Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.

„Kdykoliv se politici, zákonodárci a s nimi spojené výzkumné instituce baví o extremismu, zdá se, že vždy říkají: ‚Potřebujeme něco na internetu! Potřebujeme webové platformy! Potřebujeme anti-propagační zprávy! Musí být chytlavé a profesionální jako ty extremistů! Potřebujeme anti-propagandu – co nejvíce je možné!' Taková diskuze je tou nejnešťastnější, protože takový přístup je špatný!" začíná Weilnböck.

Psali jsme:
Radikální islamisté? Expert prozradil, co za nimi stojí
 

Důvodů je hned několik. Prvním z nich je fakt, že takováto anti-propaganda na ty nejzranitelnější, těmi jsou mladí lidé, zkrátka nefunguje. Potvrzují to zkušenosti pracovníků, kteří se s nimi a jejich subkulturou setkávají. Videa a jiné takové materiály se k nim dokonce kolikrát ani nedostanou. Anti-propaganda navíc podle pracovníků vytváří nedůvěru a cynismus, mladí jim nevěří a považují je za vymývání mozků.

Nebezpečný paradox pro dobré účely

Weilnböck si myslí, že tyto materiály jsou jakýmsi odrazem toho, na co by se naše západní kultura ráda dívala, z čeho by si mohla odnést nějaké morální ujištění a z čeho by se naše děti mohly poučit. Je ale téměř jisté, že na cílovou skupinu tyto materiály vůbec nedosáhnou a pokud ano, zareagují na ni negativně. „Takže zatímco my jsme některými takovými videy dojatí, naše cílová skupina na ně nejpravděpodobněji zareaguje odmítavě a agresivně nebo se na něj ani nepodívá," pokračuje Weilnböck. Podle něj navíc toto nepochopení internetu a deradikalizačního procesu jen dokazuje, jak málo takzvaných násilných extremistů lidé přinášející osvětu a video producenti vlastně potkali.

Internet a sociální média zastupují důležitou roli pro radikalizaci samotnou, což ale nutně nemusí znamenat, že stejně dobře budou fungovat i při deradikalizaci a prevenci, pokračuje Weilnböck. Pokud totiž budeme používat internet stejným způsobem, jako jej využívají extremisté, docílíme jen paradoxu – vytvoření nové proti-radikalizace i když pro dobré účely, což ve finále situaci nezlepší, právě naopak.

Extremisté se živí konflikty

Druhý důvod, proč je takový přístup špatný, je samotné lpění na tom někomu odporovat. Praktici si velice rychle při práci s lidmi uvědomí, že oponovat někomu není tím správným řešením, protože jakmile se začnou stavět proti svému klientovi, nevyhnutelně selžou. Proto, pokud UN-CTITF (United Nation's Counter-Terrorism Implementation Task Force) zahájí „boj" proti propagandistickým videím a dalším podobným materiálům, je tento boj už předem odsouzen k neúspěchu. Jediné, čeho se tímto dosáhne, je radikalizace odpůrců terorismu („counterism"), jež „je schopná pošramotit i ty z nás, kteří jsou odhodlaní zachovat a chránit liberální a svobodné společnosti," vysvětluje Weilnböck a dodává, že debata s extremistou většinou nic neřeší, jen produkuje frustraci na vaší straně a to zase těší vašeho oponenta. „Extremisté milují dohadování se, živí se jím. Proč by tedy něco takového, co nefunguje offline mělo fungovat lépe online?"

Weilnböck ale přiznává, že na vyvracování propagandistických lží a překrucovaných faktů není nic špatného a videa s bývalými radikály, oběťmi a dalšími jsou pro praktiky nápomocná, pokud existuje bezpečný „offline" kontext, ve kterém je možné tyto materiály použít. Taková mediální strategie je podle Weilnböcka dobrá, jen se nesmí stát zázračným lékem na všechny problémy s radikály. „Vše, co videa v těchto případech zmůžou, je podpora všeobecného vzdělání a sociální houževnatosti." Patří tedy do oblasti vzdělávání anebo žurnalistiky, ale ne do boje proti terorismu a rozhodně by neměla být jejich centrální složkou.

„Naproti tomu, co téměř nikdy politici, zákonodárci a s nimi spojené instituce neříkají je: ‚Potřebujeme praktiky, potřebujeme kvalifikované mentory, kteří jsou vyškolení pro zásahy na úrovni osobních (ne soukromých) pracovních vztahů. Potřebujeme nadané sociální pracovníky, psychiatry, mladistvé pracovníky – stovky takových, nadšených pro práci s ohroženými mladými lidmi. Potřebujeme lidské zdroje, skutečné lidi.'" Úspěšný proces oproštění a prevence vyžaduje podle Weilnböcka přístup tváří v tvář, mezilidské vztahy, odehrávající se v „offline prostředích". A proč tomu tak je? Protože takové změny se podobají změnám osobnosti, což se velmi přibližuje prostředí psychoterapie, říká.

Německo a Dánsko důkazem, že anti-propaganda nefunguje

V dánském Aarhusu vyvinuli složitou strategii v oblasti prevence zahrnující i zpravodajskou službu. Povedlo se jim snížit počet zahraničních bojovníků z 30 v roce 2013, o rok později už to byl jenom jeden. Aarhus vykonal spoustu práce, žádná ale nezahrnovala internet nebo média.

Obdobně se v 90. letech v Německu objevila zhruba desítka projektů bojujících proti pravicovému násilnému extremismu. Ani jeden z autorů těchto projektů do něj nezahrnul anti-propagandu (zatímco mezinárodní neonacisté a pravicoví extremisté masivně média využívali). Německo i Dánsko jsou tak příkladem toho, že je třeba investovat do lidských zdrojů a věnovat se práci v přímých mezilidských prostředích (výchova, terapie) a tak se vyhnout vábení technologických řešení, uzavírá Weilnböck.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Více souvisejících

extremismus Harald Weilnböck (psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace) Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy