Volby v Británii? Politologové upozorňují na ironii a velký zádrhel

Londýn - Již zítra se rozhodne o novém parlamentu a vládě v Británii. Jasná je ale pouze jediná věc - výsledek hlasování bude velmi těsný. Politology zaskočil fakt, že se kampaň prakticky vůbec netýká "brexitu" a pak je zde ještě další zádrhel.

"Je v tom ironie. Současná vláda vynakládá spoustu energie na snahu dojednat nový vztah s EU, ale v Británii unie není zásadní téma," řekl ČTK Simon Tilford z londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER).

Podle Cameronových představ by mělo referendum o setrvání Británie v EU následovat v roce 2017, až s Bruselem dohodne novou podobu vzájemných vztahů. Jeho evropští partneři dávají najevo, že se jim do jednání o změnách základních evropských smluv příliš nechce. Přesto ale předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker koncem dubna připustil, že určitá dohoda možná je.

Evropskou problematiku podle Tilforda nyní řeší hlavně pravé křídlo konzervativců a Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), a to navíc ještě do velké míry v souvislosti s otázkou imigrace do Británie. "Ale i ta je na seznamu daleko níž, než ty obvyklé věci jako je stav hospodářství, zdravotní péče nebo školství," dodal Tilford.

Zásadní zprávou nynějších voleb je podle něj zjištění, že se zadrhl britský volební model projektovaný na vznik jednobarevné většinové vlády. "Je to pro nás neznámá situace," podotkl. Jednokolový většinový systém dosud v zemi obvykle zaručoval jednoznačnou vládní většinu, i když menšinové kabinety už existovaly také. Nyní ale na většinu v parlamentu vítězná strana zřejmě nemusí dosáhnout ani v tom případě, kdy se spojí s některým dalším politickým uskupením.

S tím souhlasí i Sean Hanley z londýnské univerzity UCL. "Každá nová vláda bude menšinová, nebo to bude velmi slabá koalice. Bude se zabývat hlavně vlastním přežitím a řešením složité domácí politické situace. Takže nebude mít moc čas řešit evropské otázky a s EU spojené zahraničněpolitické problémy, jako je krize na Ukrajině nebo situace ve Středomoří," řekl ČTK Hanley.

Podle Tilforda není teď jasné, zda se případné konzervativní vládě či jejich koalici s liberálními demokraty podaří referendum o setrvání v EU vůbec prosadit. Pomoci by mohla Skotská národní strana (SNP), spojující evropské referendum s nadějí na další hlasování o nezávislosti Skotska.

Hanley ale míní, že z dlouhodobého pohledu otázka vztahu EU a Británie z britské veřejné debaty nezmizí. "Podle mě nakonec někdy nějaké referendum bude, jeho výsledek odhadnout neumím. Ale změní náš vztah s unií, i když se většina vysloví pro setrvání v EU," myslí si.

Tilford ze střediska CER v této souvislosti podotýká, že odchod konzervativců do opozice bude znamenat konec Davida Camerona v čele strany a nejspíš jeho nahrazení někým s výrazně euroskeptičtějšími názory.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Velká Británie David Cameron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy