Tradiční masakr: Naženou velryby ke břehu a jdou je zabíjet

Tórshavn - Faerské ostrovy se opět staly terčem nenávisti celého světa kvůli jejich místnímu zvyku - masakrování velryb na mělčině. V den, který je pro místní z nepochopitelných důvodů svátkem jménem "Gridadráp" opět zemřelo kolem 250 kulohlavců černých, napsal portál guardian.co.uk.

Každý rok se moře na Faerských ostrovech zabarví krví, když rybářské lodě naženou do zátoky na mělčinu velryby a lidé je tam zmasakrují háky a mačetami. Tento krutý a nesmyslný lov je v zemi tradicí a úřady ho povolují.

Lov každoročně kritizují ochránci zvířat z organizace Sea Shepherd. I letos se několik aktivistů pokusilo krvavou akci v zátoce u pláží Bøur and Tórshavn narušit. Proti aktivistům ale zakročili policisté a dál přihlíželi vraždění bezbranných velryb.

Tento nesmírně krutý lov se koná každý rok už od 16. století. A jít zabíjet velryby může kdokoliv.

Faerské ostrovy jsou součástí Dánska, kde je lov velryb nelegální. Na ostrovech ale mají vlastní zákony, které povolují zabíjení kromě jiných druhů také vorvaňů a delfínů.

Související

Delfíni, ilustrační fotografie

U Chathamských ostrovů uhynulo 97 kulohlavců a tři delfíni

U břehů novozélandských Chathamských ostrovů uhynula stovka kulohlavců a delfínů, kteří tam o víkendu hromadně uvázli. Záchrana zvířat byla zkomplikována odlehlostí souostroví, které se nachází zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Nového Zélandu, informovala dnes agentura Reuters.
Velryby, ilustrační fotografie

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie, zahynula. Informují o tom dnes agentury. Jedná se o největší skupinové uváznutí na mělčině zaznamenané v Austrálii. V rámci záchranné akce, která začala v úterý, se ale přesto podařilo vyprostit desítky zvířat.

Více souvisejících

Velryby Zvířata dánsko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy