Velký návrat Sarkozyho: Socialisté utržili další volební porážku

Paříž - Francouzské regionální volby jasně ovládla opoziční pravicová koalice vedená Svazem pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho, která získala dvě třetiny ze stovky departementů a porazila vládnoucí socialisty. Vyplývá to z konečných výsledků, které dnes zveřejnila francouzská média. Protipřistěhovalecká Národní fronta (FN) si sice ve volbách výrazně polepšila a v celkovém poměru získaných hlasů skončila na třetím místě, žádný z departementů, na něž se stát dělí, však neovládla.

Sarkozyho pravice získala celkově přes 36 procent hlasů, což jí umožní ovládnout rady v 66 regionech; to je o 25 více než dosud. Zisk si UMP připsal na úkor levice, kterou podpořilo celkem 25 procent voličů. Místo dosavadních 61 departementů bude vládnout ve 33. Symbolem porážky socialistů se stal triumf pravice v departementu Corréze na jihozápadě země, který je domovským regionem současného prezidenta Françoise Hollandea a baštou levice.

Sarkozy již v neděli po zveřejnění prvních odhadů prohlásil, že voliči odmítli politiku současné vlády a volají po změně.

Podle politologů Francouzi v regionálních volbách tradičně trestají stranu vládnoucí na celostátní úrovni za politiku, s níž nejsou spokojeni. Země se potýká s nepříznivou ekonomickou situací a vysokou nezaměstnaností, kterou socialisté navzdory Hollandeovým předvolebním slibům zatím nedokázali vyřešit. Hlasování však současně ukázalo sílu jednotlivých politiků a formací před krajskými volbami koncem letošního roku. V nich se budou vybírat rady téměř tří desítek francouzských krajů, které se jako nejvyšší samosprávné celky země skládají právě z departementů.

Volby jsou podle politologů špatnou zprávou pro socialisty i kvůli prezidentským a parlamentním volbám, které proběhnou na jaře 2017.

"Situace pana Hollandea je podle mě zoufalá. Nevidím možnost, jak by mohl uspět ve volbách 2017," řekl televizní stanici DW analytik Etienne Schweisguth z Centra evropských studií.

Za hlavního favorita prezidentských voleb je považován právě někdejší šéf Elysejského paláce Sarkozy, který sice kandidaturu dosud oficiálně neoznámil, podle francouzských médií ovšem právě nedělní výsledky výrazně posílily jeho pozici.

Krajně pravicová protievropská FN sice na celostátní úrovni skončila třetí ziskem více než 22 procent hlasů, po pro ni nevýhodném přepočtu na mandáty ale získala v místních zastupitelstvech jen 62 křesel z celkového počtu více než 4100 a nepodařilo se jí docílit většiny v žádné z rad, ačkoli jí průzkumy dávaly šanci na ovládnutí dvou. Její vůdkyně a očekávaná prezidentská kandidátka Marine Le Penová bez ohledu na to považuje zisk za úspěch. "Určitě jsem spokojená. Počet našich radních jsme zvýšili o 62," řekla v dnešním rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL v narážce na dosavadní počet křesel.

Volební účast dosáhla 50 procent, což je o pět procent méně než při minulých regionálních volbách před čtyřmi roky.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Nicolas Sarkozy Marine Le Pen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy