Bratislava - Ve slovenské metropoli se dnes konala schůzka ministrů zahraničí zemí V4, na které byl přítomen i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Závěr jednání je jasný - konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení.
"Jedna věc je jasná - není a nesmí být vojenské řešení krize na Ukrajině. Je našim úkolem najít diplomatické řešení. Všechny dotčené strany by se měly vyhnout krokům, které by mohly vést k nekontrolované eskalaci násilí," řekl Steinmeier.
Uvedl také, že po únorovém uzavření minských dohod sice došlo k zmírnění násilí na východě Ukrajině a k stažení těžkých zbraní, ale že tyto kroky nejsou dostatečné.
"Je evidentní, že situace na Ukrajině ještě stále čeká (na řešení) a klade před nás velké množství výzev," řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na tiskové konferenci.
Ministři zahraniční zemí V4 nebo jejich zástupci na schůzce hovořili také o projektu Východního partnerství, který zahrnuje šest postsovětských států včetně Ukrajiny a jehož cílem je těsnější spolupráce EU s těmito zeměmi.
Související
Fico chce zase jednat s Čechy. O válce na Ukrajině či pokračování V4
Slovensko a Maďarsko dávají ruce pryč od české iniciativy na pomoc Ukrajině
visegradská čtyřka , Německo , Lubomír Zaorálek
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
před 1 hodinou
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
před 2 hodinami
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
před 3 hodinami
Počasí o víkendu může ovlivnit studená fronta
včera
Obchody na Štědrý den. Další z řetězců odhalil, jak bude možné nakoupit
včera
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
včera
Policie objasnila vraždu, ke které došlo již v listopadu. Mladá žena byla uškrcena
včera
Uvidíme, jak to dopadne s Turkem, přiznal Babiš. S apelem na poslance neuspěl
včera
Hezuckému dají sbohem jen nejbližší a přátelé. Lidé budou mít možnost obřad sledovat
včera
Zimní počasí se nevrátí ani v předvánočním týdnu, naznačuje předpověď
včera
Česká firma představila světu stealth dron Nightray a moderní střelu. Až Narwhal zasáhne Rusko, půjde do výroby
včera
Nekvalitní mír může znamenat ruské tanky u hranic se Slovenskem. Ukrajina nevydrží každý Trumpův rozmar
včera
Sarkozy strávil ve vězení jen 20 dní. Venku není ani tři týdny a už o tom napsal knihu
včera
Nebudeme na to sami. NATO i Američané popřeli zprávu, že USA od roku 2027 nebudou bránit Evropu
včera
Válka zasáhne každý domov a zničí každou firmu. Dochází nám čas, jsme dalším cílem Ruska, prohlásil Rutte
včera
První evropský stát vrací úder. Po zveřejnění Trumpovy výbušné bezpečnostní strategie označil USA za hrozbu
včera
Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?
včera
Machadová se po roce skrývání objevila v Oslu. Venezuela bude svobodná, slibuje
včera
Týden do klíčového jednání o půjčce Ukrajině: EU hrozí, že Belgii odstaví jako Maďarsko
včera
Zelenskyj dnes uspořádá hovor s třiceti evropskými lídry. Trump hovoří o ztrátě času
Lídři národů spadajících do skupiny „Koalice ochotných“ uspořádají ve čtvrtek videohovor o válce na Ukrajině. Stane se tak v době, kdy Donald Trump vyjádřil netrpělivost vůči evropským spojencům a zpochybnil americkou účast na dalších jednáních, když prohlásil, že by riskovali „ztrátu času“.
Zdroj: Libor Novák