Jsem gay, přiznal další evropský politik

Riga - Další politik se odhodlal k tzv. coming-outu. Šéf diplomacie Lotyšska Edgars Rinkévičs se na Twitteru přiznal k homosexuální orientaci. Jaké byly reakce?

"S hrdostí oznamuji, že jsem gay... hodně štěstí vám všem," napsal Rinkévičs ve čtvrtek pozdě večer. Ministerstvo zahraničí následně na dotazy novinářů odpovědělo, že ministrův účet nebyl napaden hackery a že autorem zprávy na Twitteru je skutečně Rinkévičs.

Rinkévičs dnes na Twitteru poděkoval za podporu, které se mu dostalo. Také uvedl, že se chce zasadit o to, aby lotyšské zákony uznávaly všechny druhy svazků. V zemi je dosud otázka homosexuality tabu a zákon svazky osob stejného pohlaví neumožňuje.

Sňatky mezi homosexuály jsou dnes legální v patnácti státech světa, především v Evropě a na americkém kontinentu. V Severní Americe je povoluje Kanada, 17 států USA a federální distrikt (Washington). Ani Latinská Amerika nezůstává pozadu. Brazílie, Argentina, Uruguay, Kostarika i hlavní město Mexika uzákonily homosexuální manželství, Kolumbie a Ekvádor alespoň registované partnerství.

Nepřátelský postoj vůči homosexualitě převažuje ve východní Evropě a zemích bývalého Sovětského svazu, v arabském světě a černé Africe. Tam, kde byla homosexualita dlouhodobě tabu, dochází dnes (též v reakci na liberalizační trend na Západě) ke zpřísňování protihomosexuální legislativy.

V roce 2001 vláda Miloše Zemana předložila parlamentu vlastní návrh zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví, vypracovaný z pověření vlády ministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem, avšak poslanecká sněmovna jej vrátila vládě k dopracování, k čemuž pak už kvůli parlamentním volbám nedošlo. Hlavními argumenty odpůrců zákona byla obava z oslabení postavení tradiční rodiny a možnost výchovy dětí v homosexuálních svazcích. Nový návrh zákona o registrovaném partnerství upravila až v roce 2004 vláda Vladimíra Špidly, ale k projednání do parlamentu jej nepředložila.

Až další poslanecký návrh z dubna 2005 byl schválen poslaneckou sněmovnou 16. prosince 2005 a pak senátem 26. ledna 2006. Prezident republiky Václav Klaus však zákon vetoval. Veto bylo nakonec přehlasováno poslaneckou sněmovnou dne 15. března 2006. Institut registrovaného partnerství tak v ČR platí od 1. července 2006.

Související

Více souvisejících

lotyšsko Homosexuálové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy