Jsme Slovensku vděčni. Rakouský prezident ocenil pomoc s uprchlíky

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska se dnes sešel se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem. Ten ocenil příslib Slovenska pomoci s přílivem migrantů, kterému alpská země v poslední době čelí. Hovořilo se ale i o Řecku a Ukrajině.

"Jsme Slovensku vděčni za gesto, kterým projevuje pochopení pro situaci, do níž se dostala sousední země," řekl Fischer. Dodal, že Rakousko letos očekává 70 tisíc žádostí o azyl.

Slovensko nabídlo Rakousku, které má naplněné ubytovací kapacity ve svých uprchlických táborech, že dočasně ubytuje žadatele o azyl. Na 500 migrantů by mělo na Slovensku vyčkat na ukončení azylové procedury v Rakousku. "Počet 500 uprchlíků problém neřeší, je to ale gesto, symbol, krok správným směrem," uvedl Fischer.

"Je naší morální povinností vyjít vstříc a pomoci lidem, kteří jsou doma ohroženi. Když jsou rodiny v ohrožení života, je třeba těmto lidem pomoci," řekl slovenský prezident.

Kiska s Fischerem uvítali dohodu členských zemí platící eurem, že zadlužené Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. "Znamená to jen začátek cesty, která bude těžká zejména pro Řecko," řekl Fischer.

Oba prezidenti hovořili také o vývoji na Ukrajině. "Ukrajina potřebuje evropskou pozornost a evropskou pomoc. Potřebuje evropské povzbuzení k potřebným reformám s vizí toho, že Evropská unie je připravena přijmout Ukrajinu do svých řad," konstatoval Kiska.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Andrej Kiska Heinz Fischer uprchlíci

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy