Polsko legalizovalo umělé oplodnění. I přes odpor církvě a opozice

Varšava - Polský prezident Bronislaw Komorowski dnes podepsal zákon o umělém oplodnění metodou in vitro (IVF) a umožnil tak, aby tento právní předpis provázený vzrušenými debatami konečně vstoupil v platnost. Zákon, proti němuž se důrazně staví konzervativní pravicová opozice a vlivná katolická církev, předtím schválily obě komory parlamentu, Sejm i Senát.

V Polsku se metoda in vitro, při níž spermie oplodní vajíčko mimo tělo ženy, používá už delší dobu, nicméně dosud ji neupravovaly žádné právní předpisy. Přitom tato otázka se podle médií v zemi dotýká zhruba půldruhého milionu párů.

Nový zákon nyní zejména zakotvuje, že metodu mohou využít manželské i nesezdané páry, pokud jim po dobu 12 měsíců nepomohou jiné postupy. Každý pár může získat nejvýše šest oplodněných vajíček. Ta, která nebudou využita původním párem, mohou být po 20 letech nabídnuta někomu jinému, ale nesmějí být zničena.

"Tento zákon je očekáván velkou většinou Poláků, proto jsem ho podepsal," prohlásil Komorowski, který ve funkci hlavy státu skončí 6. srpna. Úřad předá představiteli konzervativní pravice Andrzeji Dudovi, který ho porazil v květnových volbách.

Komorowski dnes ale zároveň sdělil, že se obrátí na ústavní soud se žádostí, aby zaujal stanovisko ke kontroverznímu článku zákona, který umožňuje odebrání reprodukčních buněk u osob, jež nejsou schopny vyjádřit s tím souhlas. Tento prezidentův postup ovšem nebrání tomu, aby právní předpis vstoupil v platnost tři měsíce jeho podpisu hlavou státu.

Konzervativní opozice v čele se stranou Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že zákon odporuje ústavě, protože povoluje selekci embryí, otevírá dveře k IVF pro homosexuální páry a umožňuje náhradní mateřství, které není v Polsku upraveno zákonem. PiS bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského se již nechalo slyšet, že v případě svého vítězství v blížících se parlamentních volbách bude hledat cestu ke zrušení zákona. Volby se mají konat 25. října a průzkumy mínění naznačují, že opozice zřejmě zvítězí.

K rozhodnutí Komorowského se ve speciálním prohlášení vyjádřila polská biskupská konference. "Katolíci podobně jako v případě potratů nemohou podstupovat oplodnění in vitro, kromě jiného proto, že za cenu narození jednoho člověka jsou ničeny jiné nenarozené děti," uvedli biskupové. Prosí také "katolíky a všechny lidi dobré vůle, aby chránili každý lidský život od okamžiku početí".

Související

Narozená miminka

Dětí ze zmrazených embryí se v Česku narodilo přes 21.000

V Česku se zatím narodilo více než 21.000 dětí ze zmrazených embryí, první před 30 lety. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o asistované reprodukci. Dětí ze zmrazených embryí podle primáře Centra reprodukční medicíny kliniky Iscare Jana Lachety přibývá - v roce 2010 se jich narodilo 894, v roce 2020, ze kterého jsou nejnovější data, více než 3000. Loni jich podle odhadu ředitelky kliniky Repromeda Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.

Více souvisejících

umělé oplodnění Polsko Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy