objevuje konflikt zájmů, o kterém bude každý z redaktorů vědět," píší novináři.

Korupční aféra Gorila

Zmiňují rovněž největší korupční aféru Gorila, do které se Penta údajně zapletla. Finanční skupina podle spisu, který před třemi lety unikl na internet, měla podplácet slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta toto jednání popírá a dosud nebylo oficiálně potvrzeno.

Novináři ale tvrdí, že ačkoli není jasné, jaká část spisu Gorila je pravdivá, od jeho uveřejnění přibyly argumenty, které jeho autencitu podporují.

"Potvrdilo se, že byt na Vazovovej tajná služba skutečně odposlouchávala, Robert Fico se odmítá vyjádřit ke své přítomnosti v něm a jedna z hlavních postav, Anna Bubeníková, veřejně nikdy nepromluvila. Pokud je spis pravdivý, Penta se podílela na korupci, černém financování politiky, parcelování státu mezi vlivné skupiny a v konečném důsledku na ochromení demokraciee," píší novináři.

Dodávají, že ve chvíli, kdy se zdá nevzratné, že se Penta akcionářem vydavatelství deníku SME, přichází o dvě věci - o jistotu, že budou moci publikovat svobodně, a o důvěru čtenářů.

"Čtenáři jsou podezřívaví, proto odcházíme"

"Penta se nechová jako normální investor, který chce v médiích podnikat, aby mu příjmy ze čtenářů a inzerce přinesly zisk. Nepřiměřeně vysoká cena, kterou nabídla za polovinu Petit Pressu, dokazuje, že Pentu zejímá jen vliv, který značka SME má," uvádí dále novináři na blogu opentat.sk.

Podle redakce budou jsou čtenáři novin nároční a budou podezřívavější, proto se vedení rozhodlo ze SME odejít a vytvořit nové médium, které nebude nikdo podezřívat z toho, že by sloužilo jiným lidem, než jen čtenářům. 

"Náš odchod je i gestem, že normální lidé se dokáží postavit propojení politiky a byznysu. Nechceme žiť v zemi, kde veřejné instituce či média chrání potřeby oligarchů," vzkazuje redakce.

Podobná situace nastala minulý rok i u nás. Politik a podnikatel Andrej Babiš koupil vydavatelství MAFRA, které v České republice vydává mimo jiné Lidové noviny a Mladou frontu DNES.

Během několika měsíců od oznámení akvizice oba deníky opustila část redakce, například šéfredaktor Dalibor Balšínek, komentátoři Lenka Zlámalová, Daniel Kaiser, Martin Weiss, Ondřej Štindl, šéfeditorka Kamila Klausová, zástupce šéfredaktora Jan Dražan a další. Tito novináři se následně založili projekt Echo24. 

Penta se brání

Poloviční podíl ve slovenském vydavatelství Petit Press, které kromě jiného vydává celostátní list Sme, kupuje slovenská firma Namav s finanční podporou investiční skupiny Penta. Informovala o tom dnes slovenská média. Vedení listu Sme v reakci na to oznámilo rezignaci a založení nového deníku. Penta považuje reakci redakce vydavatelství Petit Press za předčasnou a nepřiměřenou.

"Penta nikdy nebyla vlastníkem a ani investorem do médií, takže žádný novinář nemá zkušenost s Pentou v roli vlastníka, či investora," reagovala Penta na dotaz ČTK.

Penta nezískala žádný akcionářský podií v Petit Pressu, ale je financujícím partnerem transakce pro společnost ze skupiny SITA. "Jak SITA, tak Penta už minulý týden zveřejnily, že si plně uvědomují hodnotu nezávislé novinářské tvorby a že jsou připraveny respektovat kontinuitu ve vedení vydavatelství a působit v Petit Pressu v minoritní akcionářské pozici".

Související

Více souvisejících

SME Penta Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy