Brusel - Pád komunistického režimu v Československu a jinde ve východní Evropě probíhal velmi rychle a západní Evropa na to nebyla vůbec připravena, přiznal po letech francouzský politik. Dle jeho slov integrace postkomunistických zemí probíhala za pochodu a výsledek vůbec nebyl jasný.
"Nikdo nečekal tak rychlé změny v celém regionu, tak snadné německé sjednocení a takovou míru spolupráce ze sovětské strany. O rok později bylo Německo jednotné, Sovětská armáda odešla a v roce 1991 se Sovětský svaz zhroutil," připomněl v rozhovoru s ČTK nynější europoslanec Alain Lamassoure, v polovině 90. let ministr francouzské vlády odpovědný za evropské záležitosti.
Když na sociální síti o 25 let starých událostech psal místopředseda nové Evropské komise Frans Timmermans z Nizozemska, vzpomínal na své zážitky z otevřené železné opony v Berlíně. "Euforie, chaos, zmatení, nadšení... dva paralelní světy," vzpomínal na odlišnosti, podle kterých tehdy bylo obyvatele z Východu snadné rozpoznat.
Dnešní mladí lidé, které potkává v Bruselu, prý mluví česky, dánsky, francouzsky či litevsky, ale už se neliší oblečením, úpravou vlasů či "smradlavými cigaretami". "Mám tu čest teď pracovat s lidmi z 28 zemí, kteří to vše vidí jako jasný a logický stav věcí. Pro mne to už napořád bude malý zázrak," dodal první místopředseda komise.
Další z místopředsedů komise Slovák Maroš Šefčovič míní, že 25 let po pádu komunismu a deset let po vstupu České republiky a Slovenska do EU je označení "nové členské země" už především součástí bruselského žargonu, zažitým termínem. "Každý si to vzápětí spojí s pátým a největším rozšířením EU," sdělil ČTK Šefčovič, "v žádném případě nejde o diskriminační pojmenování".
"Od počátku v tom byla potíž - předpokládalo se, že členem bude i Rusko. Havel dříve než Mitterrand pochopil, že pro východoevropské země to není příjemná myšlenka," poznamenal exministr. On sám prý zase navrhoval, aby nové země nejprve zřídily svou vlastní zónu volného obchodu a pak teprve společně jednaly s EU. Obával se totiž - a dnes prý je rád, že se tehdy pletl - nevyrovnanosti jednání vedených silným blokem z jedné strany a jednotlivými zeměmi ze strany druhé. "Můj návrh ale tehdy nikoho nezaujal," dodává Lamassoure s úsměvem.
Evropští politici podle něj oceňovali způsob, jakým si Češi a Slováci ještě před vstupem do unie vyřešili vzájemné spory, byť za cenu rozdělení země. "Zaujalo mě, že po mírovém a přátelském rozvodu jsme mohli sledovat, že vzájemné vztahy mezi společnostmi se vůbec nezhoršily, možná naopak," poznamenal europoslanec.
Podle současného českého velvyslance při EU Martina Povejšila Česko za uplynulé čtvrtstoletí svou emancipaci ve společenství svobodných a demokratických zemí plně prokázalo. "V nadsázce lze říci, že heslo z listopadu 1989 'Zpátky do Evropy' došlo svého naplnění," míní diplomat.
Podle někdejšího českého eurokomisaře Štefana Füleho bude Česká republika jako "nová členská země" v Evropské unii označována ještě nějakou dobu. "Přesto mám pocit, že my sami se označujeme za 'nováčky' daleko častěji, než tak činí členské země EU a její instituce," míní někdejší komisař pro rozšíření.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Štefan Füle
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák