Pět let od tragické smrti Kaczyńského: Byl to atentát objednaný u ruských agentů?

Varšava - Před pěti lety se u ruského Smolenska zřítilo letadlo, v jehož troskách zahynulo 96 lidí včetně tehdejšího polského prezidenta Lecha Kaczyńského. 31 procent Poláků se domnívá, že se jednalo o atentát na hlavu státu. Opačný názor vyjádřilo 51 procent dotázaných.

Popularita atentátnické verze v průzkumech střediska pro výzkum veřejného mínění CBOS dosáhla vrcholu v únoru 2013, kdy - nejspíše pod vlivem článku o údajném nálezu stop trhavin ve vraku letounu - dosáhla 33 procent. Teorie má nejvíce stoupenců v řadách opoziční strany Právo a spravedlnost, vedené Kaczyńského bratrem Jaroslawem.

Pouze 15 procent Poláků si myslí, že polské úřady udělaly vše pro objasnění katastrofy, zatímco 77 procent má výhrady. Více než polovina se domnívá, že odpovědnost za tyto chyby má jak polská, tak ruská strana. Tři pětiny dotázaných jsou pro vybudování pomníku obětem katastrofy ve Varšavě, 30 procent je proti.

Zdroj: YouTube

Na pulty německých knihkupectví se právě dnes dostala kniha německého novináře Jürgena Rotha Verschlussakte S (Tajná akta S). S odvoláním na údajnou tajnou zprávu německé rozvědky tvrdí, že si atentát na prezidentovo letadlo objednal u ruských tajných služeb vysoce postavený polský politik a že na palubě stroje vybuchlo větší množství náloží trhaviny TNT, dálkově odpálených ruským agentem.

Na zvukovém záznamu z "černé skříňky" letadla "není slyšet žádný výbuch, žádné střílení" a "piloti letoun řídili prakticky až do srážky" se zemí, argumentuje šéf státní komise pro vyšetřování leteckých nehod Maciej Lasek. Katastrofa byla podle něj důsledkem řetězu chyb posádky a dispečerů smolenského letiště, a ne atentátu.

Související

Více souvisejících

Polsko Lech Kaczyński Letecké nehody

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy