Kvóty znovu ve hře? Berlín a Madrid žádají rozdělování běženců mezi země EU

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a španělský premiér Mariano Rajoy dnes v Berlíně jednali o uprchlické krizi. Shodli se na tom, že EU musí běžence spravedlivě rozdělovat mezi členské země.

Rajoy zdůraznil, že kromě hospodářské výkonnosti státu by se při rozdělování běženců měla zohlednit i další kritéria. Důležité podle něj je i to, kolik uprchlíků už jednotlivé země přijaly, jak velký je podíl cizinců na celkovém počtu obyvatel a to, jak velká je v zemi míra nezaměstnanosti.

Oba politici vyzvali Evropskou komisi, aby co nejdříve sestavila unijní seznam zemí, které lze považovat za bezpečné. Uprchlíci z těchto států by v podstatě neměli šanci získat politický azyl.

Podle Merkelové je třeba, aby se unie zaměřila i na řešení situace v zemích, odkud běženci do Evropy přicházejí. Podle ní je třeba s pomocí diplomatických prostředků co nejrychleji ukončit válku v Sýrii a Libyi.

Zdroj: YouTube

Merkelová se ohradila proti tomu, že její vláda svou politikou zavinila současnou situaci, kdy se běženci z Maďarska snaží ve vlacích přejet přes Rakousko nebo přes Českou republiku do Německa. "Co se týká přicházejících syrských uprchlíků, upřímně řečeno nevidím, že by Německo mělo díl zodpovědnosti na současné situaci. Bylo jen poukázáno na to, že ti, kdo do Německa přijdou, s velkou zodpovědností dostanou azyl. Ale to by vzhledem k situaci v Sýrii nemělo být překvapivé a mělo by tomu tak být v každé evropské zemi," řekla Merkelová.

Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) minulý týden uvedl, že nebude uprchlíky ze Sýrie vracet do země, kde překročili hranice EU, a že bude jejich žádost o azyl posuzovat přímo. Merkelová v pondělí připustila, že toto vyjádření mohlo způsobit "určité nedorozumění". Podle ní však právním základem pro přístup k běžencům zůstává dublinská úmluva. Uprchlíci se tedy podle ní musejí registrovat v zemi, kde poprvé vstoupili na území EU.

Související

Angela Merkelová

Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko

Vzhledem k tomu, že vyjednávací tým amerického prezidenta Donalda Trumpa je plně zaměstnán řešením krize v Íránu, ocitá se Evropa pod značným tlakem. Právě na ni nyní padá odpovědnost, aby jmenovala zvláštního vyslance pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Překvapivé přitom je, že k tomuto kroku vyjadřují otevřenost jak Kyjev, tak Moskva.
Angela Merkelová

Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru v Aténách při příležitosti představení řeckého překladu svých pamětí „Svoboda“ otevřeně promluvila o svých zkušenostech s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i o dramatických chvílích řecké dluhové krize.

Více souvisejících

Angela Merkelová Mariano Rajoy uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

včera

včera

včera

včera

3. srpna 2026 22:02

3. srpna 2026 21:05

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy