Dojde v EU k tvrdému střetu? "Grexit" děsí ekonomy i politiky

Brusel/Atény - Evropská unie s obavami sleduje předčasné volby v Řecku. Jejich výsledek totiž může zásadně ovlivnit další fungování EU, a to jak na ekonomické, tak i politické úrovni.

Když řečtí poslanci nezvolili na přelomu roku novou hlavu státu, zazněl z Berlína tlumeně signál, že tentokrát už není "grexit" (řecký návrat k drachmě) zcela nemyslitelnou variantou.

Odborníkům se ale zdá, že pro euroskupinu je výhodnější udržet Řecko dál jako člena. "Ačkoliv je snaha spočítat ztráty z případného řeckého bankrotu komplikovaná a závislá na mnoha proměnných, je velmi pravděpodobné, že finanční ztráty pro Německo a další země euroskupiny by byly vyšší při řeckém odchodu, než když Řecko zůstane členem," míní například Zsolt Darvas z bruselského Breugelu.

Jeho kolega Fabian Zuleeg ze Střediska evropské politiky (EPC) podotkl, že nikdo navíc nemá jasnou představu, jak odchod Řecka vůbec řídit a zorganizovat. Země EU měly podle něj problém s řeckým zadlužením řešit dříve a nenechat situaci dojít až k nynějšímu možnému střetu.

"V době, kdy se připravovala Lisabonská smlouva, eurozóna vypadala jako velmi úspěšný projekt, na kterém se státy chtěly podílet. Pro politiky bylo v té době nemyslitelné, aby země opustila eurozónu a zároveň zůstala členem EU. Z tohoto důvodu jim přišlo zbytečné a nedůležité uvažovat nad podobou klauzule, která by to umožňovala. Vystoupení z EU je trochu něco jiného. Pro státy to bylo důležité z demokratické podstaty, EU přece nemůže být žalářem pro ty, kdo v ní nechtějí zůstat," říká pro EurActiv.cz právník a docent evropských studií Ivo Šlosarčík.

"Pokud by Řecko, nebo jiný stát, skutečně euro opustilo, probíhalo by to zřejmě stejně improvizovaným způsobem, jako se v letech 2010 a 2011 vytvářely za pochodu záchranné mechanismy. Ani tehdy se do smluv nezasahovalo a bylo to necháváno na politických dohodách a sekundární unijní legislativě. Myšlenka možného odchodu Řecka z eurozóny ale není nová. V minulosti k tomu existovalo několik scénářů, které se zabývaly tím, jak by obnovení národní měny mohlo vypadat. Všechny spojovalo to, že se v nich počítalo s řadou omezení v jiných oblastech evropské integrace, například by došlo k omezení toku kapitálu a pravděpodobně by byly obnoveny kontroly na hranicích," dodal Šlosarčík.

Psali jsme:
Revoluce v Řecku? Volby se blíží, levicová Syriza slibuje hory doly  

SYRIZA a její lídr Alexis Tsipras úsporná opatření související se záchrannými programy pro Řecko totiž kritizují dlouhodobě, odchod z eurozóny pro ně ale plánovaným cílem není. V textu, který tento týden publikoval ve Financial Times, Tsipras slíbil respektovat řecké závazky plynoucí ze členství v eurozóně i snahu o vyrovnaný rozpočet. "Úsporná opatření nejsou součástí evropských smluv, demokracie a princip svrchovanosti lidu jsou," zdůraznil také. Tsiprasovy konkrétní představy změn a nových podmínek pro jednání s "trojkou" věřitelů, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou (ECB) a MMF zatím nejsou zcela zřejmé. Některé unijní země, v poslední době výrazně například Finsko, přitom už prohlásily, že na žádné změkčení podmínek přistoupit nehodlají. Právě takový principiální přístup ale podle diplomatů může hledání dohody ztížit a fakticky tak situaci jen dál zkomplikovat.

A ještě jeden dopad na EU bude případné vítězství SYRIZY v Řecku mít. Byla by první "protestní stranou", která se k vládě dostala na vlně nespokojenosti se současnou podobou evropské politiky. Mohla by posílit levicová i pravicová protestní uskupení od španělské strany Podemos po francouzskou Národní frontu Marine Le Penové.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Volby v Řecku (25. 1. 2015) EUR

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 2 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 6 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 6 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

Co jsou taktické jaderné zbraně a proč Rusko nařídilo cvičení?

V pondělí oznámilo ruské ministerstvo obrany, že armáda uspořádá na pokyn Vladimira Putina cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Moskva oznámila takové cvičení poprvé veřejně.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy