Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
„Kdykoliv se politici, zákonodárci a s nimi spojené výzkumné instituce baví o extremismu, zdá se, že vždy říkají: ‚Potřebujeme něco na internetu! Potřebujeme webové platformy! Potřebujeme anti-propagační zprávy! Musí být chytlavé a profesionální jako ty extremistů! Potřebujeme anti-propagandu – co nejvíce je možné!' Taková diskuze je tou nejnešťastnější, protože takový přístup je špatný!" začíná Weilnböck.
Důvodů je hned několik. Prvním z nich je fakt, že takováto anti-propaganda na ty nejzranitelnější, těmi jsou mladí lidé, zkrátka nefunguje. Potvrzují to zkušenosti pracovníků, kteří se s nimi a jejich subkulturou setkávají. Videa a jiné takové materiály se k nim dokonce kolikrát ani nedostanou. Anti-propaganda navíc podle pracovníků vytváří nedůvěru a cynismus, mladí jim nevěří a považují je za vymývání mozků.
Nebezpečný paradox pro dobré účely
Weilnböck si myslí, že tyto materiály jsou jakýmsi odrazem toho, na co by se naše západní kultura ráda dívala, z čeho by si mohla odnést nějaké morální ujištění a z čeho by se naše děti mohly poučit. Je ale téměř jisté, že na cílovou skupinu tyto materiály vůbec nedosáhnou a pokud ano, zareagují na ni negativně. „Takže zatímco my jsme některými takovými videy dojatí, naše cílová skupina na ně nejpravděpodobněji zareaguje odmítavě a agresivně nebo se na něj ani nepodívá," pokračuje Weilnböck. Podle něj navíc toto nepochopení internetu a deradikalizačního procesu jen dokazuje, jak málo takzvaných násilných extremistů lidé přinášející osvětu a video producenti vlastně potkali.
Internet a sociální média zastupují důležitou roli pro radikalizaci samotnou, což ale nutně nemusí znamenat, že stejně dobře budou fungovat i při deradikalizaci a prevenci, pokračuje Weilnböck. Pokud totiž budeme používat internet stejným způsobem, jako jej využívají extremisté, docílíme jen paradoxu – vytvoření nové proti-radikalizace i když pro dobré účely, což ve finále situaci nezlepší, právě naopak.
Extremisté se živí konflikty
Druhý důvod, proč je takový přístup špatný, je samotné lpění na tom někomu odporovat. Praktici si velice rychle při práci s lidmi uvědomí, že oponovat někomu není tím správným řešením, protože jakmile se začnou stavět proti svému klientovi, nevyhnutelně selžou. Proto, pokud UN-CTITF (United Nation's Counter-Terrorism Implementation Task Force) zahájí „boj" proti propagandistickým videím a dalším podobným materiálům, je tento boj už předem odsouzen k neúspěchu. Jediné, čeho se tímto dosáhne, je radikalizace odpůrců terorismu („counterism"), jež „je schopná pošramotit i ty z nás, kteří jsou odhodlaní zachovat a chránit liberální a svobodné společnosti," vysvětluje Weilnböck a dodává, že debata s extremistou většinou nic neřeší, jen produkuje frustraci na vaší straně a to zase těší vašeho oponenta. „Extremisté milují dohadování se, živí se jím. Proč by tedy něco takového, co nefunguje offline mělo fungovat lépe online?"
Weilnböck ale přiznává, že na vyvracování propagandistických lží a překrucovaných faktů není nic špatného a videa s bývalými radikály, oběťmi a dalšími jsou pro praktiky nápomocná, pokud existuje bezpečný „offline" kontext, ve kterém je možné tyto materiály použít. Taková mediální strategie je podle Weilnböcka dobrá, jen se nesmí stát zázračným lékem na všechny problémy s radikály. „Vše, co videa v těchto případech zmůžou, je podpora všeobecného vzdělání a sociální houževnatosti." Patří tedy do oblasti vzdělávání anebo žurnalistiky, ale ne do boje proti terorismu a rozhodně by neměla být jejich centrální složkou.
„Naproti tomu, co téměř nikdy politici, zákonodárci a s nimi spojené instituce neříkají je: ‚Potřebujeme praktiky, potřebujeme kvalifikované mentory, kteří jsou vyškolení pro zásahy na úrovni osobních (ne soukromých) pracovních vztahů. Potřebujeme nadané sociální pracovníky, psychiatry, mladistvé pracovníky – stovky takových, nadšených pro práci s ohroženými mladými lidmi. Potřebujeme lidské zdroje, skutečné lidi.'" Úspěšný proces oproštění a prevence vyžaduje podle Weilnböcka přístup tváří v tvář, mezilidské vztahy, odehrávající se v „offline prostředích". A proč tomu tak je? Protože takové změny se podobají změnám osobnosti, což se velmi přibližuje prostředí psychoterapie, říká.
Německo a Dánsko důkazem, že anti-propaganda nefunguje
V dánském Aarhusu vyvinuli složitou strategii v oblasti prevence zahrnující i zpravodajskou službu. Povedlo se jim snížit počet zahraničních bojovníků z 30 v roce 2013, o rok později už to byl jenom jeden. Aarhus vykonal spoustu práce, žádná ale nezahrnovala internet nebo média.
Obdobně se v 90. letech v Německu objevila zhruba desítka projektů bojujících proti pravicovému násilnému extremismu. Ani jeden z autorů těchto projektů do něj nezahrnul anti-propagandu (zatímco mezinárodní neonacisté a pravicoví extremisté masivně média využívali). Německo i Dánsko jsou tak příkladem toho, že je třeba investovat do lidských zdrojů a věnovat se práci v přímých mezilidských prostředích (výchova, terapie) a tak se vyhnout vábení technologických řešení, uzavírá Weilnböck.
Související
Více než touha po míru se dopouštějí papírového terorismu. Extremismus v ČR podle ministerstva posiluje
Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více
extremismus , Harald Weilnböck (psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace) , Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS)
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě