Berlín – Německo trvá na svém. Účast Mezinárodního měnového fondu (MMF) na třetím záchranném programu pro předlužené Řecko podle mluvčí německé vlády Christiane Wirtzové považuje za klíčovou podmínku.
Země v minulých dnech a týdnech opakovaně dávala najevo, že účast MFF je pro německou vládu rozhodující. „To se nezměnilo," řekla Wirtzová na tiskové konferenci. „MMF svou účast svázal s jistými podmínkami a naznačil, že pokud budou splněny, chystá se k záchrannému balíku připojit," řekla podle agentury Reuters mluvčí.
MMF se prozatím k pomoci Řecku připojit nechce, znovu plánuje své rozhodnutí přehodnotit až poté, co budou učiněny kroky k tomu, aby se dluh Řecka stal udržitelným. Fond totiž považuje současné řešení předluženosti Řecka za nedostatečné. K tomu, aby se dluhové břemeno stalo pro Atény udržitelným, je podle něj třeba oddálit lhůty splatnosti, a to možná až o 30 let. MMF už dříve avizoval, že dává přednost odpisu části řeckého dluhu. Proti takovému řešení je ale Německo, které se naopak staví otevřeněji k možnosti prodloužit splatnost dluhů.
V Bruselu dnes bude mimořádně jednat i euroskupina, hlavním bodem programu bude dohoda mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu. Jde přitom už o třetí záchranný program, měl by být ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).
Jednání se prostřednictvím videokonference zúčastní ředitelka MMF Christine Lagardeová. Zástupci MMF se dosavadního vyjednávání účastnili, ačkoli fond se prozatím k pomoci v rámci třetího záchranného balíku nepřidá.
Související
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , Německo , Řecko
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
před 1 hodinou
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
před 3 hodinami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 4 hodinami
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 5 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 6 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 8 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 9 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
Nejvíce vodáků sice vyrazí na řeky až o letních prázdninách, ale sezóna už probíhá. V poslední době ji ale komplikovalo sucho. Uplynulé dny však byly na srážky relativně bohaté, takže se situace před prvním červnovým víkendem zlepšila.
Zdroj: Jan Hrabě