Berlín/Atény - Řekové bouřlivě oslavovali výsledky nedělního referenda, v kterém odmítli podmínky věřitelů za další finanční pomoc. Premiér Alexis Tsipras tvrdí, že získal silnější pozici při jednání s eurozónou. Německé tisk dnes ovšem píše, že euforie brzy skončí.
Bulvární list Bild označil výsledek referenda za facku pro německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Toto referendum je její první velká porážka. Angela Merkelová pět let za Řecko bojovala, absolvovala nekonečná noční zasedání v Bruselu a řadu mimořádných summitů, vedla stovky krizových telefonátů s šéfy vlád a všechno zbytečně. Řecko zkrachovalo, zkrachované zůstává a od včerejška (neděle) je úředně potvrzeno, že si bankrot samo přeje," uvedl deník.
"Partneři v EU jsou frustrováni, Řecko je rozdělené a vyjednávací prostor se rovná nule. Způsobit tolik škod jediným politickým manévrem je ohromující," napsal deník Süddeutsche Zeitung. "Tsipras však nebude tento triumf slavit dlouho. Už ode dneška musí Řekům vysvětlit, jak se jim budou v budoucnu vyplácet důchody, mzdy a úspory, když se ekonomika potácí a banky směřují k bankrotu," uvedl list.
Podle deníku Die Welt budou nyní jednání Řecka s věřiteli obtížnější než kdy dříve. "Tsipras se nyní může odvolávat na to, že jeho národ stejně jako on sám odmítá dosavadní záchrannou politiku. Bude proto ještě tvrdší ve svých požadavcích na odpuštění dluhu. To dosud evropské státy kategoricky odmítaly. Situace proto bude ještě napjatější než před referendem," napsal list.
Podle Süddeutsche Zeitung však Řecko nemůže prosadit své požadavky proti vůli ostatních zemí. "Řekové jsou jen jeden z národů eurozóny. Mohou si o svém osudu suverénně rozhodovat. Nemohou ale nic nařizovat odtatním národům a jejich vládám. Především nemohou ostatním státům eurozóny diktovat, že jim mají bezpodmínečně dát miliardy eur," napsal deník.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Řecko , Alexis Tsipras , Německo
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 51 minutami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 1 hodinou
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 2 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 3 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 3 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 5 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 5 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 6 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 7 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 8 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 8 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 9 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 10 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 18 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 18 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
Maďarsko prožilo historický zvrat, který definitivně ukončil dlouholetou éru Viktora Orbána. Podle aktuálních výsledků zvítězila opoziční strana Tisza s tak drtivým náskokem, že v parlamentu získá ústavní dvoutřetinovou většinu. Lídr vítězné strany Péter Magyar vystoupil se zásadním projevem na budapešťském náměstí Batthyány, kde ho vítaly tisíce nadšených příznivců.
Zdroj: Libor Novák