Kvóty na uprchlíky: Jak vznikly a co vyřeší?

Praha/Brusel - Lidovecký europoslanec Pavel Svoboda hlasoval na půdě Evropského parlamentu proti kvótám. Domnívá se, že z hlediska řešení krize je irelevantní, zda budou nějaké kvóty povinné či nikoliv. Není ale přesvědčen, že svým odmítavým postojem víc získáváme, než ztrácíme.

Svoboda upozorňuje, že v tuto chvíli je v Evropě rozhodně více než 160.000 migrantů, o něž v k kauze „kvóty" jde. Druhá vlna přerozdělování může vést k zavedení trvalého mechanismu. Na svém blogu následně popisuje, jak tento nápad vlastně vznikl.

"Snahu o povinné kvóty vyvolal souběh dvou okolností: Zaprvé - státy první linie - chránící vnější hranici, selhaly (a možná vzhledem k masovosti invaze ani nemohly jinak) při ochraně vnější hranice a při registraci těch, kdo ji překročili; zadruhé, jelikož cílovým státem je hlavně Německo a Švédsko, ani tyto státy nápor migrantů nezvládají . To znamená, že dublinský princip, podle něhož zaregistruje migranta stát, kde migrant překročil vnější hranici Schengenu, se v případě masové invaze ukázal jako nerealistický. Za této situace je jistě správné dovolávat se solidarity ostatních, kdo z volného pohybu uvnitř Schengenu profitují. To ale neznamená, že chápání solidarity musí být jednotné. Německé volání po solidaritě a souběžné zvaní běženců do Německa (Merkelová) je prostě protimluv. Jenomže, jak říká padouch Gordon Gekko (Michael Douglas) ve filmu Wall Street, proti vysoké trávě se nedá čůrat," píše.

Podle europoslance jsme svědky toho, jak vzniká právo: "Napřed lidé chodí po trávníku křížem krážem, ale jakmile někde vznikne pěšinka (tu dělá množství i váha lidí, kteří po ní prošli), objeví se i policajt, který vás napomene, když jdete mimo pěšinku. A nic nám, lehčím vahám, nepomůže, že si myslíme, že by pěšinka měla vést jinudy," podotkl.

Svoboda hlasoval proti kvótám i proto, že mu přijde podezřelé dovolávat se solidarity, až když jsou migranti uvnitř. "Proč se nevolá po solidaritě již při ochraně vnější hranice à la „chybí nám 100.000 pohraničníků a ten či onen materiál"? České návrhy tímto směrem např. vůči Itálii nebyly přijaty. Teď budu mírně odporovat svému tvrzení, že kvóty nic neřeší: když Němci zavírají svoje hranice a z Česka se může dočasně stát migrační čekárna pro Německo, opakuji to, co říkám od jara tohoto roku - nakonec ještě budeme o povinné kvóty prosit," dodal.

Sám byl proto zvědav, jaké důvody přinese jednání ministrů V4 s partnery z Německa a Lucemburska. Dozvěděli jsme se ale, že si musíme rozhodovat sami o tom, koho pustíme na své území a důraz na společnou ochranu vnější hranice. Proto se ptá, jestli nám to gesto vůbec stojí za to, když nic neovlivní?

"Tato otázka má dvě podotázky: (a) získali jsme svým odmítavým postojem víc, než jsme ztratili?, (b) chová se skutečný partner tak, že u každého jednotlivého rozhodnutí se ptá, zda to bude on, kdo na tom vydělá? Získali jsme svým odmítavým postojem víc, než jsme ztratili? Řekli jsme svým evropským partnerům, že nesdílíme jejich pohled na solidaritu, což oni čtou tak že nechceme být solidární, stejně jako jsme nebyli solidární, když šlo o finanční krizi nebo krizi řeckou. Ochránilo nám naše odmítání povinných kvót lépe naše území? Nikoliv. Sníží to počet lidí, kteří u nás požádají o azyl a opravdu tady zůstanou? Sotva, nejsme cílovou zemí. Takže typicky jsme nezískali nic, zato jsme ztratili pověst partnera," upozorňuje.

Povinnost kvót podle něj problém imigrace neřeší, je třeba se jednoznačně více starat o ochranu vnější hranice. Není ale vnitřně přesvědčen o tom, že nám náš postoj v této věci stojí za nálepku kverulanta v EU - nesmyslnost kvót se projeví tak jako tak. Podle europoslance jsme dost silný stát na to, abychom zvládli provést několik tisíc azylových řízení navíc za jiné členské státy EU. Ztráty této naší evropské epizody nad zisky podle jeho názoru převažují. 

Související

Tomio Okamura

Okamura se má omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech

Předseda hnutí SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Pavel Svoboda uprchlíci EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 20 minutami

před 24 minutami

před 51 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy