Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico se opakovaně ve svých prohlášeních vyjadřuje proti sankcím, které EU uvalila na Rusko. Takový přístup se nelíbí opozici a některým médiím.
Na rozdíl od Fica protiruské sankce obhajuje prezident Andrej Kiska. Ten se o víkendu zúčastnil v Kyjevě připomínkové akce k prvnímu výročí protivládních protestů na Majdanu. Z Kiskova vyjádření pro média vyplynulo, že slovenský prezident nemá pochybnosti o zapojení Ruska do konfliktu na Donbasu.
Fico se naposledy o víkendu vyslovil pro zmírnění protiruských sankcí jako pro krok směrem k podpoře příměří ve východní části Ukrajiny. Zmínil se přitom o přehodnocení seznamu lidí, kterým EU zakázala vstup na své území. Na rozdíl od minulosti ale premiér nekritizoval ekonomické a finanční sankce, které EU vůči Moskvě také uplatňuje.
Podle opoziční strany SDKU-DS by ovšem ústup od sankcí znamenal vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina. "Fico se opakovaně chová jako Putinův agent a nikoli jako představitel členské země EU a NATO," reagovala SDKU-DS na Ficovy návrhy zmírnit sankce.
Fica kritizuje i tisk. "Podobné výzvy nemají nic společného se snahou najít skutečné řešení ukrajinské krize, pouze pomohou šéfovi Směru v očích jeho proruských voličů a jejich kremelskému idolu, jenž potřebuje v Evropě spojence," napsal na svém webu list Denník N.
Související
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Robert Fico , Slovensko , protiruské sankce
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Loučil se i Biden. V USA pohřbili předčasně zesnulou vnučku Kennedyho
před 1 hodinou
Trenérské změny v Anglii. Rudí ďáblové skoncovali s Amorimem, do Chelsea jde kouč z Francie
před 2 hodinami
Fiala z SPD znovu zpochybnil ruskou odpovědnost za Vrbětice
Aktualizováno před 3 hodinami
Záchrana, jaká nemá v Česku obdoby. Zraněný muž je konečně venku z jeskyně
před 4 hodinami
Trump už si brousí zuby i na Kubu. Dohodněte se, než bude pozdě, vzkázal
před 5 hodinami
Vlaky v Praze zastavila tragická nehoda. Žena srážku nepřežila
před 5 hodinami
Trump lže světu do očí. Sliboval konec válek, jenže teď by se ho měla bát i Evropa
před 6 hodinami
"Měli štěstí, snad nezapomenou." Trump tvrdí, že Venezuela už propouští politické vězně
před 7 hodinami
Macinka obvinil prezidenta z kádrování. Motoristé trvají na Turkovi
před 8 hodinami
Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání
před 9 hodinami
První průzkum od voleb potvrzuje hegemonii ANO. Motoristé by skončili mimo Sněmovnu
před 9 hodinami
Zimní počasí bude nebezpečné. Pondělní ledovka může způsobit nejrůznější potíže
před 10 hodinami
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
před 11 hodinami
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
před 13 hodinami
Praha se těší na nový most. Tramvaje čekají výluky na obou březích Vltavy
před 14 hodinami
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
před 15 hodinami
Počasí o příštím víkendu. Silný mráz ustoupí, ukazuje výhled
včera
Zdravá a o rok starší. Britská princezna Kate je vděčná přírodě
včera
Další překvapivá trenérská změna v extralize. Pokorný končí na vlastní žádost v Brně
včera
Velká záchranná akce v Moravském krasu. V jeskyni se zranil muž
Záchranáři v sobotu spustili náročnou akci v Moravském krasu, kde se zranil muž v jeskyni. Měl by se nacházet desítky metrů pod povrchem a stovky metrů od vstupu do jeskyně.
Zdroj: Jan Hrabě