Volební drama v Británii: Cameron, či Miliband? Bojuje se o každý hlas

Londýn - Předvolební a nebývale dramatická kampaň ve Velké Birtánii je u konce. O novém složení parlamentu se rozhodne už dnes - výsledky prý budou nejtěsnější za poslední desetiletí. Zhruba 50.000 volebních místností se otevřelo v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a zavřou se ve 22:00 (23:00 SELČ).

V zemi je na 50 milionů oprávněných voličů starších 18 let, kteří mohou rozhodovat o složení 650členého parlamentu. Jména několika nových poslanců mají být známa ještě kolem dnešní půlnoci, konečné výsledky se očekávají v pátek odpoledne. Většina volebních místností je na školách a v dalších obecních objektech, ale některé jsou i v hospodách; v jednom případě se hlasuje ve veřejné prádelně a v jednom okrsku volební urnu umístili do školního autobusu.

A největší rivalové v boji o post premiéra? Šéf pravicových konzervativců a současný předseda vlády, David Cameron a labourista Ed Miliband. Oba využili každé minuty, aby dokázali, že jsou pro budoucnost země lepší, než jejich soupeř.

Psali jsme:
Britský tisk? Před volbami ukázal tu nejodpornější stránku
 

Očekávaný souboj o každý hlas potvrzují i nejnovější průzkumy agentur Ipsos MORI a ICM. Podle průzkumu Ipsos MORI, který dnes zveřejnil deník Evening Standard, má hlavní vládní strana podporu 36 procent voličů, což znamená jednoprocentní náskok před labouristy. Předchozí průzkum Ipsos MORI z 30. dubna přitom toryům přisuzoval pětiprocentní předstih. Liberální demokraty údajně podporuje osm procent Britů, UKIP 11 procent.

Naopak průzkum společnosti ICM pro deník The Guardian dává labouristům naději na zisk 35 procent hlasů, zatímco konzervativcům 34 procent. Naposledy ve středu byly obě největší strany v průzkumu ICM shodně na 35 procentech. Také podle ICM podporuje UKIP 11 procent voličů, liberální demokraty pak devět.

V jednokolovém většinovém systému však poměrné počty nemusí mnoho znamenat, neboť mnoho hlasů přichází vniveč. Například UKIP zřejmě získá nejvýš několik křesel a nebude při koaličních jednáních hrát žádnou roli.

Těsný výsledek může zemi destabilizovat a vést k předčasným volbám. A také zamíchat kartami v Evropské unii. Cameron slíbil, že pokud vyhraje, uspořádá za dva roky referendum o setrvání nebo vystoupení z unie. Podle Millibanda by odchod znamenal katastrofu.

V případě nevýrazného vítězství jedné ze stran může nastat patová situace podobně jako v roce 2010 a ani jedna ze stran nemusí být schopná sestavit jednobarevnou vládu.

Psali jsme:
Volby v Británii? Politologové upozorňují na ironii a velký zádrhel Volby v Británii jsou velkým oříškem, analytici ale favorita mají  

Dnešní volby by také měly potvrdit pokračující rozpad systému dvou stran, včetně skutečnosti, že ve Skotsku se stala dominantní politickou silou Skotská národní strana (SNP) v čele s mimořádně oblíbenou Nicolou Sturgeonovou. Černým koněm voleb by se měla být protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Řada stranických předáků volila hned po ránu. I se svou ženou Justine Thorntonovou přišel šéf labouristů Miliband hlasovat v Doncasteru na severu Anglie. Kvůli jedinému politikovi, který má reálné šance sesadit Camerona z premiérského postu, tamní volební místnost obléhalo mnoho fotoreportérů, novinářů a televizních štábů.

Svůj hlas odevzdal už krátce po 07:30 místního času v jihoanglickém Ramsgate také šéf UKIP Nigel Farage, který novináře zaujal velkou rudou růží na klopě i vzkazem na Twitteru po odevzdání hlasu: "Nemohu vám říct, pro koho jsem hlasoval!". Sturgeonová a její manžel Peter Murrell po vhození svých hlasovacích lístků do volební urny ochotně pózovali fotografům v Edinburghu.

Zdroj: YouTube

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Velká Británie David Cameron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy