Zdechovský ostře: Pokud neumíte začlenit imigranty, neberte je

Praha - Evropské vlády přiměje každý teroristický útok k pokusu zlepšit bezpečnostní opatření, aby se zabránilo dalším útokům. Po útocích v Paříži se řeší důsledky, ale málo pozornosti se dostává příčinám problémů, kterými jsou řešení situace přistěhovalců v jednotlivých členských státech, tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Zodpovědnost z pohledu státu znamená, že stát, pokud přijme imigranty, měl by být schopný zajistit také jejich integraci. Mělo by zde platit pravidlo, že buď se přistěhovalci začlení do společnosti, anebo odejdou. Jiná možnost neexistuje, má-li společnost bez problémů fungovat. Pokud není daná země schopná přistěhovalce integrovat, neměla by je ani přijímat. Bohužel je nutné si přiznat, že státy na západ od nás v oblasti začleňování imigrantů bohužel selhaly," tvrdí europoslanec.

Přčipomíná, že v USA už po desetiletí platí pro imigraci jednoduché pravidlo postavené na principu lásky: If you don´t love us, leave us. (pokud nás nemáš rád, opusť nás). "Lidé, kteří opravdu nechtějí žít ve svobodné a demokratické společnosti, kterou jim nabízíme, by nás měli opustit. A není v tom nic xenofobního nebo nesnášenlivého. Každý má právo se svobodně rozhodnout, kde a jak chce žít. Země na západ od nás přijímala od 60. let minulého lidi často mimoevropského původu, což by samo o sobě nemuselo vůbec vadit. Tehdy byli vnímáni jako zdroj levné pracovní síly do odvětví, potýkajících se s nedostatkem lidí. Navíc lidem z mimoevropských států se mělo přistěhovalcům dostat příležitosti žít lepší život než ve svých domovských zemích," zamýšlí se v komentáři, který poskytl serveru EuroZprávy.cz.

Přístup se tedy zpočátku zdál jako oboustranně výhodný, protože na něm měly vydělat obě strany, jak přistěhovalci, tak státy samotné. "Bohužel se ale nedomýšlely důsledky. Ve své době se příliš nepřipouštělo, že soužití s lidmi z odlišného kulturního prostředí nemusí být kvůli odlišným zvyklostem vždy úplně bezproblémové," dodává.

Problém vidí v tom, že situace je s každou generací paradoxně horší. "První generace přistěhovalců pohlížela na země, které je přijaly, spíše s vděčností. Bohužel u dalších generací už nic takového neplatí. Lidé z přistěhovaleckého prostředí se neintegrují, jak se původně očekávalo a namísto toho se naopak čím dál více vzdalují většinové společnosti. Jinými slovy, problémem je pocit odcizení. Lidé z přistěhovaleckého prostředí se necítí být ve společnosti doma," uvedl europoslanec.

Lidé v mladším věku hledají svoji vlastní identitu, což je může vést k tomu, že naplnění hledají právě v radikálně islamistických organizacích. Pak se ale prý nemůžeme divit, že jsme svědky teroristických útoků a nejméně tři tisíce lidí, kteří poznali život ve svobodné společnosti, nyní bojuje v řadách ISIS pod praporem islámského fundamentalismu.

"Nedávné útoky dávají státům, kterých se to týká, vhodný podnět pro zamyšlení a diskusi o tom, jaké chyby se v minulosti udělaly a jak je napravit. Poučením jsou i pro Česko i další nové země EU ve střední a východní Evropě, aby se vyvarovaly chyb, které udělaly země na západ od nás před námi. Je třeba o problémech diskutovat otevřeně. V opačném případě budeme svědky vzestupu dalšího radikalismu jak v řadách islamistů na straně jedné a populistů okamurovského ražení na straně druhé," uzavřel.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Přistěhovalectví

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

včera

včera

včera

Zelenskyj řekl, kdy prozradí svůj vítězný plán. První detaily už unikly na veřejnost

Ukrajina plánuje představit svůj "vítězný plán" zaměřený na ukončení války s Ruskem na summitu kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny, který se uskuteční 12. října na letecké základně Ramstein v Německu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy