Londýn - Před čtyřiceti lety vstoupil film Čelisti do kin. Snímek tehdy šokoval diváky a zcela změnil pohled člověka na žraloky. Tyto paryby se staly symbolem krvelačnosti. Opravdu si takovou pověst zaslouží?
"Čelisti byly pro velké bílé žraloky určitým mezníkem," říká Oliver Crimmen, který měl více než 40 let na starosti oddělení ryb v londýnském muzeu. "Zaznamenal jsem velkou změnu u veřejnosti i ve vědeckém vnímání žraloků poté, co byla vydána kniha Čelisti Petera Benchleyho a následně podle ní vytvořen film," dodal.
Snímek je volně založený na skutečném incidentu z roku 1916, kdy velký bílý žralok napadl plavce u pobřeží New Jersey. "Východní pobřeží USA zasáhla obrovská vlna testosteronu. Poté, co viděli Čelisti, rozhodly se tisíce rybářů, že žraloky dostanou," popsal reakce na film George Burgess z výzkumného programu pro žraloky na Floridě. "Nemusel jste mít skvělou loď nebo vybavení, každý průměrný chlapík mohl chytit velkou rybu a bez výčitek - byly to přece zabijáci lidí," dodal.
Autor knihy Čelisti Peter Benchley byl z těchto reakcí znepokojený. "Kdybych věděl, co vím teď, nikdy bych tu knihu dnes nenapsal," uvedl o mnoho let později. "Žraloci nemají za cíl lidské bytosti a určitě nechovají žádnou nenávist," dodal. Zbytek svého života strávil Benchley kampaní za ochranu žraloků.
Podle Burgesse poklesl v letech po premiéře Čelistí počet velkých bílých žraloků u východního pobřeží Severní Ameriky o 50 procent. Výzkum bioložky Julie Baumové v letech 1986 až 2000 pak dospěl k závěru, že v severozápadním Atlantiku klesl o 89 procent počet žraloků kladivounů, o 79 procent počet velkých bílých žraloků a o 65 procent počet žraloků tygřích.
Od 90. let minulého století začali být velcí bílí žraloci v mnoha částech světa chráněni, například v Kalifornii, Austrálii, na Novém Zélandu a v Jižní Africe. To přispělo ke zvýšení počtu těchto zvířat, stále to ale ani vzdáleně nedosahuje úrovně před rokem 1975.
Nelze popřít, že Čelisti hluboce zasáhly naši psychiku a náš strach ze žraloků narostl. "Žraloci na filmovém plátně před rokem 1975, to byla úplně jiná kategorie," uvedl John Mullarkey, profesor filmové a televizní vědy na univerzitě v Kingstonu.
Pro útok žraloka existují dva obvyklé důvody. Zaprvé si žralok plavce plete s jeho běžnou kořistí jako jsou tuleni, navíc když sebou lidé ve vodě prudce pohybují a mají na sobě lesklé předměty, které připomínají rybí kůži. Zadruhé žraloci vždy zkouší podle jednoho sousta, zda jde pro ně o vhodnou potravu, když zjistí, že nestojíme za moc, vyplivne nás.
Někteří z vědců s tímto odůvodněním souhlasí, jiní se ale domnívají, že žraloci velmi dobře vidí a mají i dobře vyvinutý čich, takže by si nás s tuleni nespletli. Spíše je podle nich pravděpodobnější, že například velcí bílí žraloci v lidech vidí jiné predátory, se kterými mohou soupeřit o jídlo. Když na nás útočí, nechtějí nás sníst, ale chtějí, abychom opustili určitou oblast.
Experti na výzkum žraloků RA Martin, Neil Hammerschlag a Ralph Collier zkoumali množství útoků a zjistili, že se žralok před útokem nejprve staví do určité agresivní pozice a tak vysílá varování. Když je ignorováno, zaútočí. Statistiky tyto jejich průzkumy potvrzují. V USA dochází průměrně k 19 žraločím útokům ročně, zaznamenáno ale je jen jedno úmrtí za dva roky.
Související
Kanáry obchází strach po smrtícím útoku žraloka. Zemřela německá turistka
Při útoku žraloka zemřel na Havaji legendární plavčík
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák