Vyhoďte diktátora Tita. Krok nové chorvatské prezidentky vyvolal vášnivou debatu

Záhřeb - Nová chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová se rozhodla z prezidentské vily v Záhřebu odstranit bustu jugoslávského komunistického vůdce Josipa Broze Tita. Tento krok se nesetkal s nadšením.

Titovu bustu nechaly na místě všechny hlavy státu včetně nacionalistického prvního prezidenta Franja Tudjmana. Z jeho Chorvatského demokratického společenství pochází i Kitarovičová.

Rozhodnutí nové prezidentky překvapilo vdovu po zakladateli nezávislého Chorvatska. Tudjmanovi prý jeho spolupracovníci také radili Titovu bustu odstranit, on to ale odmítl. "Jen ať zůstane!," popsala deníku Večernji list Ankica Tudjmanová manželovu reakci na podobné návrhy.

Tudjman, sám někdejší komunista, se se stranou v 60. letech rozešel, Tita ale i později uznával. "I jako komunista vždycky zůstal Chorvatem," tvrdil.

Grabarová Kitarovičová svým krokem, jedním z prvních po nástupu do funkce, rázně vstoupila do debat, které o Titově odkazu vede chorvatská společnost. Pro jedny zůstává někdejší komunistický vládce Jugoslávie i 35 let po smrti diktátorem, který omezoval lidská práva i práva chorvatského národa, velká část Choratů ale na jeho éru vzpomíná v dobrém.

Jugoslávie se 1. ledna 1967 stala první socialistickou zemí, která otevřela svoje hranice cizincům, a zrušila vízovou povinnost pro příslušníky všech zemí světa.

Tito, v rozporu s postojem k maďarské krizi v roce 1956, se sovětským vedením v dubnu 1968 vyslovil nesouhlas. Tvrzení, že se v Praze dostaly k moci buržoazní a prozápadní živly neuznal. Dne 9. srpna 1968, kdy spor mezi Brežněvem a Dubčekem dospěl na ostří nože, navštívil Tito Prahu. Byl veřejností přijat jako spasitel. V noci z 20. na 21. srpna 1968 vojska Varšavské smlouvy, s výjimkou rumunských, obsadila Československo. Tito okamžitě prohlásil, že vojska porušila suverenitu nezávislého státu, a zasadila tak těžký úder socialistickým silám na celém světě.

V lednu 1980 byl Tito hospitalizován. Zemřel dne 4. května 1980, tři dny před svými 88. narozeninami.

Pohled na osobnost Josipa Broze Tita se v jednotlivých jugoslávských republikách liší; v Slovinsku, Bosně a Hercegovině a Chorvatsku je velmi pozitivní. V anketě Největší Chorvat, kterou po vzoru BBC (100 největších Britů) uspořádal týdeník Nacional roku 2003, Tito s přehledem zvítězil, následován vynálezcem Nikolou Teslou. V Chorvatsku i dodnes přežívá řada míst pojmenovaných po Josipu Brozu, včetně jednoho z velkých záhřebských náměstí. V Srbsku i dodnes žije názor, že jugoslávský maršál je kromě úspěchů v domácí i zahraniční politice odpovědný za krizi 80. let, která vedla k rozpadu státu.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko Kolinda Grabarová-Kitarovičová Josip Broz Tito (jugoslávský exprezident)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku

Rusko je připraveno jednat o ukončení války na Ukrajině, pokud iniciativu zahájí nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy