Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
„Kdykoliv se politici, zákonodárci a s nimi spojené výzkumné instituce baví o extremismu, zdá se, že vždy říkají: ‚Potřebujeme něco na internetu! Potřebujeme webové platformy! Potřebujeme anti-propagační zprávy! Musí být chytlavé a profesionální jako ty extremistů! Potřebujeme anti-propagandu – co nejvíce je možné!' Taková diskuze je tou nejnešťastnější, protože takový přístup je špatný!" začíná Weilnböck.
Psali jsme: Radikální islamisté? Expert prozradil, co za nimi stojíDůvodů je hned několik. Prvním z nich je fakt, že takováto anti-propaganda na ty nejzranitelnější, těmi jsou mladí lidé, zkrátka nefunguje. Potvrzují to zkušenosti pracovníků, kteří se s nimi a jejich subkulturou setkávají. Videa a jiné takové materiály se k nim dokonce kolikrát ani nedostanou. Anti-propaganda navíc podle pracovníků vytváří nedůvěru a cynismus, mladí jim nevěří a považují je za vymývání mozků.
Nebezpečný paradox pro dobré účely
Weilnböck si myslí, že tyto materiály jsou jakýmsi odrazem toho, na co by se naše západní kultura ráda dívala, z čeho by si mohla odnést nějaké morální ujištění a z čeho by se naše děti mohly poučit. Je ale téměř jisté, že na cílovou skupinu tyto materiály vůbec nedosáhnou a pokud ano, zareagují na ni negativně. „Takže zatímco my jsme některými takovými videy dojatí, naše cílová skupina na ně nejpravděpodobněji zareaguje odmítavě a agresivně nebo se na něj ani nepodívá," pokračuje Weilnböck. Podle něj navíc toto nepochopení internetu a deradikalizačního procesu jen dokazuje, jak málo takzvaných násilných extremistů lidé přinášející osvětu a video producenti vlastně potkali.
Internet a sociální média zastupují důležitou roli pro radikalizaci samotnou, což ale nutně nemusí znamenat, že stejně dobře budou fungovat i při deradikalizaci a prevenci, pokračuje Weilnböck. Pokud totiž budeme používat internet stejným způsobem, jako jej využívají extremisté, docílíme jen paradoxu – vytvoření nové proti-radikalizace i když pro dobré účely, což ve finále situaci nezlepší, právě naopak.
Extremisté se živí konflikty
Druhý důvod, proč je takový přístup špatný, je samotné lpění na tom někomu odporovat. Praktici si velice rychle při práci s lidmi uvědomí, že oponovat někomu není tím správným řešením, protože jakmile se začnou stavět proti svému klientovi, nevyhnutelně selžou. Proto, pokud UN-CTITF (United Nation's Counter-Terrorism Implementation Task Force) zahájí „boj" proti propagandistickým videím a dalším podobným materiálům, je tento boj už předem odsouzen k neúspěchu. Jediné, čeho se tímto dosáhne, je radikalizace odpůrců terorismu („counterism"), jež „je schopná pošramotit i ty z nás, kteří jsou odhodlaní zachovat a chránit liberální a svobodné společnosti," vysvětluje Weilnböck a dodává, že debata s extremistou většinou nic neřeší, jen produkuje frustraci na vaší straně a to zase těší vašeho oponenta. „Extremisté milují dohadování se, živí se jím. Proč by tedy něco takového, co nefunguje offline mělo fungovat lépe online?"
Weilnböck ale přiznává, že na vyvracování propagandistických lží a překrucovaných faktů není nic špatného a videa s bývalými radikály, oběťmi a dalšími jsou pro praktiky nápomocná, pokud existuje bezpečný „offline" kontext, ve kterém je možné tyto materiály použít. Taková mediální strategie je podle Weilnböcka dobrá, jen se nesmí stát zázračným lékem na všechny problémy s radikály. „Vše, co videa v těchto případech zmůžou, je podpora všeobecného vzdělání a sociální houževnatosti." Patří tedy do oblasti vzdělávání anebo žurnalistiky, ale ne do boje proti terorismu a rozhodně by neměla být jejich centrální složkou.
„Naproti tomu, co téměř nikdy politici, zákonodárci a s nimi spojené instituce neříkají je: ‚Potřebujeme praktiky, potřebujeme kvalifikované mentory, kteří jsou vyškolení pro zásahy na úrovni osobních (ne soukromých) pracovních vztahů. Potřebujeme nadané sociální pracovníky, psychiatry, mladistvé pracovníky – stovky takových, nadšených pro práci s ohroženými mladými lidmi. Potřebujeme lidské zdroje, skutečné lidi.'" Úspěšný proces oproštění a prevence vyžaduje podle Weilnböcka přístup tváří v tvář, mezilidské vztahy, odehrávající se v „offline prostředích". A proč tomu tak je? Protože takové změny se podobají změnám osobnosti, což se velmi přibližuje prostředí psychoterapie, říká.
Německo a Dánsko důkazem, že anti-propaganda nefunguje
V dánském Aarhusu vyvinuli složitou strategii v oblasti prevence zahrnující i zpravodajskou službu. Povedlo se jim snížit počet zahraničních bojovníků z 30 v roce 2013, o rok později už to byl jenom jeden. Aarhus vykonal spoustu práce, žádná ale nezahrnovala internet nebo média.
Obdobně se v 90. letech v Německu objevila zhruba desítka projektů bojujících proti pravicovému násilnému extremismu. Ani jeden z autorů těchto projektů do něj nezahrnul anti-propagandu (zatímco mezinárodní neonacisté a pravicoví extremisté masivně média využívali). Německo i Dánsko jsou tak příkladem toho, že je třeba investovat do lidských zdrojů a věnovat se práci v přímých mezilidských prostředích (výchova, terapie) a tak se vyhnout vábení technologických řešení, uzavírá Weilnböck.
Související

Pravice napříč Evropou nadále roste. Reakce na selhání levicových vlád a krize se jí podařila

Více než touha po míru se dopouštějí papírového terorismu. Extremismus v ČR podle ministerstva posiluje
extremismus , Harald Weilnböck (psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace) , Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS)
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 1 hodinou

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 2 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 4 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 5 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 6 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera
Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!
Zdroj: Komerční článek