Bude mít EU další soudní tribunál? Členské země nápad vítají

Brusel - Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová se domnívá, že dlouhodobým řešením sporů mezi investory a státy by mohlo být zřízení speciálního mezinárodního soudu. Členským zemím EU se návrh zamlouvá.

Ministr zahraničí předsednického Lotyšska Edgars Rinkévičs ale zároveň zdůraznil, že státy osmadvacítky si chtějí počkat na konkrétní podobu budoucího legislativního návrhu.

Mechanismus investorských arbitráží (Investor State Dispute Settlement-ISDS) je nyní obvyklou součástí mezinárodních smluv. Stal se však jedním z kritiky nejvíce odmítaných částí nyní dojednávané smlouvy o volném obchodu mezi EU a USA známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Ve snaze věc uklidnit a navrhnout nový způsob řešení předložila nyní Malmströmová europarlamentu a členským zemím unie koncepční materiál, s možnými způsoby řešení.

"Chci najít moderní způsob řešení, které chrání investory proti diskriminaci, ale dělá to otevřeně, průhledně a legitimně," vysvětlila dnes eurokomisařka novinářům.

Materiál, který už probíral také výbor pro zahraniční obchod europarlamentu, nabízí možnosti jak lépe zajistit výsadní právo států určovat si na svém území pravidla, jak se vyhýbat střetu zájmů nebo jak nastavit vztahy mezi nutnou ochranou investorů a soudy v jednotlivých státech.

Dokument se zabývá představou změny systému tak, aby odpovídala klasickému soudnictví, kdy by členové tribunálů byli určováni trvale a existoval systém, jak se lze proti jejich rozhodnutí odvolat. Dlouhodobým řešením by pak podle názoru Evropské komise měl být vznik trvale existujícího mezinárodního investičního soudu, který by nahradil systém dvoustranných dohod.

Podle lotyšského ministra zahraničí dnes Malmströmová rozptýlila většinu základních pochybností, které ohledně ISDS země unie měly. "Je důležité, abychom viděli konkrétní návrh a mohli zaujmout formálnější pozici," dodal Rinkévičs.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy